Ekonomi ve Finans

Dolar Güçleniyor ve Amerikan Piyasaları Duraklama Eğiliminde

istanbul temizlik şirketi

Dolar Güçleniyor

Cuma günü ING, ABD Merkez Bankası’ndan gelen şahin görüşler ve küresel risk iştahındaki soğuma karşısında ABD dolarının ılımlı bir şekilde güçlendiğini gözlemledi. Bu canlanma, para birimi için ters yönü işaret eden bazı yerel göstergelere rağmen gerçekleşti.

Amerikan Piyasaları Duraklama Eğiliminde

ABD piyasaları, yaklaşan Anma Günü tatili nedeniyle duraklamaya hazırlanıyor ve bu da Pazartesi günü kapanışa yol açıyor. ABD’de geçtiğimiz haftaya önemli veri açıklamaları damga vurmadı, ancak Perşembe günkü S&P Global PMI beklenmedik bir destek sağlayarak doların toparlanmasını destekledi.

  • Bileşik PMI 54,4’e yükselerek ABD’yi Avro Bölgesi ve İngiltere’nin önünde konumlandırdı.
  • Cuma günü ABD’de açıklanacak olan Nisan ayı dayanıklı tüketim malları siparişleri, zayıf imalat anketleri ve Boeing uçak siparişlerindeki kayda değer yavaşlama nedeniyle cansız bir tablo çizecek.

Kansas City Fed hizmet anketi de günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak. Federal Rezerv’den Chris Waller’ın nötr oranla ilgili bir açılış konuşması yapması ve potansiyel olarak enflasyon ve para politikası hakkındaki son şahin yorumlarına ilişkin içgörüler sunması planlanıyor.

ING, bugün dolar paritelerinde önemli yön değişiklikleri öngörmüyor ve nispeten sakin bir ABD veri programı ve yaklaşan tatil nedeniyle yerel faktörlerin döviz hareketlerini yönlendireceğini öne sürüyor.

  • ING, piyasalardaki carry trade odağı ve Japonya’daki düşük çekirdek TÜFE’nin Japonya Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına yönelik muhafazakâr beklentileri desteklemesine atıfta bulunarak USD/JPY’de yükseliş duruşunu koruyor.
  • USD/JPY için 158,0 seviyesine bir hareket yakın gelecekte olası görülüyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

İlginiz Çekebilir

Mesut

Istanbul kazan ben kepçe...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu