Gezi Rehberi

Dünyanın Gezilmesi Gereken En Sıradışı 8 Yeri

Dünya üzerinde eşşiz güzelliğe sahip pek çok yer bulunmaktadır. Hepimizin gitmek isteyeceği bu harika yerleri sizler için araştırdık.

 

  1. Parıldayan Mağara, Yeni Zelanda

Parıldayan Mağara, Yeni Zelanda

Dünya‘da bu tarz mağaralardan sadece Yeni Zelanda’da bulunmaktadır. Waitomo mağaralarında bulunan bu özel yıldız kurdu mağarası olarak bilinmektedir. Mağara çok derinde ve hiçbir şekilde güneş ışığı almamasına rağmen doğal ışıklarla aydınlanmaktadır. Mağara’daki bu esrarengizlik ülkeye bu noktada pek çok turist çekmektedir.

  1. Turkuaz Buz, Baykal Gölü, Rusya

Turkuaz Buz, Baykal Gölü, Rusya

Baykal Gölü, dünyanın en temiz su kaynaklarını barındıran gölü olarak bilinmektedir. Ayrıca burası dünyadaki en eski tatlı su gölü olmasının yanı sıra, dünya üzerindeki tatlı suların çoğunu barındıran en büyük ve en derin göllerden biridir. Turkuaz buz gölü insanın ömründe görmesi gereken en güzel yerlerden biridir.

  1. Petra Antik Kenti, Ürdün

Petra, Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasında kalan bir antik kenttir. Kent, M.Ö.400 ile M.S.106 yılları arasında bölgede egemenlik kurmuş olan sami kökenli Nebatiler tarafından kireç taşından kayalara oyularak inşa edilmiştir. Şehir sahip olduğu görkem ve tarihi geçmişiyle pek çok yabancı turisti kendisine çekmektedir.

  1. Uçan Gayser, ABD

Uçan Gayser, ABD

ABD’nin Nevada Eyaleti’ndeki Kara Kaya Çölü’nde doğa ve insanoğlunun ortak etkisi ile ortaya çıkmış olan bu muazzam ve renkli oluşuma sahip yer, eski bir göl yatağı olan çölde su arayan işçilerin hidrotermal bir kaynağı farkından olmadan delmesiyle ortaya çıkmıştır.

  1. Pamukkale Travertenleri, Denizli, Türkiye

Pamukkale Travertenleri, Denizli, Türkiye

Dünya’da en çok bilinen turistik mekanlardan olan Pamukkale travertenleri ülkemizin Denizli ilçesinde yer almaktadır. Bu muazzam doğa harikasının etkisiyle Denizli’ye milyonlarca turist gelmektedir. Söylenen göre travertenler öyle bir güzelliğe sahipmiş ki üzerinde yürüyenler kendilerini bulutların üzerinde yürüyormuş gibi hissederlermiş.

[irp]
  1. Maldivler, Maldiv Cumhuriyeti

Maldivler, Maldiv Cumhuriyeti

Dünya’nın en değişik yerlerinden olan Maldivler Hint Okyanusu üzerinde 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Maldiv ülkesi okyanusun ve plajın muhteşem uyumuyla kendisine dışarıdan pek çok turisti çekmektedir.

  1. Peri Bacaları, Kapadokya, Türkiye

Peri Bacaları, Kapadokya, Türkiye

Kapadokya’da ilk insan yerleşmelerinin olduğu tarih, paleolitik(yontma taş devri) döneme kadar uzanmaktadır. Sümerlerin yazıyı bulmasıyla birlikte girilen tarihi çağlar içerisinde Hititler ve Frigler’den başlayarak pek çok medeniyet ve kültürün yaşamış olduğu doğal oluşumların bir adıdır Kapadokya. Bu değişik güzellikteki oluşumlar yerli ve yabancı pek çok turisti kendisine hayran bırakır.

  1. Bigar Şelalesi, Romanya 

Bigar Şelalesi, Romanya 

Bigar Şelalesi, Romanya’da Anina dağları üzerinde yer almaktadır. Anina dağlarının zengin yer altı kaynaklarından beslenen bu şelale, aynı zamanda dünyada eşi benzeri olmayan şelalelerden biri olarak kabul edilmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu