ListelerSağlık

Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru öksürük birçok kişide görülebilen bir rahatsızlıktır. Peki kuru öksürük neden olur? Kuru öksürüğün geçmesine neler faydalıdır? Cevaplar yazımızda.

Kuru öksürük birçok kişide görülebilen bir rahatsızlıktır. Kış aylarında soğuklar nedeniyle üşütme; kuru öksürüğe yol açabildiği gibi yazın yaşanan alerjik reaksiyonlarda kuru öksürüğe neden olabilmektedir. Kuru öksürük yaşayan kişilerde balgam olmaz. Bazı zamanlarda ise kişiler sanki boğazlarında bir yumru varmış gibi hissedebilirler.

Kuru öksürük alerji, tahriş ve çevresel faktörlere bağlı olarak oluşabilir. Bazen yaşanan kuru öksürük bir hastalığın belirtisi de olabilir. Kısa süreli ve geçici olan öksürükler herhangi bir sorun teşkil etmez.

Ama uzun süre devam eden ve geçmek bilmeyen bir öksürüğünüz var ise o zaman bir uzmana başvurulması gerekir. Sigara dumanı, alerji, çevresel faktörler, geniz akıntısı, astım ve bronşit gibi durumlar kuru öksürüğe neden olabilir. Bazı kişilerde psikolojik nedenlerde kuru öksürüğe yol açabilir.

Reflü sorunu olan kişilerde mide ekşimesinden dolayı tükürük artışı ve yanma gibi nedenler kuru öksürüğe neden olabilir.

Kuru Öksürüğün Nedenleri

Kuru Öksürüğün Nedenleri

Kuru öksürük yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı olabileceği gibi çeşitli hastalıklarda kuru öksürüğe yol açabilir. Grip, astım, zatürre, bronşit, soğuk algınlığı, boğmaca ve bazı kalp ve tansiyon ilaçlarının yan etkileri de kuru öksürüğe neden olabilir.

Kronik veya akut sinüzit, boğulma tehlikesi, bronşiolit, KOAH, krup, saman nezlesi, akciğer kanseri gibi rahatsızlıklarda kuru öksürük belirti olabilir. Bu nedenle kuru öksürüğe maruz kalındığında ve uzun süre devam ettiğinde doktora başvurulması gerekir.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru öksürük tedavisinde en önemlisi bir uzmanla görüşmek ve verdiği tedaviyi uygulamaktır. Bunun dışında ise evinizde uygulayacağınız bazı yöntemler ile de tedavi süreci hızlandırılabilir.

Bal:

Kuru öksürük tedavisinde en çok kullanılan yöntem bal tedavisidir. Antibiyotik özelliği olan bal çoğu zaman ilaçlardan daha faydalıdır. Sabah akşam bir kaşık bal tüketmek enfeksiyonlardan kaynaklanan kuru öksürüğe iyi gelecektir. Ayrıca balın analjezik özelliği sayesinde boğazda oluşan ağırlar azaltılabilir. Balgamın giderilmesine de yardımcı olur. Baldan yaralanmak için ılık süt içerisine bir kaşık bal ekleyerek tüketmek en doğrusudur. Bunun yanında yoğurt ile de tüketilebilir.

Zerdeçal:

Yüksek oranda antviral, antibakteriyel ve iltihap önleyici özelliklere sahip en iyi bitkilerden birisidir. Öksürük ve gribal enfeksiyonlar tedavisinde birebir etkisi vardır. Öksürüğü rahatlatmak için 1 çay kaşığı zerdeçal ılık süt içerisine eklenerek tüketilebilir.

Meyan kökü:

Meyan kökü ile hazırlanmış olan çay solunum yollarındaki enfeksiyonların tedavisinde oldukça etkilidir. Bu sayede tıkanıklık nedeniyle oluşan öksürük ortadan kaldırılabilir. 2 yemek kaşığı meyan kökü kaynatıldıktan sonra 10-15 dakika demlendirilir. Günde 2 fincan içilebilecek olan meyan kökü çayı öksürüğü azaltır ve rahatlamanıza yardımcı olur.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Zencefil:

Doğal bir analjezik olan bir diğer bitki zencefildir.  İltihap giderici özelliği olan zencefil, solunum sistemi üzerinde etkili olup temizleyici görevi görür. Boğazda meydana gelen tahrişler zencefil ile yatıştırılabilir. Küçük parçalar halinde kesilen zencefil ezilir ve suya koyularak kaynatılır. Soğutulan bu karışım günde 3 sefer öksürük tedavisi için tüketilir. Bunun dışında zencefil çiğnenerek de öksürük azaltılabilir.

Sarımsak:

İçerisinde bulunan allicin sayesinde antibakteriyel, antimikrobiyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Kuru öksürüğün giderilmesinde kullanılmasının yanında öksürüğe neden olan enfeksiyonla da mücadele eder. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Birkaç diş sarımsak bir bardak su içerisinde kaynatılır. İçerisine kaynama sırasında bir çay kaşığı kekikotu da eklenir. Hazırlanan karışım soğutulur ve içerisine bal eklenerek günde 2 kere tüketilir.

Ada çayı:

Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde oldukça fazla kullanılan ada çayı kuru öksürüğü geçirmek için oldukça faydalıdır. Hazırlanan ada çayı bal ile karıştırılıp tüketildiğinde bir türlü geçmek bilmeyen inatçı öksürüklerin tedavisinde oldukça faydalıdır. Ada çayı ile hazırlanan gargara üst solunum yolları enfeksiyonları ile gribal enfeksiyonları engeller.

Nane:

Grip ve soğuk algınlığının vazgeçilmez ve en iyi bitkilerinden birisi olan nane, kuru öksürüğü geçirmede oldukça etkilidir. Boğaz ağrısının hafifletir. Nefes almayı kolaylaştırır.

Kekik çayı:

Uzun yıllardır öksürük tedavisinde kullanılan kekik, anti mikrobiyal özelliğe sahiptir. Enfeksiyon ve mikropların ortaya çıkardığı kuru öksürüklerin tedavisinde oldukça etkilidir. Bir miktar kekik havanda ezilip içerisine bal veya limon katıp günde iki tatlı kaşığı tüketmek öksürük için oldukça faydalı olacaktır.

Bal ve biber:

C vitamini olan karabiber ve diğer biber çeşitleri üşütmeden dolayı oluşacak olan öksürük tedavisinde etkilidir.

Bir bardak su içerisine kırmızı biber veya karabiber kaynatılır. Bal veya limon ile tatlandırılan bu çay sabah akşam tüketilerek solunum yolları temizlenir.

Tuzlu su gargarası:

Boğaz ağrısının tedavisinde ve kuru öksürük tedavisinde oldukça etkili bir uygulamadır. Boğazdaki şişliğin yok edilmesini sağlar.

Bir çay kaşığı tuz ile yarım bardak ılık su karıştırılır. Bu su yudumlanır ve 15 saniye gargara yapılır ve tükürülür. Bu şekilde birkaç sefer yapıldıktan sonra ağız iyice temizlenir.

Buhar tedavisi:

Öksürük tedavisinde uzun zamandır kullanılan yöntemlerden birisi buhar tedavisidir.  Kaynayan suyun buharının solunması ile birlikte mukus ve balgamın gevşemesi sağlanacak. Bu sayede ise solunum yolları temizlenecek.

Buhar tedavisi uygulamasında sade su ile tedavi uygulaması yapılabileceği gibi, okaliptüs, çay ağacı ve nane gibi bitkilerde eklenerek çıkan buhar solunabilir. Bu buhar daha etkili olup üst ve alt solunum yollarının temizlenmesini sağlarken kuru öksürüğü tedavi eder.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Ameliyattan sonra bende başlamıştı kuru öksürük çok kötü olmuştum doktor sprey vermişti ama bu yazıyı okuduktan sonra onları uygulucam bi daha başlarsa umarım bi daha olmaz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu