Faydalı BilgilerListelerSağlıkYeme - İçme

Egzersiz Sonrası Ne Yenir

istanbul temizlik şirketi

Yürüdünüz, koştunuz, spor aletlerinde çalıştınız ve bir sürü enerji kaybettiniz. Bunun sonucunda bir anda gözünüz dönmesin. Enerjinizi geri kazandıracak ve yaptığınız sporun boşa gitmesini engelleyecek öğünler her zaman mevcuttur.  Peki sporumuzu yaptık, egzersiz sonrası ne yiyeceğiz ve ne zaman yiyeceğiz. Günün hangi vaktinde spor yapmış olursanız olun, sporun ardından kaslarınız için proteini, kaybolan enerjiniz için karbonhidratı yabana atmayın. En iyi zamanlama ise genelde spordan sonra 30-60 dakika arasında yenen yemektir. Çünkü bu arada kaslar aldığınız besini daha çok benimser.

Spor sonrası ev yapımı içecek

Spor sonrası ev yapımı içecek

Muz, süt ve yoğurttan oluşur. Süt ve yoğurt protein ve karbonhidrat kaynağı iken muz potasyum ve magnezyum içerir. Bu ne anlamamı gelir, kas fonksiyonlarınız için sağlık.

Protein içerikli sandviç

Protein içerikli sandviç

Ekmek arası yiyeceğim paniğine kapılmaya hiç gerek yok. Çok olmamak kaydıyla tuzda ekleyebiliriz. Çünkü spor sırasında terleme ile çok fazla kaybediliyor. Sandviçi domatesle yapın çünkü domates tazelik ve canlılık katarken, C vitamini yükler size. Tam buğday ekmeği, domates, ince dilim halinde tavuk ve lifli bir besin katkısı tüm ihtiyacınız olan şey.

Kuru meyve ve tahıl karışımı

Kuru meyve ve tahıl karışımı

Vaktiniz yoksa hızlı bir çözüm aynı zamanda sağlıklı. kuru meyve ve sert kabuklu yemişler demir içerir. Yani kan hücreleri için değerlidir. Bunları az yağlı yoğurtla karıştırın ve lezzetin keyfini çıkartın. Az bir miktar bal ekleyebilirsiniz de. Sadece porsiyonunuzun büyük olmamasına dikkat edin.

Güçlü bir kahvaltı

Güçlü bir kahvaltı

Bundan kasıt tereyağı-bal ikilisi değil, umudumuz o olması olsa da. Bu nokta da yumurta aradığımız yiyecek. Protein bakımında zengindir, aynı zamanda çinko içerdiği için metabolizma ve bağışıklık sistemi içinde idealdir. Taze yeşillik, yumurta, peynir karbonhidrat desteği içinde az bir miktar tam buğday ekmeği. Yorgun kaslarınızı tazeleyecek ve yeniden enerji dolmanızı sağlayacaktır.

Balık

balık

Akşamüstü yapılan spor ardına çok uygundur. Protein kaynağıdır. Balık olarak somon (buğulaması yapılmış), yeşillik ve esmer pirinç. Yenilenme kaynağı olacaktır. Enerji kaynağı olan B vitamini içeren bir karışım. Ayrıca uzun süre tok kalmanızı da sağlayacaktır..

Protein tabağı

protein tabağı

Fasulye ve bulgur. İlki güçlü bir karbonhidrat kaynağı iken, ikincisi açlıkla savaşan bir lifli besindir. Fasulye, bulgur ve beyaz peyniri, salatalığı karıştırın, biraz da taze yeşillik ekleyin. Salatayı hazırlayınca az bir miktar zeytinyağı dökmeyi unutmayın.

Bu yazımızı okuduktan sonra spor sonrası yenebilecek hafif besinler konusunda yorum yapmayı unutmayın.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu