Yeme - İçme

Sodalı Ispanaklı Börek Tarifi

Neden soda? Görevi nedir? Soda böreklerde özellikle hamurun çok daha ıslak bir hal olmasını sağlar. Soda kullanmak istemiyorsanız yufkalarınızı haşlamanız gerekir böreğin yapımından önce. Genelde Erzurum bölgesinde börek yapılırken, yufkalar kaynak suda 1 er dakika kadar haşlanır ve bu şekilde börek yapılır. Soda bu işlemi egale eden kısa yoldur.
Sodalı ıspanak böreğinde de oda kullanmamızın amacı hamurumuzun yumuşaklığını sağlamaktır.

MALZEMELER
  • 4 yufka
  • 200 gr. kavrulmuş ıspanak
  • 1 tane soğan
  • 1 avuç kıyma
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 çay bardağı soda
  • 2 yumurta
  • Susam, çörek otu
[irp]
HAZIRLANIŞI

Sodalı Ispanaklı Börek Tarifi

Tepsimizi yağlıyoruz, yağlama işleminde kâğıt havlu kullanabilirsiniz ve/veya elle de yağlayabilirsiniz. Çok fazla yağ olmaması lazım ama isterseniz eliniz altında bulunan yağlı kağıtları da kullanabilirsiniz.
Yağlama işleminden sonra isterseniz, rulo haline getirip, bıçak yardımı ile dilimleyebilir, isterseniz el büyüklüğünde kopartarak yufkalarımızı dilimleyebilirsiniz. Tüm yufkalarımızı bu seçeneklerden herhangi biri ile dilimledikten sonra yarısını tepsinin tabanına koyun ve yayın.
Sonra bir tencere içerisinde kavurduğunuz soğana, kıymamızı ekleyin ve kıyma piştiğinde ise iki, üç dakika kadar ıspanaklarımızı öldürüp ateşin altını kısın ve damak tadınıza göre baharatlandırıp ateşi kapatın.
Tepsimizdeki yufkaların üzerine bu kıymalı – ıspanaklı iç harcımızı her tarafına eşit gelecek şekilde yayın ve kalan yufkalarımız ile de tavanı kapatın.
Çok keskin bir bıçak yardımı ile yufkalarımızı dağıtmadan, ezmeden böreklerimizi dilimleyin ve üzerine ayrı bir kap içerisinde hazırladığınız süt, yağ, soda ve yumurta karışımını bolca kenarlara gelecek şekilde gezdirin.
Süslü görünmesi ve aynı zamanda lezzet vermesi için susam ve çörek otlarımızı da gezdirelim ve önceden ısıtılmış fırında otuz dakika kadar pişirelim, dilerseniz çıtır çıtır olması adına kırk dakika da pişirebilirsiniz. Çok güzel bir tat yakalamış olacaksınız, afiyet olsun.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu