Faydalı BilgilerListelerSağlık

Rokanın Faydaları Nelerdir?

Acımsı bir tadı olan roka çok fazla tercih edilen bir yeşillik olmasa da seveni de çok aslında. Yazımızda rokanın faydaları hakkında detaylı bilgiler veriyoruz.

istanbul temizlik şirketi

Roka turpgiller familyasından olan yeşil yapraklı bir sebzedir. Taze olarak tüketilen bu sebze salatalarda, makarnalarda sos olarak ve et yemeklerinin yanında oldukça fazla tüketilmektedir. Rokanın faydaları aslında saymakla bitmiyor. Roka hakkında detaylar yazımızda.

Rokanın acımsı bir tadı vardır. Bu nedenle çok fazla tercih edilmese de içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller ile besin değeri oldukça yüksek bir sebzedir. İçerisinde yüksek miktarda C vitamini bulunur. Kalisyum, folat, glukozinolat ve A, K ve P vitaminleri bulunur. İçeriği bu kadar zengin olan roka kemik sağlığını korur, kanseri önler, cilt için faydalıdır, antioksidan bakımından zengin olduğu için zararlı radikaller ile savaşır, göz sağlığını korur ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Bunlar dışında rokanın faydalarını aşağıda sizler için detaylı bir şekilde sıraladık. Rokanın faydalarını anlatmadan önce rokanın içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller hakkında sizlere bilgi verelim.

Rokanın Besin Değeri

100 gram rokanın kalori miktarı 25’tir. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller ise şunlardır:

 • Toplam yağ oranı 0,7 g
 • Sodyum 27 mg
 • Potasyum 369 mg
 • Şeker 2 g
 • Karbonhidrat 3,6 g
 • Protein 2,6 g
 • Kalsiyum 160 mg
 • Diyet lifi 1,6 g
 • Demir 1,5 mg
 • Magnezyum 47 mg
 • Piridoksin 0,1 mg
 • A vitamini 2,373 UI
 • C vitamini 15 mg
 • D vitamini 0 IU
 • K vitamini 109 mcg
 • Omega 3 170 mg
 • Omega 6 130 mg

Rokanın Faydaları Nelerdir?

Rokanın Faydaları Nelerdir?

Kansere karşı korur: 

Rokanın içerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile birlikte antioksidan özelliğinin olması kansere karşı koruma sağlıyor. Özellikle akciğer, prostat, meme, yumurtalık, kolon ve deri kanseri olmak üzere birçok kanser çeşidine karşı koruma sağlamaktadır. Roka içerisinde bulunan bir diğer kansere karşı koruyucu bileşen ise fitokimyasallardır. Fitokimyasallar ise kanser oluşumuna neden olan hücrelerin aktifleşmesini engelleyerek vücudu korur.

Antioksidan özelliği ile sağlıklı bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olur:

Rokanın faydaları arasında en önemlilerinden birisi büyük bir antioksidan kaynağı olmasıdır. Bu sayede vücudun daha sağlıklı olmasını sağlar. Antioksidan sayesinde vücuttaki serbest radikaller ile savaşarak enfeksiyonları önler. Soğuk algınlığı, kalp rahatsızlıkları ve cilt sorunlarının tedavisinde etkilidir.

Kemik ve beyni güçlendirmeye yardımcı olur: 

Roka içerisinde bulunan K vitamini kemiklerin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Kemiklerin formunu koruyarak gelişimini sağlar. K vitamini ayrıca beyin içinde oldukça faydalıdır. Özellikle Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Roka içerisinde yüksek miktarda C vitamini bulunmaktadır. C vitamini ise vücudu dışarıdan gelecek tehlikelere karşı korur. Ayrıca antioksidan özelliğinin yüksek olması organları zararlı radikallere karşı koruyarak daha iyi çalışmalarına yardımcı olur. Kış aylarında tüketilen roka bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Roka içerisindeki bakır vücudun beyaz kan hücresi üretmesi için teşvik etmektedir. Bu sayede de bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun dayanıklılığını arttırmaktadır.

Metabolik fonksiyonları düzenler:

Roka içerisinde bulunan B vitamini metabolizma üzerinde etkili olup metabolizmanın sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Hücrelerin işlevine katkıda bulunan B vitamini vücuda enerji verir, kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekler, yağ sentezi sağlar.

Gözler için faydalıdır:

Gözler için çok faydalı olan karotenoidler göz sağlığı ile birlikte gözlerin daha iyi görmesini sağlar. Görmede yaşanan zorluklara iyi gelir. İleri yaşlarda oluşabilecek olan kataraktın oluşma riskini azaltır.

Kilo vermeye yardımcı olur:

Rokanın kalori miktarı oldukça düşüktür. Bu nedenle de diyet listeleri içerisinde mutlaka yer almaktadır. Bunun yanında vitamin ve mineral açısından zengin olması da sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Kişiye tokluk hissi verir ve gereksiz yere beslenmeyi ortadan kaldırarak kişinin kilo alımını önler ve sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olur. Sindirim sistemi üzerinde de faydalı olan roka besinlerin kısa sürede hazmedilip vücuttan dışarı atılmasını sağlar.

Gebelik döneminde tüketilerek folat ihtiyacı karşılanır:

Roka içerisinde yüksek miktarda folat bulunmaktadır. 100 gram roka günlük folat (folik asit) ihtiyacının % 24’ ünü karşılayarak hamile bayanlar için iyi bir folik asit kaynağı olur. Hamilelik döneminde tüketilen roka ile bebekte doğum kusurları oluşma riski en az seviyeye indirilebilir.

Cildi korur:

Roka içerisinde yüksek miktarda bulunan C vitamini cildi koruyarak yaşlanma belirtilerinin gecikmesini sağlar. İçerisinde bulunan kalsiyum ve demir ile cilt ve saç sağlığına fayda sağlar. Ayrıca tırnaklarda kırılma sorunlarını tedavi eder.

Diyabete iyi gelir:

Roka içerisindeki birçok bileşen insülin direncini arttırmaya yardımcı olur. Kan şekerinin sağlıklı bir düzeyde kalmasını sağlar. Ayrıca antioksidan özelliği de diyabet hastaları için oldukça faydalıdır.

Kalp ve damar sağlığını korur:

Roka kanın temizlenmesini sağlar. Damar tıkanıklıklarını önleyerek kalbin daha rahat çalışmasını sağlayıp yorulmasını önler. Damarlar içerisinde serbest radikallerin birikmesini engelleyerek damarların yumuşamasını sağlar. Bu şekilde de damarlarda kan dolaşımı daha kolay gerçekleşir.

Rokanın Fazla Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Rokanın Fazla Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Roka sağlık açısından oldukça faydalı olsa da fazla tüketimi ve yanlış koşularda saklanması zararlı bir hale gelmesine neden olabilir.

 • Roka seçerken yapraklarının canlı olmasına ve sararmamış olmasına dikkat edilmelidir. Buzdolabında 3-4 gün boyunca taze bir şekilde saklanabilir. Bu süre uzayıp yanlış muhafaza edildiğinde ise roka tazeliğini yitirir ve nitrit seviyesinde değişmeler olduğu için sağlık açısından zararlı olabilir.
 • Kan pıhtılaşması ve kan basıncı rahatsızlıkları olanlar doktora sormadan roka tüketmemelidir.
 • Ayrıca çeşitli kalp rahatsızlıklarında da roka tüketimine dikkat etmek gerekir.
 • Rokanın fazla tüketimi ise gaz problemine neden olarak kişide şişkinliğe yol açabilir.

İlginiz Çekebilir

shafiq rehman

DEVELOPER http://www.pakistanjobs.pk/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu