İlginç HaberlerTarih

Esrarengiz Tarsus Kazısı Gizemini Koruyor!

Tüm Türkiye bir dönem, esrarengiz olayların merkezi olan ve 2016 yılında başlayıp tam 1 sene süren Tarsus'taki gizemli kazıyı konuşuyordu.

istanbul temizlik şirketi

Esrarengiz Tarsus Kazısında Ne Oldu?

Tüm Türkiye bir dönem, esrarengiz olayların merkezi olan ve 2016 yılında başlayıp tam 1 sene süren Tarsus‘taki gizemli kazıyı konuşuyordu. Hatta o dönem, dönemin en ünlü olayıyla ilgili iki arkeoloğun sözleri de gündeme oturmuştu. 12 yıl önce aynı eve giren 15 kişinin geri dönmediğini söyleyen arkeologlar, bunun evin altında var olan gizli bir geçitten kaynaklanabileceğini ileri sürerek gündeme bomba gibi düşmüşlerdi. Mersin’in Tarsus ilçesinde dört evin avlusunda yapılan bu kazılar hakkında Arkeoloji akademisyenlerinin hiçbir bilgisi yok. Mavi branda ve tel örgüler ile çevrilen kazı alan Özel Harekat ekipleri tarafından uzun namlulu silahlarla korunuyordu. Bu da vatandaşın merakının iyice artmasına sebep olmuştu. Sonunda Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden Mersin İl Kültür Müdürlüğü’ne yazı gönderildi. Gelin o yazıya birlikte bakalım…

 

Mersin İl Kültür Müdürlüğüne Giden O Yazı!

Mersin İl Kültür Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, gizemli Tarsus kazısıyla ilgili 2 Kasım 2017 tarihli uzman raporunun incelendiği belirtilirken kazıda bulunanlarla ilgili şunlar söylendi: “Söz konusu raporda, anılan alanda gerçekleştirilen kazı çalışmalarında 1 adet bronz sikke, kırık sütun parçası, etütlük durumda seramik parçaları haricinde envanterlik nitelikte taşınır- taşınmaz kültür varlığına rastlanmamış olması nedeniyle kazı çalışmalarının sonlandırılması kanaatine varıldığı belirtilerek, alanda açılan 3 kazı çukurunun can ve mal güvenliği açısından kapatılması talep edilmektedir. Bu kapsamda bahse konu kazı çukurlarının yürürlükteki mevzuat hükümleri kapsamında gerekli güvenlik tedbirleri alınması kaydıyla iliniz, Tarsus Müze Müdürlüğü’nce kapatılması ve sonucunda bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bilgi verilmesi hususlarında bilgilerinizi ve gereğini rica ederim…” 

Esrarengiz Tarsus Kazısı Gizemini Koruyor!
Tarsus Güvenlik

MİT ve Özel Harekatta Oradaydı!

Hal böyle olsa da kazıyla ilgili pek çok şüpheli olay ortadayken halk sorular sorup araştırmaya devam etti. Tüm Türkiye’yi ekran başına kilitleyen bu olayda kazı alanına aylarca milletvekilleri de dahil olmak üzere kimse sokulmamıştı. Bunun gibi göze çarpan ayrıntılardan sonra halk arasında efsanevi söylentiler gün yüzüne çıkmaya başlamıştı: Dakianus’un hazinesinin veya Aziz Paul’un kayıp İncil’inin bulunduğu iddia edilen bu olay Mersin’in Tarsus İçesi 82 Evler Mahallesi’nde, MİT ve Özel Harekât polislerinin gözetiminde gerçekleştirilmişti. Şaşırtıcı yanıysa 1 yıl süren gizemli kazı çalışmalarının 3 Kasım 2017’de ani bir kararla bitirilmesi olmuştu. Resmi kaynaklara göre kazı alanında bir şey bulunmadığı yazsa da ardından da hiçbir açıklama yapılmadı.

 

‘Can Güvenliğimiz Tehlikede… Başka Boyuttan Varlıklar…’

Kazıyla ilgili çarpıcı açıklamalardan birkaçı da kazıda görev aldıklarını iddia eden iki arkeologdan geldi. Araştırmacı-yazar Haluk Özdil’e ilginç açıklamalarda bulunan Arkeologlar, kazıyla ilgili verdikleri bilgileri canları pahasına aktardıklarını, bu bilgileri verdikten sonra canlarının tehlikede olduğunu söylediler: “Orada telefonlar kesiliyor, kazı boyunca sorun devam etti. Hala aynı sorunu yaşayan insanlar var bölgede. 12 yıl önce oraya 15 kişilik bir işçi grubu kazı amacıyla giriyorlar. Bir daha çıkmıyorlar. Kazdıkları yerler açık ama kendileri yok. Cesetleri de yok. Bir yıkım falan da olmamış. Donuk taş diye bir şey var orada çok bilinen. İşte orada geçit kapısı var dendi, herkes kapının peşindeymiş öyle duyduk. Başka boyuta geçmek amacıyla kullanılıyor. O boyuttaki varlıkların da buraya geçmesini sağlıyor. Böyle kapılar sadece dünyaya geçmek için açılmaz.”

Esrarengiz Tarsus Kazısı Gizemini Koruyor!
Tarsus

Güvenliğin Nedeni Gerçekten Kaçak Kazılar Mı?

Araştırmacı-Yazar Haluk Özdil’e konuşanların sayısı her geçen gün artıyor. Bu sefer de geçtiğimiz aylarda Haluk Özdil’e ismini vermek istemeyen bir kişi konuştu. Evde ne olduğunu gördüğünü söyleyen gizemli kişi: “Evin altı labirent gibi. 2 tane siyahi heykelin nöbet tuttuğunu gördüm. Ama asıl kazılan ev o değil. Yanlış evi gösterdiler. Aradıklarını buldukları söyleniyor. Tonlarca altın gibi” dedi. Her ne kadar bu söylentiler devam edilse de Müze Kazıları Şubesi, kazı alanında alınan yüksek güvenlik önlemlerinin nedenini kaçak kazılar olarak nitelendirdi: “Alana ilişkin Tarsus Müzesi Müdürlüğü’nce hazırlanan uzman raporunda; alanın III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescilli olduğu ve alanda bilimsel kazı dışında bir kazı çalışmasının gerçekleştirilemeyeceği ifade edilmiştir. Alanda daha önce yasa dışı yapılan kaçak kazılar sonucunda güvenlik tedbirleriyle kurtarma kazılarına başlanmıştır.”

Esrarengiz Tarsus Kazısı Gizemini Koruyor!
Tarsus Yangın

Bu Sefer de Yangın Çıktı!

Tarsus kazısı gizemini korurken kazı çalışmalarının adresi olan binada bu kez de yangın çıktı. Tarsus’taki ki katlı binanın ikinci katında açıklanmayan bir nedenden dolayı yangın çıktı. Olayı gören yurttaşlar itfaiye ekiplerine yangını ihbar etti. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederken dumandan etkilendikleri belirlenen E.A. (50) ve kızı M.A. (25), 112 Acil Servis ekiplerince Tarsus Devlet Hastanesi’ne kontrol amacıyla götürüldü. Evde hasar oluşsa da yangın ekiplerce söndürüldü.

 

Daha fazlası için tıklayarak sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın!

İlginiz Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu