EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerSağlık

Yaş Maya Maskesi Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Cildin dış etkenlerden kaynaklanmakta olan alerjenlere karşı etkili koruyucu bir maddedir. Yaş maya maskesi nasıl yapılır? bahsedelim.

Yaş mayanın en önemli özelliği cilde müthiş bir şekilde nem kazandırmasıdır. Nem kazandırmanın yanında aynı zamanda cildi sıkılaştırıyor. Kozmetik mağazalarından aldığınız birçok ürünün içeriğine baktığınız zaman kesinlikle yaş mayanın yer aldığını görmüşsünüzdür. Ev ortamında paralarınızı sokağa atmadan doğal ve bitkisel malzemeler ile yaş maya maskesi hazırlayabilirsiniz.

Yaş maya, B vitamini yönünden oldukça zengindir. Cildin ihtiyaç duyduğu enerjiyi verir ve sivilce maskesi özelliği ile sivilceleri önlemek için ve tedavisinde kullanılır.

İlgili Makaleler

Cildin dış etkenlerden kaynaklanmakta olan alerjenlere karşı etkili koruyucu bir maddedir. Yaş maya maskesi nasıl yapılır? bahsedelim.

aş maya maskesi nasıl yapılır?

Gözenekleri Açan Yaş Maya Maskesi

Hazırlayacağınız bu maske ile cildinizin temizlenerek gözeneklerinizin açıldığını ve cildinizin sıkılaştığını göreceksiniz. Yaş maya maskesi tarifi;

1 çay kaşığı yaş maya ve 1 yemek kaşığı yoğurdu iyice özdeşene kadar karıştırın. Karıştırdıktan sonra yumuşak bir kıvam elde edeceksiniz. Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze ve boğazınıza bir kat düzgün bir biçimde yayın. 20 dakika yüzünüze oturmasını bekleyin. İlk önce ılık su ile daha sonra soğuk su ile cildinizi iyice durulayın. Karışım eğer artarsa buzdolabında 1 hafta saklayabilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Yaş Maya ve Salatalık Maskesi

Hassas bir cilde sahipseniz her türlü kozmetik malzemesini cildinize uygulayamadığınız aşikârdır. Normal kişilere göre de cildiniz için daha fazla para harcadığınızı tahmin etmekte hiç güç değil.

 • 1 tane dilimlenmiş salatalık
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı yaş maya
 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • 1 çay kaşığı bal

Salatalık dilimlerini ve yoğurdu robot yardımıyla yumuşak bir kıvam elde edene kadar çekin. Geri kalan malzemeyi de ekleyin ve iyice karıştırın. Temizlediğiniz cildinize karışımı sürün ve 20 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın. Haftada 1 defa bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Sivilceli ve Yağlı Ciltler İçin Yaş Maya Maskesi

1 çay kaşığı yaş maya ve 2 damla limon suyunu krem kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Göz bölgesine dikkat ederek cildinize uygulayın. Uygulayacağınız bu maskeyi geceleri uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Maske içerisindeki limon cildinizi daha hassas hale getireceği için güneşe duyarlı hale gelecektir. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulayarak sivilce tedavisine destek olabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin;

 • 1 paket sanal yaş
 • 1 yumurta
 • 1 tane E vitamini (eczaneden)

Öncelikle yumurtayı bir kâse içerisinde iyice ezerek çırpın. E vitamini ve yaş mayayı da ekleyin. İyice özdeşene kadar karıştırın. Bir fırça yardımıyla yüzünüze uygulayın. 15 dakika kuruyana kadar bekleyin ve ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Ergenlik Sivilceleri İçin Yaş Maya Maskesi

 • 1 tane aspirin
 • 1 çay kaşığı yaş maya
 • 1,5 çay kaşığı oksijenli su

Aspirini ezerek toz haline getirin ve üzerine yaş maya ve oksijenli suyu ekleyerek krem haline gelene kadar iyice karıştırın. Özellikle sivilceli bölgelerin üzerine maskeyi uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Maskeyi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Botoks Etkisi Yaratan Maske Tarifi İçeriğimizde ilginizi çekebilir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu