Faydalı BilgilerListelerSağlık

Gebelik Testi Nedir ve Nasıl Yorumlanır?

Ev ortamında yapılan gebelik testinde çıkan sonuçlar nasıl yorumlanır? Test sonuçları doğru mudur? sorularınızın cevapları yazımızda.

Tüm ev ortamında kullanılan gebelik testlerinin çalışma prensibi esasında aynıdır – Temel olarak idrarda “gebelik hormonu” olan korionik konadotropin (Xk) hormonunu aranır. Hamile olmayan kadının vücudunda bu hormon bulunmamaktadır.

Korionik konadotropin hormonu embriyo (cenin) çocukluk boşluğu duvarına implante ettikten (“yapıştıktan”) sonra döl yumurtası tarafından salgılanmaya başlar. Daha sonra hormon kadının kanına düşer. İşte bu nedenle kanda korionik konadotropin daha çabuk belirlenir. Laboratuvarlarda gebeliği belirlemek için özel kan testleri yapılır. Bu test gebeliği daha erken saptar

Vücuttaki tüm kan böbreklerden geçer ve burada temizlenir. Sonuçta korionik konadotropin kandan böbreklere, böbreklerden ise idrara düşer ve burada testin yardımıyla belirlenir.

Gebelik Testi Nasıl Yorumlanır?

Gebelik Testi Nasıl Yorumlanır?

  1. Aldığınız gebelik testinin pahalı veya ucuz olmasının sonuç üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Hepsi aynı prensiple çalışır ve aynı sonucu verir.
  2. Test günün her saati yapılabilir. Fakat doktorlar bunu sabah erkenden yapmayı tavsiye etmektedir. Gece uykusundan sonra idrar daha “katı” oluyor ki, korionik konadotropin idrarda daha fazla olur. Eğer bayan kişi test etmeden önce çok idrar yapmışsa, bu durumda test yanlış negatif sonuç gösterebilir.
  3. İdrar teste düştükten sonra 1 şerit mutlaka görünmelidir. Bu kontrol şerit. Eğer kontrol şerit çıkmıyorsa veya solgun çıkıyorsa, demek ki gebelik testi bozuktur veya yararlık süresi dolmuştur. Bu durumda eczaneden tyeni bir test almak gerekir.
  4. Testin sonucu genelde 5 dakika boyunca ölçülür. Eğer bu süre içinde testte 2. şerit çıkmamışsa, sonuç olumsuz sayılır (yani gebelik yok). 10 dakikadan fazla sonuç beklemeyin. Zamanla, hava vb. dış etkiler sonucunda test yanlış sonuç gösterebilir.
  5. Farmasevtlerin sözüne göre, gebelik varsa, test bunu mutlaka gösterecektir.
  6. Eğer testte 5 dakika içinde ince de olsa ikinci çizgi görünürse, test pozitif olarak kabul edilir. Ertesi gün test tekrar edilmelidir . Bu durum hamile kadının kanında korionik konadotropin hormonunun hızla artması ile ilgilidir.
  7. Bazen gebelik testi yanlış pozitif sonuç verebilir. Bu hormonal tedavi alan (enjeksiyon şeklinde korionik konadotropin hormonu alan) kadınlarda mümkündür.

Testin diğer yanlış pozitif sonucunun sebebi kadında yumurtalık tümörün olmasıdır.

İşte bu nedenle hamileliğin başında (yaklaşık 5-6-cı haftalarında) kadın USM-den geçmelidir. USM sırasında ceninin rahim boşluğu kapsamında olduğu tespit edilirse, hamilelik onaylanmış sayılır.

  1. Çocukluktan kenar gebelik sırasında da test pozitif sonuç gösterir. Fakat kenar gebelikte korionik konadotropin daha yavaş büyür, testte 2. çizgi uzun süre boyunca soluk çıkabilir. Böyle solgun ikinci çizgi olması durumunda kenar gebelikten şüphelenmek gereklidir.
  2. Erkeklerde gebelik testi … pozitif sonuç verebilir. Testis kanseri sırasında kişinin vücudunda korionik konadotropin hormonu salgılanmaya başlar, gebelik testi de pozitif sonuç gösterir.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu