ListelerSağlık

Hamilelikte İdeal Kilo Nedir Kaç Olmalıdır

Hamilelikte İdeal kilo nedir, Kaç olmalıdır, Sağlıklı bir bedene sahip olmak ve sağlıklı bir çocuk doğrurabilmek için kilom kaç olmalıdır? Bayanlar içerisinde özellikle bilinçli kesim bu tür soruların cevabını doğru bir şekilde almak ister. Zira Gebeliğin ilk anlarından itibaren uzman yönlendirmesi eşliğinde sağlıklı bir şekilde sürecin tamamlanması sağlıklı bir gebelik anlamına gelir.

Bunun için aylık düzenli doktora gidilmekte ve bebeğin sağlığı hakkında bilgiler alınmaktadır. Hamilelik sürecinde bebeğin sağlığı kadar, Annenin sağlığı da son derece önemlidir. Bu konuda bilinçlenmek için uzmanlarımız tarafından hazırlanan Hamilelikte ideal kilo nedir ve ay ay gebelikte kaç kilo olunmalıdır sorularına cevap vereceğiz.

 

1. Hamilelik Süresi Boyunca Ne Kadar Kilo Alınabilir?

Hamilelik Süresi Boyunca Ne Kadar Kilo Alınabilir?

Hamile bayanlarda kilo alma, hamilelik boyunca doğal bir süreç olarak görülmektedir. Fakat fazla alınması anne sağlığını olumsuz etkilerken, kilo kaybı ise bebeğin sağlığı açısından tehlike arz edecektir. Standart hesaplamada minimum 10 maksimum 16 kilo aralığında kilo artışının gerçekleşmiş olması sağlıklı bir hamilelik sürecini işaret etmektedir. Ortalama 13 kilo ideal kilo alımı anlamına gelirken çok sağlıklı bir hamilelik olarak yorumlanır. Bazı genetik sebepler dışında kilo artışının fazla olması doğum sonrasında kalıcı kilolara sebep olabilmektedir.

2. Hamilelik Sürecinde Kalori Artışı Gerekli mi?

Hamilelik Sürecinde Kalori Artışı Gerekli mi?

Hamile bayanların bu süreç boyunca günlük kalori oranlarını arttırmaları gerekmektedir. Günlük hesaplamada 250 ile 350 arasında değişen bir kalori artışına ihtiyaç duyulmaktadır. Fazla kalori tüketilmesi durumlarında fiziksel aktivitelere ağırlık verilerek standart kalori miktarında farklılaşma yaratılabilir.

3. Hamilelikte Fazla veya Az Kilonun Zararı Var mıdır?

Hamilelik sürecinde fazla kilo almak veya standartların altında kilo almanın herhangi bir zararı var mıdır? Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda az kilo alan yani hamilelik süreci boyunca yeteri düzeyde kilo almayan hamilelerin doğan çocuklarında gelişim bozukluğu, çelimsiz, bünyesi zayıf doğum gibi vakaların görülme sıklığı fazlalaşmaktadır.

Hamilelikte Fazla veya Az Kilonun Zararı Var mıdır?

Bunun yanında fazla kilo alma durumlarında ise beslenmenin sağlıksız olması olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Kola, patates cipsi, hazır yiyecekler, çikolata, doğal olmayan yoğurt ve besinler gibi yanlış beslenmelere bağlı olarak alınan kilolar, çocuğun gelişimine hiçbir katkı sağlamazken aksine sağlıklı bir bünye ortaya çıkarabilmektedir. Zira bebek annenin öz kaynaklarından beslendiği için kaynakların sağlıklı olması son derece önemlidir.

4. Hamilelik Sürecinde Kilo Artışı Nasıl Olur?

Hamilelik süreci boyunca sağlıklı beslenme ve normal yaşam tarzına bağlı olarak ideal 13 kilo artışının olması gerektiğini belirtmiştik. Hamilelik süreci boyunca anne ile bebek oransal olarak benzer şekilde kilo almaktadırlar. İlk bir aylık süreçte anne almış olduğu kiloları depolarken 2. ayın başlarında bu depolama süreci zirveye ulaşmaktadır.

Depolanma süreci hız olarak azalsa da 7. ayın sonlarına kadar devam ederken son 10 haftalık dilimde hızla büyümekte olan bebek metabolik ihtiyaçlarını bu besinler aracılığı ile sağlamakta ve gelişimine doğuma kadar devam etmektedir.

Hamilelik Sürecinde Kilo Artışı Nasıl Olur?

Bebe için süreç bu şekilde ilerlerken sağlıklı beslenen anne hem deposunu doldurmakta, yani bebeğini beslemekte hem de kendi metabolizmasını ayakta tutacak besinleri alarak kilo almaya hamileliğin sonuna kadar devam etmektedir. Doğumdan sonra da anne sütünün kalitesi sağlıklı beslenmenin en önemli göstergelerinden biridir.

5. Hamilelikte Sağlıklı Kilo Artışı Nasıl Gerçekleşmeli?

Hamilelik sürecinde sağlıklı kilo artışının gerçekleşmesi için ilk 3-4 aylık süreler içerisinde 2 ile 4 kilo artışının olması idealdir. Normal şartlar altında ilk 3 ay sonrasında anne adaylarında kilo artışı fazlalaşmaya başlamaktadır. Bu şekilde hamilelik sonuna kadar maksimum 10 ile 16 kilo arasında almak normal karşılanırken bu oranın dışında olmak SOS anlamına gelebilir.

Hamilelikte Sağlıklı Kilo Artışı Nasıl Gerçekleşmeli?

Gebelik sürecinde aşırı kilo almayan ve normal bir gebelik geçiren bayanlar doğumdan sonraki 5 veya 6 ay içerisinde ideal kilolarına dönebilmektedirler. Hamilelikten hemen sonra kadınlar 8 ile 10 kilo arasında bir kilo kaybına uğrayabilmektedirler. Bu normal bir durumdur.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu