Ekonomi ve Finans

Borsayı merak edenler için kısa bir başlangıç

Bu yazıyı kimler okumalı? Borsayı merak eden ve daha önce denememiş olanlar.

Öncelikle borsaya nasıl yatırım yapılır oun anlatacağım. Pardon yoksa nasıl borsa oynanır mı demeliydim? Borsada kaybetmenin ilk adımı borsa oynamak düşüncesidir. Borsa oynanarak para kazanılacak bir yer değildir. Borsa yatırım yapılarak para kazanılacak bir yerdir. Borsa oynamak daha çok kısa vadeye işaret eder ve kısa vade genel manada hüsrandır. İstisnaları başarı öykülerini bir kenara bırakalım. Bu başarı öyküleri ile borsaya girmek kendini Schumacher sanıp duvara girmeye benzer. Hız felakettir.

borsaya başlangıç

(kısa vadeli yatırım: günlük alım satım işlemleri | orta&uzun vadeli yatırım:haftalardan yıllara uzanan hisse yatırımı)

Her zaman yavaş adımlarla sindirerek ilerlemekte fayda vardır. Tezcanlılığı bir kenara bırakın. Hatta o kadar soğuk kanlı iseniz önce bir demo hesabı açın ya da hayali şekilde bir kağıt kalem ile hisseler alıp satın. Bakın haftada kazanç kayıp durumunuza. Bu yine işin içinde gerçek para olmadığı için kar zarar ilişkisindeki doğruları %50 oranında ancak yansıtacaktır. Çünkü para ile yaptığın işlemlerde yaşayacağın stres mantıklı karar vermeni yarı yarıya engelleyecek ve pek çok hata yapmanı sağlayacaktır. Ancak hayali para ile olduğunda yaşayacağın daha az stres seni daha mantıklı kararlar vermeye itecektir. Bekara kadın boşamak kolay olduğu için bu da senin daha çok kazanmanı sağlayacaktır. Kazanamasan bile hataların sonrası maddi kaybın olmadığı için de yaptığın hatalardan ders de çıkaramayacaksın. Ancak yine de alışmak ve öğrenmek için bu şekilde bir girişe herkesin ihtiyacı var.

Konu biraz dağıldı. İlk cümleye dönecek olursak. Borsaya nasıl yatırım yapılır? Öncelikle bir yatırım hesabınız olması gerekmektedir. Bunu hesabına sahip olduğunuz bankaya giderek bir kaç imza ile açabilirsiniz. Bir başka yolu da yatırım şirketlerine giderek başlı başına bir hesap açmak olabilir. Hangisi daha mantıklı bir seçenek diyecek olursanız, küçük bütçelerle oynayacaksanız ilk seçenek sizin için daha makul olacaktır. Çünkü daha basit kolay ulaşılabilir ve pratiktir. Ancak düşündüğünüz mebla yüksek ise yatırım şirketlerine başvurmanız daha mantıklı olacaktır. Çünkü alım ve satım işlemlerinde alınan komisyon yatırım şirketleri ile bankalar arasında kat ve kat farketmekte.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu