DiğerHaberler

Facebook, 1.5 milyon kişinin e-mail bilgisini paylaştı

istanbul temizlik şirketi
Facebook, 1.5 milyon kişinin e-mail bilgisini paylaştı

Kullanıcı verilerini paylaştığı haberleriyle uzun bir süredir gündemde olan sosyal medya devi Facebook, bir skandala daha imza attı. Yapılan açıklamalarda şirketin 1.5 milyon kişiye ait e-mail verilerini izinsiz bir şekilde paylaştığı açıklandı. Sosyal medyada oldukça dikkat çeken haber dolayısıyla insanların Facebook’a olan güveni giderek azalıyor.

Business Insider şirketi tarafından açıklanan rapora göre Facebook, Mayıs 2016’da başlayan servise kaydolduklarında izinsiz olarak 1.5 milyondan fazla kişinin, e-mail iletişim listesini paylaştığını onayladı. Kullanıcılarının güvenini giderek kaybeden sosyal medya devi, kullanıcılarının büyük bir bölümünü rakiplerine yada yan şirketlerine kaptırıyor. Artık modasının geçtiği açıklanan Facebook yerine insanlar Instagram, yada Twitter’a yönelmiş durumdalar. Verilerin alındığını kullanıcılara bildiren Facebook, bu bildirimi sistemden kaldırdıktan sonra işlemi gerçekleştiren kodları silmeyi unutunca veriler depolanmaya devam etti. Bu yüzden de insanlar bildirim bile almadan verilerini Facebook ile paylaşmış oldu.

Raporu açıklayan şirkete göre Facebook, verilerin depolandığı dönem yeni kayıt olan kullanıcılardan e-mail adreslerinin şifrelerini de istemiş. Platforma üye olmak adına şifreyi girmek zorunda kalan kullanıcıların ise e-mail hesaplarından verilerin alındığı belirlendi. 

 Olayın duyulmasının ardından net bir açıklama yapmayan Facebook şirketinin kendisine gelen bu eleştirilere nasıl yanıt vereceğini göreceğiz.

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

2 Yorum

  1. Paylaşırlar tabi, kullanıcı sözleşmesinde paylaşıma izin verildiğine dair onay alınıyor. İyi amaçlı kullandıkları sürece sorun yok bence. Facebook güncelliğini yitirsede zirvede yine de 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu