İlginç Bilgiler

Dünyanın En Tehlikeli 9 Şeyi Listesi

Dünyada korkunç ve tehlikeli olan bir çok şey vardır. Besinler, şehirler, böcekler, virüsler ve bazıları. Bu listede size dünyadaki en tehlikeli şeylerden 9 tanesini göstereceğiz.

Dünyada korkunç ve tehlikeli olan bir çok şey vardır. Besinler, şehirler, böcekler, virüsler ve bazıları. Bu listede size dünyadaki en tehlikeli şeylerden 9 tanesini göstereceğiz.

9- En tehlikeli iş: Muhabirlik

Muhabirlik

İlgili Makaleler

Bir muhabir olarak çalışmak, çalışma alanına ve konuma göre çok tehlikeli olabilir. Genellikle, araştırmacı gazetecilerin ölüm oranı yüksektir, çünkü tehlikeli yerlerde oluşabilecek riskli durumları araştırmaları gerekir. Gazetecilik dünyadaki en tehlikeli mesleklerden biri olarak gösterilmektedir. Çünkü doğruları söylemek başkalarının hoşuna gitmeyebilir ya da yalan haberler yazmak bu konuda sizin canınıza bile mal olabilir.

8- En tehlikeli yiyecek: Fugu

En tehlikeli yiyecek: Fugu

Bir yemek neden bu kadar tehlikeli olarak bilinir ki? Bir çok insan tadı güzel olduğundan dolayı bu zararlı yemeğe bayılıyor ancak içerisindeki tehlikeli ve toksik gıdalar nedeniyle gerçekten çok zararlı. Balık eti ile hazırlanmış bu tabak Japon mutfağına aittir. 1996-2006 yılları arasında bu yemekten dolayı 44 kişi hayatını kaybetmiştir.

7- En tehlikeli şehir: Caracas, Venezuela

En tehlikeli şehir

Bazı şehirler dünyanın en tehlikeli şeyleri arasında yer alıyor. Ve bu şehirlerden en tehlikelisi de Venezuela’nın başkenti olan Caracas olarak gösterilmiştir. Caracas’daki cinayet oranları gerçekten diğer ülke şehirlerine göre çok fazla. Bu sebep bu şehri dünyanın en tehlikeli şehri arasına sokuyor.

6- En tehlikeli ulaşım aracı: Motosikletler

En tehlikeli ulaşım aracı

Motosikletler ulaşım araçlarının %1’ini oluşturmasına rağmen yol ölümlerinin de yüzde %20’sini oluşturmaktadır. Bu da motosikletleri dünyanın en tehlikeli ulaşım aracı yapmaktadır. Ayrıca şaşıracağınız bir diğer durum; yürüme, ulaşımda en tehlikeli ikinci yoldur. Bu yüzden seçtiğiniz ulaşım yöntemi ne olursa olsun çok dikkatli olun.

5- En tehlikeli yol: Yungas Yolu, Bolivya

En tehlikeli yol

Bu yol aynı zamanda ölüm yolu olarak da bilinmektedir. Dünyanın en tehlikeli yolu olarak bilinir çünkü her yıl ortalama 300 kişi bu yolda araba kullanırken kaza geçirerek hayatını kaybediyor. Yungas yolu deniz seviyesinden tam 4500 kilometre yüksekliktedir. Bu yolu kullanmak gerçekten meydan okuyor.

4- En tehlikeli diktatör: Mao Zedong

En tehlikeli diktatör

Diktatörler hem devleti için hem de dünya için oldukça tehlikelidirler. Her ne pahasına olursa olsun yalnızca güç ararlar. Çin İmparatoru Mao Zedong, milyonlarca insanı katleden bir diktatör olarak bilinir.

3- En tehlikeli böcek: Sivrisinek

En tehlikeli böcek

Böceklerde dünyadaki en tehlikeli şeyler arasında yer almaktadır. Sivrisinekler sandığınız kadar masum değildir. Dünyada en fazla insan öldüren canlı olarak bilinirler ve her yıl yaklaşık 725.000 kişinin ölümüne neden olurlar. Bu böceğin en tehlikeli böcek olarak görülmesinin sebebi de budur. Sivrisineklerin tehlikeli olmasını sağlayan bir başka özellikleri de neden oldukları korkunç hastalıklardır. En bilinen örneği de sıtma hastalığıdır.

2- En tehlikeli sosyal medya akımı: Selfie

En tehlikeli sosyal medya akımı

Bir selfie dünyadaki en tehlikeli şeyler arasında gösterilebilir mi? Cevap: Evet. Bildiğimiz gibi her yıl yaklaşık 5 kişi köpekbalığı saldırılarından dolayı hayatını kaybediyor ve bu bizi dehşete düşürüyor. Selfie akımı bundan daha fazla can kayıplarına yol açmaktadır. Mesela bu sene teyit edilen bilgilere göre 12 kişi selfie çekmek uğruna hayatını kaybetmiştir.

1- Dünyadaki en tehlikeli varlık: İnsan

Dünyadaki en tehlikeli varlık

Dünyadaki en tehlikeli 9 şey listesinin bir numaralı konumunda şüphesiz ki insan yer almaktadır. Dünyadaki cinayet oranları insanları en tehlikeli varlık olarak göstermektedir. Geçtiğimiz sene dünya çapında yaklaşık 437.000 den fazla kişi cinayete kurban gitti. Bu çok büyük bir rakam ve bu rakam biz insanların ne kadar tehlikeli bir varlık olduğunu görmemizde yeter de artar.

Gördüğünüz gibi size bu makalede dünyadaki en tehlikeli şeylerden sadece bazıları listeledik. Ancak milyonlarca insan, bir çok farklı nedenlerden dolayı her yıl ölmektedir ve ölüm oranları her geçtiğimiz yıl artmaktadır. Bu nedenle her konuda çok dikkatli olmakta fayda var.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu