Faydalı BilgilerListeler

İnternet Nasıl İcat Edildi

istanbul temizlik şirketi
İnternet Nasıl İcat Edildi

Günümüz dünyasının hiç şüphesiz en önemli şeyi internettir. İnternet hayatımıza kısa süre önce girmesine rağmen tüm dünyaya yayılmış durumdadır. Hatta şirketler, bankalar ve devletlerin bile birçok önemli bilgisi internet vasıtasıyla bulut sunucularda saklanmaktadır. Bunun yanı sıra sıradan insanlar bile internetsiz bir günlerini geçirmemektedir. Sosyal medya, haber siteleri, eğlence siteleri ve online oyunlar ile hayatları çevrelenmiş durumdadır. Peki hiç internetsiz dünyayı düşündünüz mü? Çok değil bundan kısa bir süre önce internet diye bir şey yoktu ve insanlar bu muhteşem teknolojiden faydalanamıyordu. 

Peki ilk internet nasıl icat edildi ve icat eden kişi ne amaçla kullanmak için interneti icat etti hiç düşündünüz mü? İşte bunları sizlere bu yazımızda anlatacağız. Günümüzde IPv4 teknolojisi ile milyarlarca cihazı aynı anda bir ağda tutabiliyoruz. İlerleyen yıllarda bu teknoloji yetersiz kalacak çünkü en fazla 4 milyar cihaz bu ağa girebiliyor. Yakın zamanda 50 milyar cihazı bir ağda tutabileceği düşünülen IPv6 teknolojisine geçilecek. Peki sizce ilk internet ağına kaç bilgisayar bağlıydı bunun cevabını şimdi vereceğiz.

İlk İnternet Ağına Sadece 42 Cihaz Bağlanmış

İlk İnternet Ağına Sadece 42 Cihaz Bağlanmış

Evet yanlış duymadınız ilk düzenli internet ağına sadece 42 bilgisayar bağlanmış. Çünkü internetin icadı hiçte öyle tüm dünyaya yayılsın ve herkes birbirine oradan mesajlar atabilsin, konuşabilsin ve eğlenebilsin diye olmamış. Hemen hemen her icatta olduğu gibi internette de icat edilirken ki ilk amaç askeri bağlantıları sağlamakmış. ARPANET ismi verilen bir askeri proje olarak ilk kez ortaya çıkan ve insanlık hayatına dahil olan internet askeri alanlarda haberleşme ve bilgi iletimi için kullanılmaya başlanmış. Bu projenin yayınlanan topoloji haritasında Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılmış ARPANET çizilmişti. 

Toplamda 42 bağlantı noktasından oluşan bu internet ağı döneminin tek ve en gelişmiş internet ağıydı. Ancak şu an küçük bir mahallenin internet kafesinde bile bu topolojiden daha büyük bağlantılar bulunuyor. Kocaman ABD yüz ölçümüne yayılmış 42 bilgisayardan küçücük dükkanın metre karesine yayılmış bilgisayarlar devrine geçtik. 

Askeri Kullanımdan Hemen Sonra Üniversitelerde Kullanılmaya Başlandı

Askeri Kullanımdan Hemen Sonra Üniversitelerde Kullanılmaya Başlandı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki askeri projeden çok kısa süre sonra yani iki yıl sonra üniversitelerde internet ağları kurulmaya başlandı. Üniversiteler arası iletişimi sağlamak için kurulan bu ağlar çok kısa süre sonra dünyaya yayıldı ve uluslararası anlamda kullanılmaya başlandı. İşin içine dünya yörüngesindeki uydularda girince dünya çapında dev bir ağ kuruldu ve günümüz teknolojisine kadar gelindi. 

1989 yılında ise günümüz internetinin temelini oluşturan WORLD WIDE WEB yani “www.” icat edildi ve kullanılmaya başlanıldı. Bu proje Tim Berners-Lee tarafından icat edildi ve kullanıma açıldı. Dünya üzerinde bu kadar etkili olacağı o devirlerde bilinmeyen internet geleceğin teknolojisi olarak görülmektedir ve her geçen gün çığ gibi büyümektedir.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu