Tarih

Ankara Meydan Muharebesi Sebepleri ve Sonuçları

istanbul temizlik şirketi

Ankara Meydan Muharebesi (1402)

Ankara savaşı Timur Han ve Sultan Yıldırım Bayezid Han arasında olan bir muharebedir. Anadolu ve Suriye topraklarında hâkimiyeti sağlayan Timur Han Suriye ve Gürcistan savaşlarından sonra ordusu iyice yıpranmıştı. Ankara meydan muharebesinden önce ordusunu baştan aşağı yeniledi. Timur’un torunu olan Mehmet Mirza da en donanımlı ordusu ile dedesi Timur’un saflarına katıldı.

Yıldırım Bayezid muharebe yerine ilk gelen komutan oldu. Timur Han,Bayezid’in ordusunun içme suyunu temin edeceği bütün kuyulara zehir attırdı. Padişah bunu öğrenince çok üzüldü. Timur’un ordusu sayı bakımından Osmanlı ordusundan en az 3- 4 kat fazla idi. 20 Temmuz 1402 sabahı her iki ordu da harekete geçti.
İlk etapta Timur Han’ın ordusu yenik gibi görünse de sonradan Osmanlı ordusunu yenilgiye uğratmıştır. Osmanlı ordusunun mücadelesini bozan ise Timur’un ordusu değil kendi içinden olan kara tatarlar olmuştur. Düşmana ok atmak yerine Osmanlı ordusuna arkadan ok atarak Osmanlıya ihanet etmiştir. Bu durum karşısında Osmanlının iyice morali bozulmuştur. Timur Han’ın ordusunun içinde bulunan Germiyan, Saruhan, Menteşe, Aydın Ve İsfendiyar Beyleri ordunun önüne geçerek Osmanlı ordusunun içinde bulunan emirleri kendi ordularına davet ettiler.

ankara meydan muharebesi

Osmanlı ordusundan bazı emirler bunu kabul ederek karşı tarafa geçtiler. Artık Osmanlı ordusu iyice güç kaybetmişti. Muharebe Osmanlının aleyhine dönmeye başlamıştı. Bu durumu fark eden Sadrazam Ali Paşa, Murat Paşa, Yeniçeri Ağası Hasan Paşa, Subaşı İnebey gibi emirler askerlerini de alarak padişahın izni olmadan savaş alanını terk ettiler. Terk edenlerin başında şehzade Süleyman Çelebi vardı. Arkasından şehzade Mehmet çelebi emrinde olan askerleri yanına alarak Amasya’ya gitmek için yola çıktı.

Osmanlı ordusunun yarısından fazlası kumandasız kaldı. Bunu duyan yıldırım Bayezid çok üzüldü. Kendisine geri çekilelim teklifini de harp meydanından kaçmak gibi algıladı ve yanında kalan bin kadar asker ile savaşmaya devam etti. Timur Han ise yıldırım Bayezid’in esir edilmesi için harekete geçti. Yaklaşık 70 bin kişilik orduyu padişahın üzerine gönderdi. Sonunda yıldırım Bayezid’i esir aldı.

Padişah yıldırım Bayezid Timur’un elinde sekiz ay kadar esir kaldı. 8 ay sonra üzüntüsünden hastalanarak vefat etti. Şehzade Çelebi Mehmet babası Yıldırım Bayezid’i birkaç kez kurtarma teşebbüsünde bulundu ise de kurtaramamıştır. Timur Han bunu önceden öğrenip tedbir almıştır. Böylelikle Ankara savaşını Osmanlıya karşı Timur Han’ın ordusu kazandı.

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu