EDİTÖR BAŞVURU
İlginç Bilgiler

Çay Tüketiminde Hangi Ülkeler Ne Durumda?

Ülkemizde en çok keyifle tüketilen içecek olan çay, kültürünü ve diğer ülkelerde ki kültürünü araştırıyoruz!

Sabah kahvaltısının baş rol oyuncusudur, çay. Yada müsafirlikte ikram edilir. Çayla sohbet koyulaşır. En keyifli anlarda içtiğimiz, en düşünceli zamanlarda rahatlatan şeydir bizi çay. Diyet yaparken içersin yada hastalandığında şifa niyetine. Sıcakta, Soğukta mevsim ne olursa olsun içilen en keyifli içecektir. Çay 7’den 70’e herkese ulaşır. Küçükken sıcak olduğu için üzerine soğuk su katarak içersin. Büyüdüğün zaman ise şekerli, şekersiz, demli yada az demli tercihlerin olur. Hatta öyle ki bazı şehirlerimizle özdeşleştirilmiştir. Şimdi dilerseniz bizim için oldukça değerli olan bu şahane içeceğin diğer ülkeler ve kültürler için önemine bakalım.

Türkiye

Türkiye çay tüketimi

 

Dünya da kişi başına çay tüketiminde birinci sırada ki ülke TürkiyeÜlkemizde kişi başına düşen çay miktarı 3.157 kilogram.
​Her yiğidin farklı bir yoğurt yeme şekli olduğu gibi çayı da farklı tüketme, sunma yöntemleri var. 5000 yıllık bir tarihi olan çay’ın türklerle tanışması geç oldu ama çok kalıcı oldu. Tüm gün çay içmemiz bir yana, kendimize özgü demleme stilimiz, ince belli bardaklar, kıtlama, semaver gibi yöntemlerle çay kültürüne oldukça şey kattık. Bunlardan en önemlisi, çay demlemenin kurallarından biri olan demliğin sıcak olması, demliği çaydanlığın üstüne oturtarak yavaşça çayı çözümlememizdir.

İrlanda

irlanda çay tüketimi

İrlanda çay tüketiminde ikinci sırada yer alıyor. Kişi başına ortalama çay tüketimi 2.2 kilogram.
Kahve kadar sert seviyor İrlandalılar çaylarını. İrlanda 1835 yılında ilk çayla tanışmış, çok pahalı olduğu için ilk olarak yüksek tabakanın içtiği özel bir içecek haline gelmiş. Ardında zaman içerisinde halka ve alt tabakaya ulaşmış. Kalitesi düşük olan çayın demlenmesi de bir hayli zahmetli oluyormuş. Bu süreç içerisinde çay koyu, sert ve acı bir tat alıyor. Bu yüzden İrlanda vatandaşları çaylarına süt, şeker hatta bal katarak tüketiyorlar.
​Herhangi bir yerde İrlanda çayı içmek isterseniz yanında süt, şeker ve bal da taktim edilir.

[irp]

İngiltere

ingiltere çay tüketimi

İngiltere’de kişi başına çay tüketimi ortalama 1.95 kilogram. ​Asalet ve zarafetin çay ile bir bütün olduğu kültür hiç şüphesiz ki, İngiliz çay kültürü.
​Beş çaylarını mutlaka duymayan yoktur. Farklı damak tatları, sütlü tükettikleri çayları ile farklı bir kültüre sahip, İngilizler. Prenses Bargança’nın başlatmış olduğu beş çayı geleneğinin, iki farklı konsepti var. Low tea ​(alçak çay) ve high tea (yüksek çay).

​Low tea adından da anlaşıldığı üzere alçak masada, hafif atıştırmalık yiyeceklerle ufak sandviçler, turtalar yada reçelli çörekler ile servis edilen, saat 15:00-17:00 arasında tüketilen çay’a verilen isim. High tea ise daha ağır, akşam yemeği yerine geçebilecek kadar büyük menülerle, saat 17:00-19:00 arasında yüksek masalarda içilen çay’dır. Günümüzde değişen yaşam koşulları nedeniyle bu eski ritüelleri sadece eski kuşaklar yaşatabiliyor.

Rusya

Rusya çay tüketimi

Yapılan son araştırmalara göre Ruaların %82 gibi büyük bir oranı her gün çay içmekte. Kişi başına ortalma tükettikleri çay ise 1.39 kilogram.
​Rusya da her gün çay içmek bir gelenektir. Çay konusunda Türklerden çokta büyük farkları yok. Ruslar Tibet usulü demlikten esinlenerek sıcak suyu ve demlenecek çay’ı iki parçadan oluşan semaverde yavaş yavaş demlemeyi öğrenmişlerdir. Servis ederken de Türk kahvesi kültürüne benzeyen, cam berdaklarda yanında beyazlatılmamış şeker ve limon suyu ilave ederek tüketiyorlar.
​Bu benzerlikler Rusya ve Asya arasında ki kültür etkileşimini gözler önüne sermekte.

Fas

Fas çay tüketimi

Fas nane çayı yada morocco çayı. Burada genel görüş yemekleri kadınlar, çayı ise erkekler yapmasıdır. Fas’ta ortalama kişi başına çay tüketimi 1.22 kilogram.
Fas nane çayı, taze nane yaprakları ile hazırlanan yeşil çaydır. Misafirpeverliğin en büyük göstergesi olan çay, konuklar geldiğinde mutlaka sunulan içecektir. Fas’ta çay demlenirken çayın içine şeker konulur. Sonrasında içerken şeker ilave edilmez. Fas nane çayı’nın köpüklü olması gerekir. Demliği yukarıdan tutarak bardakta köpük oluşturulur. Oluşturulan köpük tekrar demliğe ilave edilir ve Fas’ın kendine özgü olan uzun boylu ince bardaklarında iki parmak köpük oluşturularak servis edilir. Oldukça göz dolduran çay sunumları yapılmakta. Eğer ilk defa Fas’ta, Fas nane çayı içecekseniz etkileyici bir gösteriyede hazır olun.

Yeni Zelanda

yeni zelanda çay tüketimi

Yeni Zelanda’da kişi başına ortalama çay tüketimi 1.19 kilogram.
Kendilerine has, cüce çay ağaçları bulunmakta. Bu bir bitki çayı ve güzel küçük bir ağaçta yetişiyor. Sadece Yeni Zelanda da bulunmakta olan bu çay ağacının ismi “manuka“.
Bunun dışında Yeni Zelanda’da farklı çaylar oldukça popüler, en çok tüketilen çayın başında Japon yeşil çayı “matcha” yer alıyor.

[irp]

Mısır

Mısır çay tüketimi

Mısır da kişi başına ortalama tüketilen çay miktarı 1.01 kilogram.
​Çay Mısır kültürünün bir parçası halinde. Öyle ki Mısır’da ulusal içecek olarak anılmakta çay.
Mısır’da çayın fiyatı oldukça ekonomik sudan sonra ki en ucuz ikinci ikince içecektir. Türk halkı için çay ikram etmek oldukça önemli olduğu gibi Mısır vatandaşları içinde bu böyle. Çay ikram etmek misafirpeverliğin başlıca simgesi halinde.

Japonya

Japonya çay tüketimi

Japonya’da kişi başına ortalama çay tüketimi 967.51 gramdır.
Özellikle Japonya’da çay sunmak, hazırlamak bir sanat olarak kabul edilmekte. Japon’lar çayı Çin’den öğrenmişler ve törenleştirmişlerdir. Bu törenleştirme sadece misafire değil, aynı zamanda çay içinde geçerlidir. Saygı ve ritüel gereği çay sunumunda göz temasından kaçınılır. Ritüeller aslında o kadar da karmaşık değil. Dört ana ilkesi bulunmakta bunlar doğa ve insanlarla uyum, saygı, arınma ve huzur. Çay içmek Japon’lar için bir ruhsal arınma ve doğayla uyum arayışı için başvurulan yöntem olmuştur.

Originally posted 2021-11-19 09:40:14.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu