Faydalı BilgilerListeler

Kefir Nedir? Mayalanması Nasıl Yapılır?

Kefir, hafif ekşimsi tadı olan fermente bir süt içeceği olup hafif krema kıvamındadır. Kırgız Türklerinin bulduğu ve uzun yaşamanın sırrı olduğu söylenmektedir. Kefirin yapımı oldukça kolay bir işlemdir. Kefir süte kefir tanecikleri atılarak mayalanır. Bu kefir mayaları ceviz büyüklüğünden biraz küçük ve karnabaharı anımsatan küçük partiküllerdir. Her kefir mayasında 40-50 çeşit değişik bakteri bulunur ve sütün içerisine atıldıklarında büyürler ve çoğalırlar. Bu çoğalma özelliği nedeniyle bir kefir mayanız varsa sürekli aynı mayadan kullanarak kefirinizi yapabilirsiniz.

Kefir Mayalamak İçin Nelere İhtiyaç Vardır?

Kefir Mayalamak İçin Nelere İhtiyaç Vardır?

  • Kefiri süzmek için plastik bir süzgeç. (Kefire metalin değmemesi gerekiyor)
  • Tahta kaşık
  • Sütü koymak için cam kavanoz
  • Süt
  • Kefir mayası

İlgili Makaleler

Kefir Nasıl Mayalanır?

İlk olarak güvenilir bir sütçüden çiğ süt almalısınız. Çünkü asıl kefir çiğ sütten elde edilmektedir. Çiğ süt hiç kaynatmadan kefir yapılırsa daha sağlıklı oluyor ve kalsiyum dengesi bozulmuyor. Yine de çiğ sütten kefir yapmak içinize sinmiyorsa günlük sütten yapabilirsiniz.

Kefir mayalanması 25 derecelik oda sıcaklığında gerçekleşmektedir. Sütünüzü kaynattıysanız 25 derece sıcaklığa kadar ılımasını bekleyin. Süt ılıdıktan sonra cam kavanoz içerisine aktarın. Önceden hazır bulundurduğunuz sütteki kefir tanelerini plastik süzgeçle süzerek cam kavanozdaki sütün içerisine bırakın. Ceviz büyüklüğündeki bir parça yeterli olacaktır. Cam kavanozun kapağını kapattıktan sonra üzerini bir bezle örtün ve karanlık bir dolaba koyun.

Kefirin mayalanma süresi 8-24 saat arası olmaktadır. Süre uzadıkça daha yoğun ve ekşimsi bir tat almaktadır. Bazıları daha ekşimsi sevdiğinden iki gün mayalanmaya bırakabiliyorlar. Mayalanma süresinin 12 saatten daha fazla olması durumunda sindirim sistemini yavaşlattığını, 12 saatten daha kısa sürdüğü taktirde ise sindirim sistemini hızlandırdığını uzmanlar söylemektedir.

Kefirinizin mayalanması hazır olduktan sonra kapağını açın ve plastik süzgeçten başka bir cam kavanoza süzerek buzdolabına koyun. Süzgeçte kalan kefir mayalarını da bir süt içerisine koyarak saklayabilir ve bir sonraki kefir yapımında kullanabilirsiniz. Bu kefir mayalarını bir kâğıt bardak içerisine koyup üzerine süt doldurarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Yapmış olduğunuz kefiri 3-4 gün içerisinde tüketmelisiniz. Genellikle kefirde aranan tat ekşimsi tattır. Fakat bazı kişiler tatlımsı seviyor. Onlara ise normal süt ile karıştırıp içmelerini tavsiye ediyoruz.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu