Faydalı BilgilerSağlık

Gebelik Döneminde Nasıl Bir Pozisyonda Yatmalıyım?

Gebelik Döneminde Nasıl Bir Pozisyonda Yatmalıyım?

Gebelik dönemi boyunca anne adaylarına hep sol taraflarına yatmaları önerilir. Bunun en büyük ve hayati öneme sahip nedeni ise vücudun orta hattında olan hafif sağa yakın geçen ve vücudun en büyük toplar damarının (vena kava inferior) buradan geçiyor olmasıdır. Anne adayı sağ tarafına yatacak olursa, rahim bu damara baskı yapar ve dolayısıyla bebeğe giden kan ve oksijen miktarında azalma olur.

Gebelik Döneminde Nasıl Bir Pozisyonda Yatmalıyım?

Anne adayı sağ tarafına yattığı sürece kalbine giden kan miktarı azalır ve buna bağlı olarak vücudun alt kısımlarında şişlikler meydana gelir. Tam tersi olarak anne adayı sol tarafına yattığı zaman, bu damara baskı olmayacak ve vücudun her bölgesine düzenli olarak kan pompalanacaktır. Kalbe yeterli miktarda kan gitmesi demek, bebeğe yeteri kadar besin ve oksijen gitmesi anlamına gelir.

Gebelik süresi boyunca da uzmanlar anne adaylarına sol yanınıza yatınız uyarılarını bu yüzden yaparlar. Hem bebek hem de anne için bu dönemde en önemli konu, kan dolaşımının düzenli bir şekilde sağlanmasıdır. Anne adayı, gebeliği boyunca en çok bu pozisyonda rahat eder. Anne adayının en uygun yatma pozisyonu, Sol yanına yatarak bacaklarını karnına çektiği pozisyondur. Anne adayı bu pozisyonu sürekli sağlamak istiyorsa, uzandığı yerde, sırtının arka tarafına yüksek bir yastık koyabilir.

Gebelik Döneminde Nasıl Bir Pozisyonda Yatmalıyım?

Anne adayı ilk üç ay, yüz üstü hariç her pozisyonda yatabilir. Bu dönemde rahim henüz küçük olduğu için, hiçbir yere baskı yapmaz ve dolaşımı engellemez.

gebeliğin ilerleyen dönemlerinde dikkat edilmesi gereken başka bir yatış pozisyonu da sırt üstü yatma pozisyonudur. Bu pozisyonda yatan anne adayının tüm rahim ağırlığı sırtına, bağırsaklarına ve buradan geçen damarlara biner. Bu baskı ve ağırlık anne adayındahemoroid, baş dönmesi ve halsizlik gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu