EDİTÖR BAŞVURU
Gezi RehberiListeler

Saraybosna Gezi Rehberi

Bosna Hersek’in Acılarla Dolu Tarihi

Bosna Hersek’in Acılarla Dolu Tarihi

1463’te Osmanlı İmparatorluğu’na katılan Saraybosna 19. Yüzyıla kadar Osmanlı İmparatorluğu himayesinde bulunmuştur. Bosna Hersek esas gelişimi bu tarihler arasında yaşamıştır, ve ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’da kurduğu en büyük şehir olma özelliğini taşımaktadır. Bosna Hersek 1992 yılında bağımsızlığın ilan etmiştir. Fakat bağımsızlık ilanından 1995 yılına kadar süren Bosna savaşı sırasında şehirde binlerce insan bombardıman sırasında hayatını kaybetmiştir ve şehirde ciddi anlamda yıkıma uğramıştır.

Günümüzde bile bu yıkımların izleri hala görmek mümkün. Gezdiğiniz hemen hemen her noktada savaşın neden olduğu yıkık dökük binaları kurşun izlerini görerek savaşın korkunç bilançosunu anlayabilirsiniz. Doksanlı yıllarda çok tehlikel ibir şehir olmasına rağmen Bosna Hersek günümüzde Avrupa’nın en güvenilir ülkelerinden biridir.

Saray Bosna’da Gezilecek Yerler

Saray Bosna’da Gezilecek Yerler

Şehri keşfetmek için en güzel yöntem yürüyerek dolaşmaktır. Şehrin her tarafında tarihi bir yapıyı görmeniz mümkündür.

Saraybosna Baş Çarşı

Saraybosna Baş Çarşı

Baş çarşıyı Osmanlı’nın bir özeti olarak adlandırabiliriz. Saraybosna’nın kalbinde yer alan Baş çarşı kültürel ve estetik bakımından en önemli bölgesidir. Cadde sağlı sollu sıralanmış ahşap dükkanları ve Baş çarşının orta yerinde bulunan Baş çarşı sebili ile dikkat çekiyor. Çarşı 15.yüzyılda Bosna sancak beyi İsa Bey tarafından yaptırılarak daha sonra Gazi Hüsrev Bey tarafından büyütülmüştür.Çarşı da Gazi Hüsrev Bey’e ait camiler, medreseler ve hanlar bulunuyor.

Saraybosna Saat Kulesi

Saraybosna Saat Kulesi

Baş çarşı da yer alan bir diğer önemli yapı ise saat Kulesi’dir. 17.Yüzyılda yaptırılan Saat kulesi bir yangın sırasında ciddi hasar almış olsa da 1762’de restore edilmiştir.

Gazi Hüsrev Bey Cami

Gazi Hüsrev Bey Cami

Mimar Sinan tarafından yapılan Gazi Hüsrev Bey Camii Osmanlı tarafından Saraybosna’ya yapılan en önemli Osmanlı eserlerinden biridir.

Moriça Han, Brusa Bezistan, Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Latin Köprüsü, Umut (Hayat) Tüneli,Ulusal Kütüphane ’de görülmesi, gezilmesi gereken yerleridir.

Saraybosna Moriça Han

Saraybosna Moriça Han

Saraybosna Brusa Bezistan

Saraybosna Brusa Bezistan

Saraybosna Gazi Hüsrev Bey Medresesi

Saraybosna Gazi Hüsrev Bey Medresesi

Saraybosna Latin Köprüsü

Saraybosna Latin Köprüsü

Saraybosna Umut (Hayat) Tüneli

Saraybosna Umut (Hayat) Tüneli

Saraybosna Ulusal Kütüphane

Saraybosna Ulusal Kütüphane

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Dünyamız gerçekten birbirinden farklı kültürlerden ve yaşantılardan oluşuyor. Çeşit çeşit insanlar yaşamlar, kapanıp kalmamak lazım bulunduğun yere, gezmek görmek lazım, Dünya keşfedilmeye müsait cevherlerle dolu, Bosna Hersek zaten gönül coğrafyamızda ayrı bir güzellik barındırır, sayenizde Saray Bosna’yı çok daha iyi tanımış olduk bu güzel içeriği bizimle paylaştığınız çok teşekkürler efendim çalışmalarınızda en içten başarı dileklerimi iletiyorum sizlere

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu