Faydalı BilgilerListelerTarih

Avrupa’da Reform Hareketleri Ne Zaman Başladı? Kısa Anlatım

O dönemde papaların siyasal güçleri, Avrupa topraklarının büyük bir bölümüne sahip olmaları, bilimsel gelişmeleri engellemeleri, dinden aforoz yetkilerini kendilerinde bulmaları, din adamlarının zengin halkın ise yoksulluk ve baskı içinde yaşamaları Avrupa halkını Reform’a sürüklemiştir. Önce Coğrafi Keşiflerin ve ardından Rönesans’ın gerçekleşmesi Reform hareketlerini doğurmuştur. Rönesans ile başlayan özgür düşünce ortamının, bilim ve sanata verilen önemin artmasının Reformun doğuşuna önemli etkileri olmuştur.


Reform hareketleri, Almanya’da Martin Luther’in 1517 tarihinde Wittenberg Kilisesi’nin kapısına doksan beş maddeden oluşan bildiri metnini asması ile başlamıştır. Almaya’dan sonra, Fransa ve İngiltere’de Reform hareketlerine katılmıştır. Reformun sonucunda Katolikliğin yanında Protestanlık, Kalvenizm, Anglikanizm, gibi yeni mezhepler ortaya çıkmıştır.

Konuyla ilgili olarak Ronesans ne zaman başladı? yazımızı da okuyabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu