EDİTÖR BAŞVURU
HaberlerListelerSağlık

Türkiye’de en sık görülen hastalıklar

Türkiye’de en sık görülen hastalıklar

En büyük oranlarda bulunan hastalıkların başında en yüksek oranla şeker (diyabet) hastalığıdır. Arkasından tansiyon gelmektedir. Arkasından kalp, kanser, nefes darlığı, kolesterol, kireçlenme, bel fıtığı, ülser (gastrit) bu hastalıklar hemen hemen tüm Türkiye’de birçok insanda görülen hastalıklardır. Bu hastalıklar ilk kez 2008 yılında sağlık taramasına başlanarak yapılmıştır ve günümüzden sonra da sürekli devam edilerek bulunmuş hastalıklardır.

Türkiye’de sık görülen hastalıklar ülke halkının bilinçsiz yaşantısı ve kendine göstermesi gereken özenin çeşitli nedenlerden yapılmamasıdır. Ülke genelinde geçim sıkıntısı yüksek oranda olduğu için insanlar kendilerine ve çevresindekilerle ilgili durumları göz önünde bulunduramıyor. En sık görülen hastalıklar tamamen bilgisizlikten, geçim sıkıntısının verdiği zorluklardan oluşan hastalıklardan, sağlıksız beslenme ve spor yapmamadan geçiyor.

Türkiye’de hastalıkların önüne geçilebilmesi için seminerler eğitimler düzenlenmeli, halk spora alıştırılmalı, kötü alışkanlıklardan uzak durulması için yönlendirilmelidir. Günümüz Türkiye’sinde insanların büyük bir kısmı eğitim seviyesi yüksek insanlar olmasına rağmen araştırma yapmadıkları için ve yoğun iş hayatı ve dikkatsiz yaşam sürülmesinden dolayı obezite, mide rahatsızlıkları ve kireçlenme gibi hastalıklara yakalanmışlardır.

Yüksek oranda sigara tüketimi ülkede kanser ve nefes darlığı ile akciğer ve benzeri kanserleri beraberinde getirmiştir. Sigara kullanan bir insanın kalbinde ve akciğerlerinde hastalık çıkma ihtimali normalden 3 kat daha fazladır.

Her ne kadar da eğitimle beraber insanların kültürlenmesi artsa da halkımıza bu sağlık eğitimleri öğretilmesinden daha fazla önemli olan bir şey bunu alıştırılmasıdır. Çünkü dikkat edildiği zaman sağlık yönünden en yüksek olan yaşlanma ölüm oranlarının daha az olup uzun yaşandığı yerlere bakıldığında Türkiye’de insanların eğitim durumu en yüksek yerler değil yaşantısına dikkat eden sağlıklı beslenen ve birde doğa dostu şehirlerimizin olmasıdır.

Ülkemizde en uzun yaşam ömrü olan yer aydın şehridir. Bakıldığı zaman kültür eğitimle değil kendine bakım ve sağlıklı yaşamla gelmiştir.

Fazla değil yakın tarihe kadar bakıldığında babalarımız dedelerimize kadar baktığımız zaman insanların yaşam tarzları beslenme alışkanlıkları iş imkânları ve çevre kirliliği ve hava temizliği gün geçtikçe değişerek günümüze kadar gelmiştir.
Toparlamak gerekirse ülkemizde şart değil tüm dünyada olsa her şeyin başı sağlık güzel bir hayat sürebilmek için sağlıklı yaşayıp kendimize dikkat etmeliyiz.

Aksi takdirde yukarıda size saydığım hastalıklardan birisine insan yakalandığı zaman ömür boyu o hastalık yüzünden birçok durumda kendisine büyük bir özen göstermek zorunda kalıyor ki rahatsızlanmasın daha da kötüsü olmasın. Sağlıklı kalın sağlıklı yaşayın.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu