ListelerSporTarih

Tarihte Dünya Kupası İstatistikleri

Bakalım 1930 yılından beri düzenlenen FIFA Dünya Kupası tarihinde hangi ilginç istatistikler öne çıkıyor.

Uluslararası futbol organizasyonlarının zirvesi FIFA Dünya Kupası, dört yılda bir düzenleniyor ve dünya çapında milyonlarca sporseveri ekran başına topluyor. Büyük bir ilgi ve heyecanla takip edilen bu özel organizasyonun olmazsa olmazlarından biri de tabii ki istatistikler. Biliyoruz, daha Dünya Kupası’na uzun bir süre var ama bakalım 1930 yılından beri düzenlenen FIFA Dünya Kupası tarihinde hangi ilginç istatistikler öne çıkıyor.

Dünya Kupaları Gol Kralı: Miroslav Klose

1978 yılında doğan ve futbol hayatına hala İtalya Serie A takımlarından Lazio’da devam eden Polonya asıllı Alman santrfor Miroslav Klose, Dünya Kupası tarihinin en golcü futbolcusu unvanını elinde bulunduruyor. Almaya Milli Takımı ile 2002, 2006, 2010 ve 2014 olmak üzere dört Dünya Kupası’na katılan golcü futbolcunun bu turnuvalarda toplam 16 golü bulunuyor.

[irp]

Bir Maçta En Fazla Gol Atan Oyuncu: Oleg Salenko

 

Sadece 3 maçta forma giydiği 1994 Dünya Kupası’nda Rusya formasıyla Kamerun ağlarını tam 5 kez sarsan Oleg Salenko, bu alanda kırılması güç bir rekorun sahibi. Bir dönem ülkemizde İstanbulspor forması da giyen Salenko’yu saygı ve sevgiyle anıyoruz.

En Fazla Forma Giyen: Lothar Matthaus

Günümüzde teknik direktörlük kariyerine devam eden Alman futbol efsanesi Lothar Matthaus, Dünya Kupası tarihinin en fazla forma giyen futbolcusu unvanına sahip. Sıra dışı futbol zekası ve bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ile tanınan, futbola yaratıcı orta saha oyuncusu olarak başlayıp kariyerini savunmanın ortasında tamamlayan Matthaus, Almanya Milli Takımı ile katıldığı 5 turnuvada toplam 25 kez forma giydi.

En Fazla Kupa Kazanan Takım: Brezilya

Futbol denince akla ilk gelen ülkelerden biri – belki de ilki – olan Brezilya, Dünya Kupası tarihinin en fazla kupa kazanan takımı. 1958, 1962, 1970, 1994 ve 2002 yıllarında zafere ulaşan “sambacılar” bu alanda rekoru ellerinde bulunduruyorlar.

En Hızlı Gol: Hakan Şükür

 

Dünya Kupası tarihinin en hızlı golünün altında bizden birinin, Türk futbol tarihinin en golcü ismi Hakan Şükür’ün imzası bulunuyor. Japonya ve Güney Kore’nin ortaklaşa düzenlediği 2002 Dünya Kupası’nın üçüncülük maçında ev sahibi ülkelerden Güney Kore’nin ağlarını henüz 11. saniyede sarsan Şükür, bu alanda rekoru elinde bulunduruyor. Turnuva boyunca tam 6 maçta suskun kalan “kral”ın bu golü, kimi futbolseverler tarafından turnuvanın en geç gollerinden biri olarak da görülüyor.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu