Doğa - ÇevreGezi RehberiListeler

Dünyanın En Temiz 10 Şehri

Ülkemiz her ne kadar güzel de olsa ne yazık ki çevremizi temiz tutmayı bilmiyoruz. Ancak öyle ülkeler, şehirler var ki onlar dünyanın en temiz şehirleri. İşte o şehirler;

Ülkemiz her ne kadar güzel de olsa ne yazık ki çevremizi temiz tutmayı bilmiyoruz. Ancak öyle ülkeler, şehirler var ki onlar dünyanın en temiz şehirleri. Ülkelerin ve şehirlerin eğitim seviyesiyle paralel olduğunu listemizde gördüğümüz gibi tahmin etmek hiçte zor değil.

10- Oslo – Norveç

Oslo, Norveç’in en yoğun ve en kalabalık şehirlerinden biridir. Şehrin güzel yeşil alanları, gölleri, parkları ve bahçeleri gibi her zaman vakit geçirilecek yerleri mevcuttur. Hükümet hiç şüphesiz ki bu bu bölgelerin bu denli güzel kalması için yoğun bir şekilde çalışıyor. 2007 yılında Oslo Reader’s Digest dergisi tarafından dünyanın en yeşil 2. şehri olarak adlandırmıştır. Oslo turistler tarafından da sık sık ziyaret edilen bir şehir durumuna gelmiştir.

Oslo – Norveç
Oslo Norway

9- Brisbane – Avustralya

Tahmini nüfusu 2.04 milyon olan Brisbane Avusturalya’nın en muhteşem ve en temiz şehirlerinden biridir. Brisbane nemli bir havaya sahip olmasına rağmen rahatlatıcı bir çevreye sahiptir. Dünyanın da en iyi organize edilmiş şehirlerinden biri olan Brisbane, yine en güvenli şehirler arasında gösterilmektedir. İnsanların yaşamaktan zevk aldığı bu şehir listemizde 9. sırada yer almaktadır.

Brisbane – Avustralya

8- Paris – Fransa

Bilindiği üzere alışverişin ve modanın başkentidir Paris. Fransa’nın başkenti Paris, deyim yerindeyse halı gibi yollara sahiptir. Ayrıca trafik sistemi son derece iyi organize edilmiştir. Harika bir tatil isteyenlerin de ilk adresi bu temiz şehir Paris olabilir.

Paris – Fransa

7- Freiburg – Almanya

Eğer Almanya’da yeniyseniz ve güzel vakit geçirmek istiyorsanız, çiçekli, güzel tepeleri olan Freiburg size en uygun şehir olacaktır. Freiburg, çim bahçeleri, parklar, güzel ağaçlı yollarla meşhur olduğu gibi aynı zamanda çevre dostu çevreye sahiptir.  Freiburg Alman motiflerini görebileceğiniz en uygun şehirlerden biridir. Ayrıca turistlerin de cazibe merkezi olarak Freiburg’u gösterebiliriz.

Freiburg – Almanya

6- Londra – İngiltere

Londra bilindiği gibi İngiltere’nin en güzel ve gelişmiş şehridir. Ancak bu noktada bir de şunu söyleyelim. Londra temiz yollara ve rahatlatıcı bir havaya sahiptir.  Londra’da birbirinden farklı müzeleri gezerken çok zevk alacaksınız. Tema parkları, kültürel programlar ve harika restoranlar Londra gezinizin çok keyifli geçmesine katkıda bulunacaktır.

Londra – İngiltere

5- Singapur

Singapur Asya şehirleri arasında en meşgul ve kalabalık olanlarından biridir. Singapurlu insanların yoğun bir iş temposu olmasına rağmen, gerçekten diledikleri zaman eğlenecekleri birçok aktivite var. Singapur’da İngilizce Tamil dili ve Malay dilleri konuşulmaktadır. Tahmini nüfusu 5.5 milyon olan bu şehir farklı kültürlere karşı da saygılıdır.

Singapur

4- Wellington – Yeni Zelanda

Yaklaşık nüfusu 5.66 milyon olan Wellington  listemizin 4. sırasında yer alıyor. Wellington Yeni Zelanda’nın en önemli şehirlerinden biridir. Gerek eğlence parkları, gerek ormanları Wellington halkının keyifli vakit geçirmesi için en güzel güzel alanlardır. Bunun yanında müzeler, rahatlatıcı ağaçlarla dolu yemyeşil yollar turistler için de uygun bir tatil yeri ortaya çıkarıyor. Şehrin nüfusu çok fazla olsa da bu kimsenin pek umurunda değil çünkü doğa ve güzel anlar  o kadar çok ki kalabalık olmasının kimseye pek zararı yok.

Wellington – Yeni Zelanda

3- Kobe – Japonya

Listemizin ilk 3 sırasına geldik ve Kobe ile devam ediyoruz. Kobe Japonya’nın en zengin şehridir. Çok yüksek bir nüfusa sahip olan Kobe, turistler için bir cazibe merkezidir. Bir turist için Kobe ziyareti adeta bir rüyanın gerçekleşmesi gibidir benzetmesi çok rahat yapılabilir. Kobe’nin kanalizasyon sistemi o kadar gelişmiştir ki ülke bu yönüyle bir şöhret kazanmıştır.Ayrıca temiz ve çevreci araçlarla ülkenin adının duyulmasına katkı sağlamaktadır.

Kobe – Japonya

2- New York – Amerika Birleşik Devletleri

Herkesin rüyası olan New York, Amerika’nın en muhteşem şehridir. Nüfusu 2 milyona yaklaşan New York, en iyi müzelere, parklara, restoranlara, hoteller ve büyük alışveriş merkezlerine sahip şehir olarak bilinmektedir. Amerika’nın en büyük 2 yeşil parkı ve bir adet yeşil restorantı da bu şehirde bulunmaktadır. New York daima bir numaralı tercihidir çünkü daima taze havasıyla beraber en temiz şehirlerden biridir.

New York – Amerika Birleşik Devletleri

1- Helsinki – Finlandiya

Helsinki Finlandiya’nın yüksek özellikleri şehirlerinden biridir. Harika yeşil alanlar, dağlar bulunan Helsinki, harika müzelere ve sahillere de sahiptir. Tahmini nüfusu 7.8 milyon olan şehir, turistler için egzotik alanlara sahiptir. Ayrıca Helsinki dünyanın en karmaşık elektrik sistemine sahiptir diyebiliriz. Bu sistem sayesinde Helsinki daha az elektrik harcamaktadır. Bu da bize gösteriyor ki bu ülkede hükumet, çevre dostu alanlar ve binalar oluşturmak için gerçekten çok çalıyor. Ne diyelim darısı başımıza.

Helsinki – Finlandiya

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu