İlginç BilgilerListeler

Osmanlı Tarihi Hakkında 5 İlginç Bilgi

istanbul temizlik şirketi

1. Osmanlı İmparatorluğu’nda Adalet

Osmanlı İmparatorluğu'nda Adalet

Fatih Sultan Mehmet zamanında Yahudi bir tüccarın kolu haksız yere kesilmiş, bunu sonradan öğrenen Fatih Sultan Mehmet ise aynı cezaya mahkûm olmuştur. Tüccar eğer vazgeçmeseymiş Fatih Sultan Mehmet’in kolu da kesilecekmiş. Osmanlı’nın en önemli padişahlarından biri olan, çağ kapatıp çağ açan Fatih, Yahudi bir tüccara uygulanan adaletsizlik yüzünden adaletin kendinde tekrar yerini bulmasını istemiş. Osmanlı’da adalet, bu kadar önemli bir noktadaydı.

2. Osmanlı İmparatorluğu’nda Valide Sultanlar

Osmanlı İmparatorluğu'nda Valide Sultanlar

Padişah annelerine verilen isimlerden biri Valide Sultan ismi. Bunda ilginç olan şey ise, Osmanlı padişahlarının hiçbirinin annesi Türk değildi. Her biri sonradan Müslüman yapılmıştı ve hiçbir Valide Sultan, Türk kökeninden gelmemişti. 

3. Osmanlı İmparatorluğu’nda Yavuz’un Mucizesi

Osmanlı İmparatorluğu'nda Yavuz’un Mucizesi

Yavuz Sultan Selim, bilindiği üzere Mısır ve çevresine akınlar düzenlemiş ve bu İslam bölgelerini Osmanlı toprağına katmak istemiştir. Mısır seferinde geçmeleri gereken Tih Çölünü daha önce Cengiz ve Timur’un geçmeye çalışıp geri dönmesini bile bile oradan 13 günde, mucizevi bir şekilde geçtiler. Hem de Yavuz Sultan Selim bu dönem boyunca yaya ilerledi. 

4. Osmanlı İmparatorluğu’nda Mahmut Paşa

Osmanlı İmparatorluğu'nda Mahmut Paşa

Fatih Sultan Mehmet, ilme çok önem veren bir padişahtı. Bu yönde birçok şey yaptığı gibi vezirlerini de görevlendirmişti. Fatih Sultan Mehmet, Vezir-i Azamı olan Mahmut Paşa’ya da böyle bir görev vermişti. Mahmut Paşa, haftada en az iki gün alimlerle oturur, onlarla ilgilenir ve teşvik ederdi. Verdiği ziyafetlerde pilavın içine altından yapılmış nohut taneleri koydurur ve hangi alimin tabağına denk gelirse ona hediye ederdi. 

5. Osmanlı İmparatorluğu’nda Zenginlik ve Büyüklük

Osmanlı İmparatorluğu'nda Zenginlik ve Büyüklük

Kanuni Sultan Süleyman döneminin Osmanlı’nın altın çağı olduğu düşünülür. Zira Osmanlı bu dönemde en zengin ve en büyük olduğu dönemi yaşamıştı. Bunun kanıtı olarak sadece Sivas vilayetinin bütçesini göstermek yeterli. Sivas vilayeti, Kanuni döneminde 2 milyon altın gibi bir bütçeye sahipti. Karşılaştırırsak, aynı dönemde İngiltere Krallığı 3,5 milyon, Fransa Krallığı 4 milyon altın bütçeye sahipti.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu