Faydalı Bilgiler

Depolama Hizmetlerinden Faydalanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lojistik yönetimi ve tedarik zincirinde depo tasarımı ve depo yeri seçimi her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir. Depolama hizmetlerinde nelere dikkat edilmeli?

Lojistik yönetimi ve tedarik zincirinde depo tasarımı ve depo yeri seçimi her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir. Depolama hizmetleri, bu konunun kilit noktasında olup en ekonomik lojistik maliyetle en yüksek müşteri hizmet düzeyi elde etmede temel çözüm önerileri getirir. Çağdaş ticaretin temel tesislerinden olan depoları kullanmaya başlamadan ve depolama hizmetinden yararlanmadan evvel dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Bu hususlardan en önemlisi depolanacak ürünlerin özelliğidir.

Bu ürünlerin;

  • Katı, sıvı gaz olması
  • Soğuk, kuru ya da donuk bir ortam gerektirmesi
  • Askılı, paletli, kolili gibi istifleme modelleri gerektirmesi depo için en belirleyici unsurlardır.

Bunun yanında depolama hizmetleri için iki baskın etmen daha söz konusudur. Bunlar; hacim esaslı yaklaşım ve hız esaslı yaklaşımdır. Hacim esaslı yaklaşımda yüksek oranda ürün depolama, hız esaslı yaklaşımdaysa hızlı ürün sevki kastedilmektedir. Hacim esaslı yaklaşımda yüksek ve çok katlı depolar, dar koridorlar göze çarparken, hız esaslı yaklaşımda ise alçak ve tek katlı depolar ve geniş koridorlar öngörülmektedir.

Depolama Hizmetleri Nedir?

Temel Bir Sektörel İhtiyaç: Depolama Hizmetleri Nedir?

Depolama hizmetleri esas olarak teslim alma, kontrol, yerleştirme, sayım, toplama ve gönderme faaliyetlerinin tümünü kapsar. Depo esasen katma değer üretilen bir merkezdir. Sevk sürelerinin kısaltılması ve müşteri sipariş sürelerinin azaltılması gibi konularda yüksek katkı sağlar. Bu bakımdan profesyonel bir bakış açısı ve sistematik bir çalışma gerektirir. Depo, söz konusu ürünlerin hammadde aşamasından, üretim ortamına, oradan da tüketim noktalarına ve dağıtımına kadar olan bütün işlemler dizisinin gerçekleşmesinde stratejik bir rol oynar. Bütün bu izlekler için bir ara noktadır denilebilir. Bu açıdan depolar ve depolama hizmetleri tedarikçiler, üreticiler, dağıtımcılar ve perakendeciler için büyük önem arz etmektedir. Ayrıca beynelmilel ticarette ürünlerin stoklanması, korunması ve taşınması gereksinimlerinin tümünü karşılar.

Depolamanın aşamaları şu şekilde sıralanabilir; taşıma araçlarının depoya geliş zamanlarını ayarlanması, ürünlerin gelişi, boşaltılması ve depoya girişi, raflara yerleştirilmesi. Sonrasındaysa müşterinin arzusuna uygun bir biçimde hazırlanması, sevkiyat ve teslimat şeklindedir.

Bunun yanında depo hizmetleri, ürünlerin belli bir süre için korunması ve özelliklerini yitirmemesinin yanı sıra müşteri isteklerinin eksiksiz bir biçimde yerine getirilmesine yönelik profesyonel çabayı kapsar.

Globalleşen Dünyanın Çözüm Anahtarı: E-Ticaret Depolama Hizmeti

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de e-ticaret hacmi büyüme trendini hızla sürdürmektedir. E-ticaret konsepti çok yönlü çözümlere ihtiyaç duyan bir sektördür. Bu yüzden e-ticaret ve lojistik sektörü ayrılmaz bir bütünlük gösterir. Yürütmek istediğiniz faaliyet ne olursa olsun e-ticaret depolama hizmeti sayesinde işlerinizi etkinleştirip kolaylaştırabilirsiniz. Değişen dünyayla birlikte gelişen e-ticaret faaliyetlerinde en önemli husus lojistik süreçtir. Çünkü bu süreç müşteri memnuniyetini doğrudan etkileyen bir unsurdur. Yani e-ticaret ve depolama hizmetleri lojistik planları birbirleri için kritik öneme sahip faaliyet alanlarıdır. Ürünleriniz makul fiyatlara ve üstün bir kaliteye sahip olsa bile, müşteri memnuniyetine negatif etki yapan lojistik süreçler firmanızın bir daha tercih edilmemesine bile sebep olabilir. Bu yüzden e-ticaret ve lojistik depo faaliyetleri titizlikle ve entegre şekilde yürütülmelidir. Depo hizmetleri takip edilmesi gereken birçok faktörü gözden kaçırmamanıza yardımcı olur. Depolama hizmetleri ile envanter numaraları takip edilebilir ve sipariş durumu kontrol altında tutulabilir. Stok yönetimi kolaylaşır. Siparişlerin sevkiyatında büyük bir kolaylık sağlar. Ayrıca profesyonel depo hizmetleri müşteri memnuniyetini önemli ölçüde arttırır. Sipariş süreçlerinde oluşacak olası bir karışıklığın önüne geçer ve işetmelerin e-ticaret operasyonlarına katkı sağlar. Etkin ve üretken depolama hizmetleri ve lojistiği ile birlikte operasyonlarınızı yalnız yurt içinde değil, tüm dünyada dolaşıma sokabilirsiniz.

Güçlü teknik altyapısı, yüksek depolama alanları, paketleme kapasitesi ve işinin ehli uzman ekibi sayesinde, hazır ve ihtiyacınıza özel projelendirilmiş akıllı depolama çözümleri sunan SerTrans ticaretinizi destekler. Dünya standartlarında depolama ve lojistik hizmeti sunan SerTrans ile firmanızın marka değerini ve güvenirliğini artırmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Güvenilir çözüm ortağınızdan kusursuz bir hizmet almak için SerTrans ile hemen iletişime geçebilir depolama ve lojistik faaliyetlerinizi güvenilir ellere emanet edebilirsiniz.

Originally posted 2021-11-09 15:42:51.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu