Hayvanlar AlemiListeler

Dünyanın En Zeki 10 Hayvan Türü

İnsanların çoğu kendilerini hayvanlardan daha zeki canlılar olarak görmektedirler. Hatta okullarda bile insanlarla hayvanları bir birinden ayıran özelliklerin başında zekaları ve düşünme yetileri olduğu söylenmektedir. 

Aslında bilimsel araştırmalarla bazı hayvanların doğada ve laboratuvar ortamlarında yaptıklarıyla aslında sanıldığından daha zeki olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan zeka testlerinde bazen bir çocuk bazende bir yetişkinden daha iyi sonuçlar aldıkları da görülmektedir. Özellikle primatlar olarak adlandırılan maymun neslinden şempanzeler bir çok zorlu testi başarıyla tamamlamış hatta karmaşık işlemleri bile rahatlıkla yaptıkları kanıtlanmıştır.

Bütün bunlara baktığımızda ve bilim insanlarının yaptığı araştırmalar neticesinde doğada ki bir çok canlı zekalarına göre sınıflandırılmış ve en zeki hayvanların hangileri olduğu bir çok farklı yerde yayınlanmıştır. 

Siz daha fazla yorulmayın diye dünyanın en zeki 10 hayvanını sıralamasına göre aşağıdaki listede bir araya getirdim. Tabi bu hayvanların bir çoğunun zekasını biliyorsunuzdur bundan şüphem yok ama listede yer alan bazı hayvanlar eminim sizi şaşırtmayı başaracaktır.

Unutmadan şunu da söyleyeyim yıllardır anlatılan dünyanın en zeki hayvanı kargadır lafının da gerçeği yansıtmadığı yine listede ortaya çıkıyor.

10. Kediler

Kediler

9. Sincaplar

Sincaplar

8. Filler

Filler

7. Ahtapotlar

Ahtapotlar

6. Köpekler

Köpekler

5. Balinalar

Balinalar

4. Papağanlar

Papağanlar

3. Şişe Burunlu Yunuslar

Şişe Burunlu Yunuslar

2. Domuzlar

Domuzlar

1. Şempanzeler

Şempanzeler

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu