EDİTÖR BAŞVURU
Teknoloji

VLC Media Player Nedir? İşte VLC’nin En Önemli 5 Özelliği!

VLC Media Player veya VideoLAN, bir medya oynatıcı yazılımdır.

VLC Media Player Nedir?

VLC Media Player veya VideoLAN, bir medya oynatıcı yazılımdır. VLC, alt yazı desteğiyle birlikte ücretsiz olarak hem bilgisayarlarda hem de telefonlarda kullanılmasıyla, kullanıcılar için oldukça kullanışlı bir hale geliyor. Oldukça basit bir arayüze sahip olan VLC, bünyesinde barındırdığı çözücüler sayesinde ek bir çözücü paketi yüklemeyi gerektirmeden çok sayıda video ve ses dosya türünü oynatabilmekte. MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, mp3, ogg gibi birçok formatı desteklerken aynı zamanda DVD, VCD ve CD ortamlarıyla sayısız dosya biçimi ve ortam desteğini sağlıyor. VLC codec paketlerini kendi içinde taşır, bu yüzden ayrı bir codec paketi yüklemenize gerek yok. VLC ile başka bir video player kullanmanıza gerek kalmaz. VLC Media Player, hasarlı ya da internetten indirilirken yarım kalmış olan videolarınızı ve ses dosyalarınızı oynatabilme özelliğine de sahip. Linux, Windows, Mac OS X, Android, iOS gibi birçok platformda çalışabilme,altyazı desteği, tema desteği, P2P ve Torrent dosyalarından önizleme yapabilme, web kameradan görüntü kaydedebilme ve yayın sunucusu olarak kullanılabilme gibi özelliklere de sahip.

VLC Media Player’ın Az Bilinen Özellikleri

VLC Media Player, çoğu kullanıcının bilmediği pek çok özelliğe sahip. İşte bunlardan bazıları; medya dosyalarını dönüştürme, çevrimiçi videoları oynatma ve indirme, video / ses kaydetme, masaüstü ekran kaydedicisi, web kamera kaydedicisi, uzaktan kumanda, DVD kopyalama, video ve ses efektleri, internet radyosu, video duvar kağıdı, videoya filigran eklemek, yer işareti ekleme, altyazı ekleme, oynatma hızını ayarlama, çeşitli uzantılar ve eklentiler. Gelin birlikte bunlardan 5 tanesini nasıl kullanacağınızı inceleyelim…

Masaüstü Ekran Kaydetme Özelliği

Bu özellik sayesinde, masaüstünüzü ekran videosu olarak kaydedebilirsiniz. Bu size, anlatmak istediğiniz bir şeyi bilgisayarınız üzerinden anlatabilmenizde veya oynadığınız oyunları video ile kaydetmeniz de ve bunları başkalarıyla paylaşmanızda büyük kolaylık sağlayacaktır. İlk olarak VLC Media Player’ı açın ve ortama tıklayın. Ardından Dönüştür / Kaydet seçeneğini seçerek çıkan sekmeden yakalama aygıtına tıklayın. Yakalama kipi seçeneğini Masaüstü olarak ayarladıktan sonra yakalamak istediğiniz kare hızı seçeneğiyle çekim için istenen kare hızını seçmelisiniz. İki adım önce tıkladığımız Dönüştür / Kaydet seçeneğine tekrar tıklayarak Oynat’a tıklayın. Ardından gelen ekranda dosyanızın kaydedileceği hedefi seçin. Karşınıza çıkan kırmızı buton sayesinde, artık seçtiğiniz yeri kayda alabilirsiniz. Bu düğmeyle de kaydı başlatabilir ve durdurabilirsiniz.

Uzaktan Kumanda Özelliği

VLC’nin uzaktan kumanda özelliğini kullanmak için uygulamanızı açın. Araçlara tıklayın ve ardından ayarlara tıklayın. Sol alt köşedeki “görüntülenecek ayar düzeyi” seçeneğinden ‘ayrıntılı’ yı işaretleyin. Daha sonra arayüz sekmesinin altındaki temel arayüzlere tıklayarak Lua işleyicisini ve Web’i seçin ve Arayüz modülü’nü Lua işleyicisi olarak ayarlayın. VLC’nin bu özelliğini test etmek için VLC kurulu olan tarayıcınızda localhost:8080 adresine gitmelisiniz. Parolanızı girdikten sonra VLC için bir uzaktan kumanda arayüzü karşınıza çıkacaktır. Bunu başka bir cihazda kullanmak için cihazlarınızın tarayıcısının IP adresini bulmanız gerekir. Bir dizüstü bilgisayar veya cep telefonu kullanarak kontrol edebileceğiniz için VLC Media Player çalıştırmak, size ciddi derecede kullanıcı kolaylığı sağlayacak ve yapacağınız işe erişiminizi kolaylaştıracaktır.

Video Duvar Kağıdı Ekleme Özelliği

Bu özellik sayesinde oynayan videoyla birlikte oynattığınız diğer videodan bir kesiti masaüstü duvar kağıdı olarak belirleyebilirsiniz. Bu özelliğin işlevselliği kullanıcılar tarafından tartışılsa da VLC’nin bizlere sunduğu ufak bir kolaylık diyebiliriz. Bu özellikle birlikte benimsediğiniz fotoğrafları masaüstü arka planınızda kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. İlk önce VLC Media Player’ı açarak, yakalama aygıtı kısmındaki modunuzun DirectShow olduğundan emin olun. Duvar kağıdı yapmak istediğiniz videonuzu çalıştırın. Video ekranına sağ tıklayarak çıkan görüntü sekmesinden duvar kağıdı yap seçeneğini seçin. İşte bu kadar!

İnternet Radyosu Özelliği

VLC’yi açarak görünüm seçeneğine tıklayın. Oynatma listesine tıklayarak, internet sekmesinin altındaki seçeneklerden biriyle kendinize bir radyo istasyonu seçin. Eğer bu kanallardan hoşlanmadıysanız, ortam seçeneğine tıklayarak ağ akışı aç sekmesinden kanal ekleyebilirsiniz. Bu sayede, VLC’nin bizlere sunduğu yeni bir özelliği de kullanmış oluyoruz. Ayrıca internet yayıncılığına ait üretilmiş podcast veya canlı olarak radyo dinleme seçeneğini sunan VLC Media Player, kullanıcılarını memnun etmeye devam ediyor.

DVD Kopyalama Özelliği

Bu özellikle birlikte dilediğiniz DVD’yi bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz. VLC, DVD sever kullanıcılarını da düşünmüş ve onlara bir DVD arşivi oluşturma fırsatı sunmuş. Kullanıcı fiziksel diske erişemediğinde, VLC uygulayabileceği alternatif bir yol üretiyor. VLC ile DVD kopyalamak için, ilk önce ortama tıklayın. Dönüştür/Kaydet seçeneğini seçin. Çıkan sayfadan disk sekmesine tıklayın. DVD seçeneğini seçtikten sonra “disk menüleri görüntülenmesin” seçeneğini işaretleyin. Son adım olarak, Dönüştür/Kaydet seçeneğinin yanında duran oynata tıklayın. İşte DVD’nin bir kopyası hazır!

 

VLC Media Player Nasıl İndirilir ve Kurulur?

VLC’nin uçsuz bucaksız fırsatlarla dolu dünyasına adım atmaya karar verdiyseniz buraya tıklayarak siz de bir VLC kullanıcısı olabilirsiniz. VLC’yi indirirken dikkat etmeniz gereken nokta 32 bit veya 64 bit tercihi yaparak, en güncel VLC dosyasını indirmek. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra masaüstünüzdeki VLC dosyasının üzerine gelip sağa tıklayın ve kurma işlemini başlatın. Karşınıza çıkacak dil seçme ekranından programı hangi dilde kullanmak istiyorsanız onu seçerek devam deyin. Kurulum sihirbazına hoş geldiniz ekranında yer alan ileri butonuna tıklayarak diğer adıma geçin. Karşınıza çıkacak bileşen seçimi ekranından kendi isteğinize göre bileşenleri seçin ve ilerle seçeneğine tıklayın. Sonraki ekran, programı kurmak istediğiniz yeri size soracak. Örneğin; programı masaüstüne kurmak istiyorsanız masaüstünü seçerek kur butonuna basın ve ilerleyin. Bu adımları geçerek seçeneklerinizi işaretledikten sonra, VLC Media Player’ınızın kurulum işlemi başlamış olur. Kurulum tamamlandığında bitir butonuna tıklayın ve işlemi sonlandırın. Artık VLC uygulamanız kurulmasını istediğiniz alanda sizi bekliyor. Keyifle kullanabilirsiniz…

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu