Faydalı Bilgiler

Türk Kahvesinin Faydaları

En büyük keyiflerinizden Türk kahvesinin faydaları da saymakla bitmiyor. Bu yazımızda Türk kahvesi ile ilgili merak edilen her şey yazımızda.

Kültürümüzün bir parçası olan Türk kahvesi tadı, lezzeti ve kokusu ile hepimizin vazgeçemediği bir içecek haline gelmiştir. Birçok kişi vardır ki günlük Türk kahvesi içmeden kendine gelemez ve kendini iyi hissedemez. Sohbetlerin vazgeçilmez içecekleri içerisinde yer alan Türk kahvesi yanında ikram edilen lokum veya çikolata ile ayrı bir lezzete dönüşerek keyifli anlar yaşamanızı sağlar.

Lezzeti ve kokusu ile bizi büyüleyen Türk kahvesi sağlık açısından da oldukça faydalı bir içecektir. Günlük tüketilmesi gerekenler listesi içerisinde yerini alan Türk kahvesi vücuda sağladığı faydalar ile vücut direncini arttırmaya ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlamaya yardımcı oluyor.

Bu yazımızda Türk kahvesinin faydaları ve zararları, Türk kahvesinin içeriği konusunda sizlere bilgi vererek sizi kahve konusunda bilgilendirmeye çalışalım.

İlgili Makaleler

Türk Kahvesinin İçeriğinde Ne Vardır?

Türk kahvesi çekirdek kahvenin toz haline getirilmesi şeklinde kullanılıyor. Bu şekilde pişirilen Türk kahvesi içerisinde kahvenin telvesi de yer almaktadır. Türk kahvenin telvesi ile pişmesi onu daha faydalı bir hale getirmektedir. Türk kahvesi içerisinde bulunan partiküller hazır kahve ve filtre kahve içerisinde bulunmamaktadır. Buda kahvenin faydasını arttırmaktadır.

Türk kahvesi içericinde kafein, klorojenik asit, kahveol ve kafestol bulunur.

Kafein: Tür Kahvesi kafein oranı en yüksek olan içecektir. Kafein uyarıcı madde özelliği göstermektedir. Çay, Türk kahvesi ve kakao içerisinde doğal olarak bulunan kafein, kola ve enerji içeceklerine suni olarak eklenir.

Kahveol ve Kafestol: Türk kahvesi içerisinde oldukça fazla bulunan bu maddeler filtre kahve ve hazır kahveler süzüldüğü için bunlar içerisinde bulunmaz.

Klorejenik asit: Asit olduğu için zararlı olduğu düşünülse de aslında tam tersine oldukça faydalı bir maddedir. Kahveye acı tadını bu asit verir. Kahve içerisinde bulunan telve sayesinde kolajen asit en çok Türk kahvesi içerisinde bulunur.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Yorgunluğu geçirip, kişinin dinç kalmasını sağlar: Türk kahvesinin bu özelliğini bilmeyen yoktur diyebiliriz. Hepimiz yorulduğumuzda, uykumuz açılsın diye, yoğun çalışma sırasında içtiğimiz bir fincan Türk kahvesi ile kendimize geliriz. Kafein oranı oldukça yüksek olan Türk kahvesi bu madde ile vücuttan yorgunluğu atarak kişinin dinç kalmasını sağlar.

Beyinde yoğunluk yaratan ve sinir sitemini durgunlaştıran adenozon maddesi kafein sayesinde engellenir. Bu sayede içilen kahveden yarım saat sonra kişi kendini enerjik hisseder ve konsantrasyonunu toparlar.

Kafein kalp atışlarını ve nefes almayı hızlandırmakla birlikte kasların uzun süre yorulmadan hareket etmesini sağlar. Bu şekilde vücudu harekete hazır hale getirip kişiye enerji verir.

Antioksidan bakımından zengindir: İçeriğinde bulunan klorojenik asit antioksidan bakımından zengin olmasını sağlar. Bu sayede hücre yaşlanması kahve ile önlenebilir. Türk kahvesinin en iyi faydası ise birçok kanser çeşidine karşı koruma sağlamasıdır.

Kansere karşı koruma sağlıyor: İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde anti-kanser özelliği göstererek kansere karşı koruma sağlar. Karaciğer, yumurtalık, böbrek ve pankreas kanserlerine karşı vücudu korur. Yapılan araştırmalara göre Türk kahvesinin en çok kolon kanserine karşı koruma sağladığı bilinmektedir.

Alzheimer ve Parkinson oluşumunu önler: İleri yaşlarda görülen bu hastalıklar beyin hücrelerinin harap olması ile ortaya çıkmaktadır. Düzenli olarak tüketilen Türk kahvesi ise beyni ve beyin hücrelerini koruyarak bu hastalıkların oluşma riskini azaltıyor.

Diyabetle mücadele eder: Türk kahvesinin düzenli tüketim şeker hasatlığı oluşumunu önlediği gibi var olan şeker hastalığının ilerlemesini de engellemektedir. Kahve içerisindeki klorojenik asit karbonhidrat emilimini azaltır, kaslarda glukoz tutulumunu arttırır ve bu sayede kan şekerini kontrol altında tutar ve diyabeti önler.

Karaciğer dostudur: İçeriğinde bulunan klorojenik asit karaciğerde yağlanma, siroz ve karaciğer kanseri oluşumunu engellemektedir. Bilinçsiz ilaç kullanımı, kötü beslenme, hepatit virüsleri gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek karaciğer sorunları da kahve ile önlenebilir.

Zayıflamaya yardımcı olur: Klorojenik asit bakımından zengin olan Türk kahvesi zayıflamaya da yardımcı olur. Kahve iştahı kapatır ve fazla besin tüketimini engeller. İçerisindeki kafein metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede vücuttaki yağı enerjiye dönüştürerek fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.

Türk Kahvesinin Zararları ve Yan Etkileri

Türk kahvesi vücut için oldukça faydalı olsa da fazla tüketimi vücut için zararlı olabilir. Türk kahvesinin zararları ve yan etkileri şunlardır:

Demir ve çinko eksikliğine neden olabilir: İçeriğinde bulunan bileşenler vücuttaki demir ve çinko minerallerinin emilimini azaltır. Bu nedenle kahvenin yemekler ile birlikte tüketilmemesi gerekir.

Aşırı kafein tüketimi vücut için zararlı olabilir: Fazla tüketilen kahve içerisindeki kafein gerginlik, uykusuzluk ve çarpıntı yapabilir. Kafein bağımlılıkta yapmaktadır. Sürekli kahve içenler kahve içmediklerinde kendilerini yorgun ve halsiz hissedebilirler. Kişi de baş ağrısı, sinirlilik ve konsantrasyon güçlüğü de görülebilir.

Kalp sağlığını etkileyebilir: Kahve içerisindeki kafein kalp atışını hızlandırabilir. Günde 5 bardaktan fazla içilen kahve koroner kalp hastalığı oluşumunu tetikleyebilir. Kalp hastası olanlar kahve tüketimine dikkat etmelidir ve doktorun önerisini almalıdır.

Kemik erimesine neden olabilir: Kahve içerisindeki kafein besinlerdeki kalsiyumun emilmesini azda olsa engeller. Bu durum sağlıklı bir kişi için sorun olmasa da kemik erimesi olanlar için sorun yaratabilir.

Gebelikte içilmemelidir: Kafein bebeğin kilosunu etkilemektedir. Ayrıca fazla kahve tüketimi düşüğe de neden olabilir. Bu nedenle hamileler Türk kahvesini içmemeli veya çok fazla tüketmemelidir. Emziren annelerde kahve tüketimine dikkat etmelidir. İçeriğindeki kafein süt ile bebeğe geçecek ve bebeğin uykusunun kaçmasına neden olacaktır.

Türk kahvesinin faydaları burada tamamlanıyor. Kahvenizi içtikten sonra Kahve Masajı Nasıl Yapılır? içeriğimizden telvesi ile maske yapabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu