Kültür - SanatTeknoloji

Refik Anadol Kimdir? Refik Anadol’un NFT Eseri Dudak Uçuklatan Fiyata Satıldı!

Refik Anadol, Barcelona’daki ünlü Casa Batllo evinin ön cephesini yeniden tasarlayarak “Casa Batllo: Yaşayan Mimari” adlı dinamik NFT eserine dönüştürdü.

Refik Anadol Kimdir?

Dünyaca ünlü Türk sanatçı Refik Anadol, 1985 yılında İstanbul’da doğmuştur. Türk medya sanatçısı ve tasarımcıdır. Mimariyi medya sanatlarıyla ve yapay zeka ile birleştirerek eserler üreten Refik Anadol, dünyadaki yapay zekâ sanatının başlamasına ve gelişmesine katkı sağlamış bir sanatçıdır. Dünyaca üne kavuşmuş olan sanatçımız, çalışmalarını kurucusu olduğu Refik Anadol Studio altında gerçekleştirmektedir. İstanbul Bilgi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden yüksek lisans derecesi bulunmaktadır. Ayrıca California Üniversitesi’nde medya sanatları alanında ikinci yüksek lisans derecesini almıştır. Şu anda, ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi Medya Sanatları Okulu’nda ziyaretçi araştırmacıdır.

Sanatçının Mekana Özel Çalışmaları

 • Walt Disney Sergi Salonu (ABD)
 • Hammer Müzesi (ABD)
 • Uluslararası Dijital Sanatlar Bienali Montreal (Kanada)
 • Ars Electronica Festivali (Avusturya)
 • l’Usine | Genève (Isviçre)Arc De Triomf (Ispanya)
 • Zollverein | SANAA’s School of Design Binası (Almanya)
 • santralistanbul Çağdaş Sanat Merkezi (Türkiye)
 • Outdoor Vision Festivali SantaFe New Mexico (ABD)
 • Istanbul Tasarım Bienali (Türkiye)
 • Sydney City Art (Avustralya)
 • Lichtrouten (Almanya).

Anadol, bu çalışmalarıyla şu ödülleri almıştır: Anadol, Microsoft Research’ün En İyi Vizyon Ödülü, Alman Tasarım Ödülü, UCLA Sanat Mimarisi Moss Ödülü, 2014 Kaliforniya Üniversitesi Sanat Araştırma Enstitüsü Ödülü, 2016 SEGD Küresel Tasarım Ödülleri, Onur Ödülü, Google- Sanat ve Makine Zekası Sanatçısı ödülü.

 

Müzayedede Açık Arttırmaya Çıkan Tek NFT Eserdi!

Refik Anadol, Barcelona’daki ünlü Casa Batllo evinin ön cephesini yeniden tasarlayarak “Casa Batllo: Yaşayan Mimari” adlı dinamik NFT eserine dönüştürdü. Refik Anadol, New York Rockefeller Plaza’daki Christie’s Müzayede Evi’nde gerçekleşecek olan müzayededen günler önce Instagram hesabından yaptığı paylaşımla “Casa Batllo: Yaşayan Mimari” adlı eserinin Christie’s Müzayede Evi’nin 5 günlük Spring Marquee Week akşam müzayedeleri etkinliği kapsamında açık artırma ile satışa çıkarılacağını açıkladı. Gerçekleşen açık artırmada Casa Batllo: Yaşayan Mimari, açık artırmaya çıkan tek NFT eserdi. Anadol, etkinlik boyunca Claude Monet, Pablo Picasso, Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, Bansky, Georgio Totto O’Keeffe ve Vincent Van Gogh gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerinin de açık artırmaya çıkarılacağını belirtirken, eserinin bu dev isimlerin başyapıtlarının yanında satılmasının büyük onur olduğunu söyledi.

 

21 Milyon TL’ye Satıldı!

Casa Batllo, Barcelona’daki ünlü mimar Antoni Gaudi’nin simgesel eseri olarak görülmekteydi. Bu simgesel eserin ön cephesini yeniden tasarlayarak dinamik bir ışık gösterisi ortaya koyan sanatçı Refik Anadol, eserinin aynı zamanda Barcelona’dan gerçek zamanlı iklim verilerini de kullanarak kelimenin tam anlamıyla yaşayacağını söyledi. Refik Anadol, daha önce de ‘Machine Hallucination isimli NFT koleksiyonunu 5,1 milyon dolara satmıştı. Şimdiyse, sanatçının yeni eseri “Casa Batllo: Yaşayan Mimari” adlı dinamik NFT eseri, açık arttırma ile gelen son teklif olan 1 milyon 100 bin dolara, komisyonlarla birlikte 1 milyon 380 bin dolara (21 milyon TL) satıldığı açıklandı. Anadol, ayrıca geçtiğimiz aylarda da teknoloji devi Samsung ile NFT alanında iş birliğini duyurmuştu.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu