Faydalı BilgilerListeler

Cilt Sağlığı Nasıl Korunur?

istanbul temizlik şirketi
Cilt Sağlığı Nasıl Korunur?

Cildiniz kendi sağlığını korumak için çeşitli önlemlere başvursa da bazen didardan bir destekle çok daha sağlıklı bir hal alabileceği söz konusudur. Cildinizin üzerinde zaten halihazırda sizin ter ve yağ bezleriniz bulunduğu için dış etkenlerden korunmanız bazı hava koşullarında size korunmak için yeterlidir. Ama küresel ısınma iklim değişikliği gibi  faktörlerden dolay olsa gerek dünya üzerinde birçok bölgede hava durumlarında ekstrem durumlar yaşanabiliyor. Modern dünyanın bize çeşitli getirileri oldu ve bunların bazıları sadece lüks için olmasının yanında sağlımıza ne denli zararlı olduğu çeşitli reklamlar ve hızlı yaşam prensibi arasında hep göz ardı edilmektedir. Özellikle kadınların makyaj veya bronz ten isteği ciltlerini kolayca yıpratmakta buruşturmaktadır. Güzel görünmek için yapılan şeyler kısa vadede çabuk yaşlanmaya cildin geri dönülmez hasarlar almasına yol açıyor. Bu şekilde gelişen dünyaya karsı önce kendimizi korumak amaçlı cilt sağlığımızı nasıl en sağlıklı yöntemlerle koruyabiliriz dikkat edilmesi gerekilen esas konu budur. Peki simdi cilt sağlığımızın önemi fark ettiysek neler yapabileceğimizi cilt sağlığımızı nasıl koruyabileceğimizi incelemeye başlayalım.

Cildimi Nasıl Korurum?

Cildimi Nasıl Korurum?

Öncelikle yapmanız gerekenler eğer ki cildiniz ağır hasarlar almamışsa çok basittir. Cildinizin her bölgesini ayrı ayrı doğal ve çok çaba gerektirmeyen bazı yöntemlerle korumanız gerekmektedir. Öncelikle yüzünüzü nasıl koruyabilirsiniz ona bakalım.

 • Makyajınızı mutlaka yatmadan önce temizleyin.  Böylece cildiniz siz uyurken daha rahat nefes alacaktır.
 • Kalitesiz ve ucuz makyaj ürünlerini sakın kullanmayın. Birçok araştırmaya göre kalitesiz makyaj ürünlerinin içinde bulunan benzin miktarına göre unutkanlık yaptığı yine çeşitli testlerce kanıtlanmış erkek hafızasının kadın hafızasına göre daha gelişmiş olmasının bir sebebi olarak bu ürünlerin kullanımı olduğu ortaya çıkmıştır.
 • Sigara içmenin sadece akciğer gibi organlara ve diş sağlınıza zarar verdiği düşünülse de cilt renginde bariz değişimlere de yol açmaktadır. Kılcal damarların tıkanmasına neden olması besin ve oksijenin taşınmasında büyük bir engel oluşturur.
 • Cildinizdeki sivilce ve siyah noktaları patlatmayın.  Sivilcenizi ve siyah noktalarınızı patlatmanız onları yok etmenin aksine onların daha hızlı gelişmesine yol açıyor. Deri altındaki yağı patlatarak ortaya çıkardığınızda temas ettiği her noktada yeniden çoğalmasına neden olacaktır. Ayrıca siyah noktalarınızdan kurtulmak için doğal maskelere eczanelerden ulaşabilirsiniz.
 • Yüzünüzü yıkarken masaj yapar gibi ovalayarak yıkayın ki hem sert dokunuşlardan hasar görmesini engelleyin hem de daha iyi yıkandığından emin olun. Ve unutmadan sakın doğal olmayan kimyasal temizlik ürünlerini yüzünüze değdirmeyin. Bunun yerine doğal defne sabunu kullanmanız sizin için daha faydalı olacaktır.
 • Dudaklarınızı özellikle kış aylarında çatlaklardan korumak amaçlı nemlendirici kremler kullanın.

Şimdi de beden olarak kendinizi nasıl koruyabileceğinize geçelim.

Şimdi de beden olarak kendinizi nasıl koruyabileceğinize geçelim.

 • Tabii ki ilk adım olarak bol su içmeniz gerektiğini unutmayalım.
 • Bronz olmak için güneş kremi sürmeden yüzünüzü ve bedeninizi güneşe tutmayın.
 • Çalıştığınız mesleğinize göre maske kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Düzenli uykuyu aksatmayın. cildin kendini yenilemesi ve dinlenmesi için ona süre verin.
 • Cildinizi nemlendirin.
 • Sağlıklı gıdalarla beslenin. İçinde özellikle sağlıksız yağ barındıran besinlerden olabildiğine uzak durun.
 • Düzenli egzersiz yapın. Bu sayede dolaşım sisteminiz dengeye girip size daha genç daha doğal bir görüntü sağlayacaktır.
 • Stres seviyenizi en aza indirmeye çalışın. Bunun için en uygun öneri mutlaka yoga olacaktır.

Bu şekilde hızlı ve günlük hayatınızda ekstra vakit ayırmanız gerekmeyen işlemleri yaptıktan sonra etrafınızdaki insanların bakışlarından ve iltifatlarından gözle görünür değişimleri fark edeceksiniz.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu