ListelerSağlık

Yaz Aylarında Karın Ağrısı Neden Olur ?

Yaz Aylarında Karın Ağrısı Neden Olur, Yaz aylarında oluşan karın ağrısı sebepleri nelerdir hakkındaki detaylı bilgiler yazımızda.

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere yaz aylarında sık sık karşılaştığımız karın ağrısı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Bu yazımızı okuduktan sonra en azından kronik olan bu ağrıdan kurtulacağınız söyleyebiliriz.

Yaz aylarında sık sık başımıza gelen bu ağrının en büyük sebebi ise tabi ki asitli içeceklerdir. Özellikle yaz aylarında karşılaştığımız bu ağrı sıvı tüketiminin azalmasından kaynaklı. Şimdi düşünebilirsiniz bizler bolca kola, gazoz tarzı içecekler içiyoruz yani sıvı tüketimimiz yüksek. Ancak atlanan önemli bir ayrıntı içeçeğiniz hiç bir içeçek suyun yerini tutmaz.

Günlük ortalama her insanın 2.5 litre su tüketmesi gerekir. Eğer bu su yerini gazlı içecekleri tüketirseniz. Karın ağrınız başlar ve gününüz zehir olur.

Eğer böyle bir sorunla karşılaştıysanız ilk olarak yapmanız gereken gazlı içecekleri kesmek olmalı.
Gazlı içecekleri kestim ancak karın ağrım devam ediyor ?

Bu ağrı bireyler üzerinde kısa bir süre içerisinde oluşmuyor. Yani yaz aylarında içtiğiniz zaman direk karnınız nasıl ağrımıyorsa, ağrının geçmesi de günler, haftalar hatta aylar alabilir. Ancak önemli olan su tüketimini artırmak ve gazlı içecekleri içmemek.

Karı ağrısına nasıl bir bitkisel tedavi uygulayabilirim?

Uzun zamandır asitli içecekler içmiyorum ancak karın ağrısı devam ediyor?

Böyle bir durumla karşılaştıysanız gerçekten midenizde kalıcı ve tedavi gerektiren bir rahatsızlık meydana gelmiş olabilir. Bunun için şifalı bitkilerden yararlanarak kendiniz için bir tedavi yolu bulabilirsiniz. Ancak herşeye rağmen karın ağrısı geçmiyorsa bir uzmana görünmek gerekmektedir. Unutmayın sağlık ihmale gelmez.

Karı ağrısına nasıl bir bitkisel tedavi uygulayabilirim?

Gazlı içecekleri içmeyi bıraktınız, bol bol sıvı tüketiyorsunuz ve halen karın ağrısı şikayetini devam ediyorsa bitkisel çözüm olarak; rezene, zencefil, yoğurt, limon ve süt gibi her evde bulunan yiyecekler ile karın ağrısından kurtulabilirsiniz. Bunların kullanımı ise şöyledir :

Rezene: Ülkemizde kullanımı her ne kadar az olsa da Asya ülkelerinde rezenenin faydaları keşfedildiğinden dolayı neredeyse günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Rezene sindirime çok iyi gelmektedir.
Rezeneyi çay gibi demledikten sonra 1 hafta kadar günde 1 bardak tükettiğimizde karın ağrısından eser kalmayacaktır.

Zencefil: Hemen hemen her evde bulunan zencefil aslında bir şifa deposudur. Karın ağrısı dışında birçok hastalığı iyi gelen zencefilin kullanımı ise; yine rezene de olduğu gibi çay gibi demleyip günde 1 bardak olarak tükettiğimizde karın ağrısına iyi geldiğini göreceksiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken zencefilin 2 yaş ve altındaki çocuklara kullanmaması gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Limon: Sindirime yardımcı olan en önemli besinlerden bir tanesidir. Tüm yemeklerin içinde kullandığımızda karın ağrısını önlemeye büyük yardımı olur. Bu yüzden tüm yiyeceklerimizde bir çay kaşığı kullanmanız sağlıklı yaşam için büyük önem taşımaktadır.

Yoğurt: Aslında yoğurt hepimizin bildiği gibi temizleyici özelliğine sahiptir. Öyle ki çalıştığımız yerlerde bile eğer zehirlenme ihtimaliniz varsa her öğün yoğurt çıkar ve zehirlenmeyi büyük ölçüde engeller. Bu yüzden yemeklerden sonra tüketeceğimiz bir kase yoğurt karın ağrısına iyi gelecektir. Yukarıda yazanlar süt içinde geçerlidir. Yarım yağlı içeceğimiz bir bardak süt mideyi rahatlatır.

Eğer yukarıdaki çözümlerden hiçbirisi karın ağrınızı geçirmediyse mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu