Yaşam - insan

Dövmelerimiz kişiliğimizi ne kadar yansıtıyor?

Dövmelerin kimlik ve kişilik üzerindeki etkileri hakkında uzmanların birçok araştırması ve görüşü mevcut.

Günümüzdeki dövme anlayışı, kabile toplumlarındaki dövme anlayışının modernize edilmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor aslında. Pazarlama uzmanlarının da bahsettiği gibi, tüketicilerin kendi kişiliklerine uygun ürünler seçiyor olmasına benzer bir şekilde, dövmeler de bir yaşam tarzı ve tavır belirtmekte.

Dövmelerimiz kişiliğimizi ne kadar yansıtıyor?

Modern toplumlarda önce denizcilerde, sonra ise askeri çevrelerde ve hapishanelerde karşılaştığımız dövmeler ilerleyen dönemlerde genel popülasyonda milliyetçi, sosyal ve sınıfsal durumlara dair ifade biçimleri olarak yer aldı. Zamanla popüler kültürün bir parçası olan ve dünya geneline hızla yayılan dövmeler şu anda sadece siyasi, sosyal veya ekonomik mesajlar içermek zorunda değil.

[irp]

Zaman geçtikçe dövmelere bakış açımızın yumşadığını söyleyebiliriz.

Dövmeler hakkındaki tutucu görüşler bugün bile devam etse de, günümüzde neredeyse her insanın en az bir dövmesi olduğu gerçeği nedeniyle dövmelere bakış açısının yumuşadığını söyleyebiliriz. Birer ifade biçimi olarak kabul edilen dövmeler, ortadan kaldırılması veya değiştirilmesi zor şeyler oldukları için kalıcı, sonsuz, son derece kişiye özel ve özünde susturulamayacak birer duruş simgeliyor. Dövmeler, güçlerini hikaye anlatımından alıyorlar. Kişinin hayatındaki bir dönemi veya bir olayı anlatan bir sahne olarak görülen dövmeler kişisel mitler olarak nitelendiriliyor. Dövmeler, sahibine belirli bir düşünceyi veya anıyı hatırlatma görevi de üstleniyor çoğu zaman.

Dövmelerimiz kişiliğimizi ne kadar yansıtıyor?

Sosyologlar tarafından, sık sık değişen ve dönüşen günümüz dünyasında, hayatta sağlam durabilmek için birer çapa olarak değer kazanan dövmelerin, sahiplerinin kişisel tercihleri, görüşleri, hayata bakış açılarını anlattığı kuşkusuzdur. Özellikle insanların kolay bir biçimde görebilecekleri bölgelere yaptırdığı dövmeler hakkında ise ortak bir görüş mecvut. Saç kesimi, giyim tarzı ve yürüyüş biçiminden farksız görülen bu dövmeler, insanların dünyaya kendini anlatma şekli olarak nitelendiriliyor.

Dolayısıyla ani kararlarla yaptırılmış dövmeler bile olsa, vücudumuzda taşıdığımız dövmeler kişiliğimizin, hayat hikayemizin, yaşam tarzımızın birer aynası niteliğinde. Dövmeler, kendimizi dünyaya ilan etme şeklimiz.

Originally posted 2021-11-19 09:40:14.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu