EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerSağlık

Geven Bitkisinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Geven bitkisi çok sayıda hastalık ve bozukluğun tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olur. Bitki ile ilgili faydalar aşağıda belirtilmiştir.

Geven bitkisi Baklagiller familyasındandır ve bu bitkinin birçok çeşidi vardır. Geven bitkisinin Latince olan ismi Astragalus’tur. Geven bitkisi çok yıllık-otsu bir bitkidir.

Geven bitkisinin kökü çok önemlidir ve tıbbi amaçlar için kullanılır. Bu bitki geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılmasına rağmen, dünyanın diğer bölgelerinde tıbbi özellikleri az bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Sağlık yararları yalnızca ortak hastalıklarla sınırlı değildir. Çok sayıda hastalık ve bozukluğun tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olur. Bitki ile ilgili faydalar aşağıda belirtilmiştir.

Antik çağlarda, geven, anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle yaraları tedavi etmek için önemli ölçüde kullanılmıştır. Soğuk algınlığı ve gribin sık sık karşılaşılmasına yardımcı olur. Ödem ve diğer cilt problemlerinin tedavisinde yardımcı olur.

Geven Bitkisi Neye Faydalıdır?

Bağışıklığı Güçlendirir: Astragalus’un en önemli işlevlerinden biri bağışıklığın artırılmasına yardımcı olmasıdır. Bağışıklık hücrelerinin oluşumunda yardımcı olduğuna inanılıyor. Astragalus’un bu işlevi nedeniyle, bir çok hastalık ve enfeksiyon tedavisinde yardımcı olur. Bir insanı hastalıklara karşı bağışık ya da dirençli yapar.

Sindirim Hastalıkları: Sindirimi ve gastrointestinal sistemin işleyişini geliştirir. Astragalus asitliği azaltır ve mide ülseri ve midenin diğer bozukluklarının tedavisinde yardımcı olur.

Metabolizmayı Hızlandırır: Geven bitkisi, enerjiyi arttırmak, metabolizmayı hızlandırmak ve bireylerde dayanıklılığı artırmak için kullanılır. Kronik yorgunluk, enerji ve iştahsızlık sorunları tedavilerinde de kullanılır.

Kalp Sağlığını Korur ve Kalp Sorunlarını Giderir: Astragalus kökünün bilinen en iyi faydalarından biri de kalp hastalıklarının önlenmesidir. Bir antioksidan gibi davranır ve serbest radikalleri atmada yardımcı olur. Hipertansiyonun tedavisinde, kardiyak fonksiyonun iyileştirilmesinde ve konjestif kalp yetmezliğinin önlenmesinde de kullanılır.

Geven Bitkisi Neye Faydalıdır?

Diğer Sağlık Faydaları:

  • Kemoterapiden sonra hızlı bir şekilde iyileşmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.
  • Beyaz kan hücre sayımını arttırmak ve aynı zamanda anemi tedavisinde kullanılır.
  • Kalbin oksidatif hasarlardan korunduğu düşünülmektedir.
  • Kan şekeri düşürmede yardımcı olduğu için, diyabetin yönetiminde yardımcı olur.
  • İspatlanmamış olsa da, bu bitkinin kökünün böbrek hastalıklarının ve kanserin bir ölçüde önlenmesine yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Geven Bitkisinin Genel Faydaları:

1) Şişlik Gibi Sorunlar: Geven lapası şiş yerlere bastırılır.

2) Mide İltihabı Sorunları: Geven bitkisinin kökü kaynatılıp bal ilave edilerek içilir.

3) Tansiyon Şikayetleri: Geven bitkisinin yaprakları kaynatılır ve balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

4) Bağırsak İltihabı ve Bağlı Sorunları: Geven bitkisi kaynatılıp bal ile tatlandırılır ve içilmeye devam edilir.

5) Siyatik Hastalığı: Geven bitkisi kaynatılıp bal ile tatlandırılır ve içilmeye devam edilir.

6) Ağrı Kesici Özellikleri: Geven bitkisi kaynatılıp balla ile tatlandırılır ve içilmeye devam edilir.

7) Süt Artırıcı Özelliğine Sahiptir: Geven kökü ve yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

8) Vücuda Kuvvet Vericidir: Kitre kuvvet verici macunlarına katılır. Geven bitkisinin yaprakları kaynatılıp bal ile ilave edilip içilir.

Doz ve Yan Etkiler:

Bu ot için standart önerilen bir doz yoktur. Herhangi bir biçimde geven bitkisini tüketmeden önce doktora danışmalısınız. Çocuklar, hamile kadınlar veya kronik hastalıklardan mustarip olanlar için önerilmez.

Doğal otlar ve takviyeler herkese uygun değildir ve bununla bağlantılı potansiyel yan etkilere sahip olabilirler. Geven yani (Astragalus) yan etkilerinin bazıları döküntü, mide bulantısı, karın ağrısı, vb gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Diğer ciddi veya uzun vadeli yan etkiler gözlenmez.

Ot, diğer ilaçlar ve ilaçlarla etkileşir. Bu nedenle, kronik hastalıklardan mustarip olan veya günlük olarak ilaç almakta olan insanlar bu bitkiyi kullanmamak için doktora danışılmalıdır.

Geven bitkisi araştırmacılar tarafından iddia edildiği gibi potansiyel sağlık faydalarından bazılarıdır. Bu bitkiyi ya da takviyeleri tüketmeden önce doktorunuza mutlaka danışın.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu