Faydalı BilgilerListeler

Bitki Çayları Ve Bitki Çaylarının Faydaları

Bitki Çayları Ve Bitki Çaylarının Faydaları

Çok uzun yıllardır bitkisel tedavi yöntemleri arasında kullanılan bitki çayları, genellikle bildiğimiz siyah çay gibi demlenerek tüketilmektedir. Bitki çay tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kronik rahatsızlığı bulunanların ve ilaç kullananların doktor tavsiyesi ile tüketmelidir.

Yeşil Çay

Yeşil Çay

İlgili Makaleler

Harika bir antioksidan özelliğe sahip olan yeşil çay, vücuttan hızlı toksinleri nasıl bir şekilde atılmasına yardımcı olmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı oldukça faydalı olduğu bilinen yeşil çay, kandaki kötü kolesterolü düşürerek kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir. Yeşil çayın bir diğer faydası da,  diş çürüklerini önleyici özelliğe sahip olmasıdır.

Kilo vermeye yardımcı olmasıda, bitki çaylarının faydaları arasında gösterilmektedir. 

Papatya Çayı

Papatya Çayı

Özellikle sinirsel rahatsızlıklar için etkili olan papatya çayı, sakinleştirici etkisi sayesinde uyku problemlerine karşıda iyi gelmektedir. Romatizmal birçok hastalığın da önlenmesine yardımcı olan papatya çayı, deride dökülmelere neden olan cilt hastalıklarına karşı da iyi gelmektedir.

Bunların dışında birçok önemli faydası bulunan papatya çayı, alerji belirtilerini azaltması, sabah bulantılarına hafifletmesi, stresin ve depresyonun etkilerini azaltması gibifaydaları bulunan bitki çayları arasında yer almaktadır.

Sindirim ve solunum sistemi üzerinde de önemli faydaları bulunan papatya çayı, iyi bir sakinleştiricidir. 

Rezene Çayı

Rezene Çayı

Rezene çayı özellikle sindirim sistemi üzerinde olumlu faydaları bulunan, bitki çayları arasında yer alır. Mide ağrısı, hazımsızlık ve sindirime bağlı farklı birçok problemin etkilerinin azaltılması için tavsiye edilmektedir. 

Mısır püskülü Çayı

Mısır püskülü Çayı

Mısır püskülü çayı her nekadar az bilinen bitki çayları arasında yer alsa da, harika bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Aynı zamanda mesanede görülecek enfeksiyonların tedavisinde de kullanılan mısır püskülü çayı, prostat iltihabına da iyi gelmektedir.

Boşaltım sistemi ve idrar yolu enfeksiyonları için olumlu birçok faydası bulunan mısır püskülü çayı, diyabet hastalarında görülen kronik yorgunluğa iyi gelmektedir. Çin’de diyabet hastalığına karşı, geleneksel olarak tüketilen bitki çayları arasında yer aldığını söyleyebiliriz. 

Isırgan Otu Çayı

Isırgan Otu Çayı

Isırgan otu çayı özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına karşı, en etkili olduğu bilinen bitki çayları arasında yer almaktadır. Günümüzde sıklıkla tüketilen ısırgan otu çayı idrar söktürücü özelliğinin yanısıra, içeriğindeki yüksek miktarda demir sayesinde, anemi tedavisinde de kullanılmaktadır. Sindirim sistemine olan katkıları nedeniyle de tavsiye edilen ısırgan otu çayı, böbrek ve karaciğerin temizlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olan ısırgan otuçayı, aynı zamanda öksürüğe iyi gelmektedir. 

Adaçayı

Adaçayı

Önemli antioksidan içeriğe sahip olan bitki çayları arasında bulunan adaçayı, bronşit ve astım gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Adaçayının en önemli faydalarından birisi de, beyin fonksiyonlarını geliştirilmesidir. Aynı zamanda kadınlarda menopoz sonrası ortaya çıkan,olumsuz etkileri de azaltmaktadır.

Kan şekerini düşürücü etkisi ile bilinen adaçayının bir diğer önemli faydası ise, hafızayı güçlendirecek Alzheimer rahatsızlığına iyi gelmesidir. 

Biberiye Çayı

Biberiye Çayı

Bitki çaylarının faydaları arasında yine önemli faydaları bulunan çaylardan birisi de, biberiye çayıdır. Kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olan biberiye çayı, hafızayı kuvvetlendirerek, Alzheimer  görülme riskini en aza indirir. Aynı zamanda vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olan biberiye çayı, kanser görülme riskini de önemli ölçüde azaltmaktadır. 

Kekik Çayı

Kekik Çayı

Harika bir antioksidan olan kekik çayı, vücut için gerekli olan minerallerin alınmasına yardımcı olacağı gibi, ağız içi yaralarına karşıda iyi gelmektedir. Öksürük ve hazımsızlığa karşı daha iyi gelen kekik çayı, stresin etkilerini de azaltması ile bilinmektedir. 

Sarımsak Çayı

Sarımsak Çayı

Her ne kadar günümüzde diğer bitki çayları gibi fazla kullanılmasada, sarımsak çayı en yararlı bitki çayları arasında yer almaktadır. Sarımsağın birçok faydasının olduğu bilinmekte olup, doğal bir antibiyotik olduğu yönünde en ünlü bilim insanları fikir beyan etmişlerdir.

Kan basıncını düzenleyerekyüksek tansiyonu engelleyen sarımsak çayı, vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı olur. Tüm kanser türlerine karşı önleyici etkisi bulunan sarımsak çayı, gıda zehirlenmelerinin yanı sıra cilt sağlığı için de olumlu etkilere sahiptir.

Saç sağlığı açısından da faydalı olan sarımsak çayı, kış hastalıklarına karşı da vücudun korunmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda zayıflamak veya formunu korumak isteyenlerede kullanması tavsiye edilen sarımsak çayı, sindirim sistemine de yararlıdır.

Sarımsak çayının bunların dışında birçok küçük faydası da bulunmakta olup, düzenli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu Çayı

Romatizma ağrılarını hafifletici etkiye sahip olan kuşburnu çayı, ayrıca kanserli hücrelerin yayılmasını engelleyici özelliği bulunan bitki çayları arasında yer almaktadır.

Kötü kolesterolü düşürücü etkisi ile de bilinen kuşburnu çayı, kan basıncının düzenlenmesi konusunda da yardımcı olmaktadır. Cilde doğal bir parlaklık kazandıran kuşburnu çayı, önemli bir antioksidan olarak bilinmektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı faydalı olan kuşburnu çayı, önemli bir idrar söktürücüdür.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Bir Yorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu