Faydalı BilgilerSağlık

Damar Tıkanıklığı Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Damar tıkanıklığı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, damar tıkanıklığı tedavisi nasıl yapılır, damar tıkanıklığı için bitkisel tedavi bulunuyor mu? Ülkemizde özellikle orta yaş üstünde görülmekte olan damar tıkanıklığı rahatsızlığı tedavi edilmezse sonucu ölüm ile gerçekleşebilmektedir. Bu sebeple sizlere damar tıkanıklığı ile ilgili bilgiler vereceğiz. Damar tıkanıklığının ne olduğu, nasıl anlaşılabileceği, herhangi bir belirtisinin olup olmadığı ve damar tıkanıklığı ile ilgili diğer uzman görüşleri…

 

Damar Tıkanıklığı Nedir

Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen damar tıkanıklığı, taşıdığı riskler nedeniyle muhakkak zamanında tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. 

Uzmanlar damar tıkanıklığı ile ilgili en ufak bir belirtinin olması durumunda bile hemen tedaviye başlanması gerektiğini önermektedirler. Yazımızın ilk kısmında damar tıkanıklığı rahatsızlığının genel tanımlamasını yaparak başlayalım.

Damar Tıkanıklığı Nedir?

Ateroskleroz yani halk dilinde bilinen adı ile damar tıkanıklığı; atardamarlardan birinin belirli bir sebebe bağlı olarak tıkanmasına veya da daralmasına verilen isimdir.

Damar tıkanıklığı atardamarların tıkanmasına bağlı olarak oluşur ve beraberinde riskler barındırır. Damar tıkanıklığı genelde damar çeperlerinde yağ kütlelerinin oluşmasıyla birlikte kendini gösterir.

Toplanan yağ kütleleri aynı zamanda damarların esnekliğini de önemli derecede tahrip ederek damarların sertleşmesine de yol açabilmektedir.

Damar Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar tarafından yıllar içerisinde hastalara yapılan testler ve şikayetler yoluyla test edilen damar tıkanıklığı belirtileri bulunmaktadır. Damar tıkanıklığının başlıca belirtileri;

—- Damar tıkanıklığı sorununun bulunduğu bölgede ağrı hissedilmesi

—- Kan dolaşımında meydana gelen dolaşım bozukluğu ve ritm bozukluğu

—- Damar tıkanıklığının oluştuğu bölgede morar durumunun görülmesi damar tıkanıklığının başlıca belirtileridir.

Damar Tıkanıklığında Tanı Nasıl Konur?

—- Doktor muayenesi

—- Kan tahlilleri

—- Ekokardiografi

—- Koroner anjiografi

—- EKG (elektrokardiografi)

—- Efor testi

—- Holter monitörizasyonu

—- SPECT

Damar Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Damar Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Damar tıkanıklığının belirtileri hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de başlıca sebeplerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Damar tıkanıklığına neden olabilen unsurlar bulunmaktadır. Damar tıkanıklığına neden olabilen faktörler şunlardır;

—- Diyabet hastalığı

—- Frengi hastalığı

—- Aşırı yağlı yemeklerin bolca tüketilmesi

—- Gut hastalığı

—- Psikolojik rahatsızlıklar

—- Demir eksikliği

—- Kilo sorunları

—- Günlük egzersiz yapılmaması

—- Aşırı hareketsiz kalınması

—- Alkol ve Sigara tüketimi

Yukarıda sayılan maddelerin her biri damar tıkanıklığı nedenleri arasında bulunmaktadır.

Damar Tıkanıklığı En Fazla Kimlerde Görülür?

Damar tıkanıklığı orta yaş üzerinde daha yaygın olarak görülüyor olsa da baktığımız zaman herkeste görülebilmek ihtimali vardır. Sadece oranlama yaptığımız zaman 40 yaş üzerinde daha fazla görülmektedir. Fakat şunu net olarak belirtmek gerekir ki;

—- Sigara ve alkol kullanan bireylerde

—- Orta yaş grubunda bulunan bireylerde

—-Aşırı kilolara sahip olan bireylerde damar tıkanıklığının görülme  ihtimali çok yüksektir.

 

Damar Tıkanıklığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Damar Tıkanıklığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Damar tıkanıklığı tedavilerinde tıkanmış damara anjio, stend ya da bypass tedavi yöntemleri günümüzde aktif bir şekilde uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri sayesinde damar tıkanıklığı ortadan kalkmakta ve tekrarlanma ihtimali de düşürülmektedir.

Damar Tıkanıklığını Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kalp ve Damar hastalığı uzmanlarına göre damar tıkanıklığı rahatsızlıklarının çok önemli bir bölümü sağlıksız yaşam ve önerilere uyulmaması durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak yorumlamaktadır. Bu sebeple özellikle sağlıklı yaşam bu riski minimal düzeylere çekecektir. Uzmanlar tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi damar tıkanıklığında da bazı tedbirler alarak rahatsızlığın önüne geçilebileceğini vurguluyorlar. Bu öneriler şunlardır;

—- Günlük spor ve egzersiz hareketleri sağlıklı yaşamın en büyük önerilerinden biridir,

—- Damar tıkanıklığını minimum düzeylere çekmek için muhakkak aşırı yağlı yemeklerden de uzak durulması gerekmektedir,

—- Uzmanlar tarafında verilen tıbbi ilaçların gerekli şekilde ve istenilen dozda alınması gerekmektedir,

—- Sigaradan ve alkolden uzak durulmalı ve hatta bulundukları ortamlardan dahi uzak durulmalıdır,

—- Aşırı kilo almaktan kaçınılmalı ve günlük olarak hareketsiz kalmaktan kaçınılmalıdır,

Yukarıda da görüldüğü üzere damar tıkanıklığına yakalanmamak adına bazı unsurlardan kaçınmak gerekmektedir. Dolayısıyla bu anlamda uzmanlar tarafından yapılan uyarıların dikkate alınması çok önemlidir.

Damar Tıkanıklığında Bitkisel Tedavi Yöntemi

Damar Tıkanıklığı Engelleyici Bitkisel Kür Malzemeleri

—- 16 bağ Maydanoz

—- 1 AdetLimon

—- 1 Diş Sarımsak

Damar Tıkanıklığı Kürü Yapılış

Şifalı bitkiler ile hazırlanan damar tıkanıklığı bitkisel tedavi kürü yapılması ve uygulanması son derece kolay. Evimiz de bulanan blender içerisine 1 bardak su ilave edelim, sonrasından sapları ile birlikte 16-17 adet maydanoz. 1 diş kadar sarımsak ve 2 yemek kaşığı dolusu adet limon suyu atıp çalıştıralım. Yaklaşık 1 dakika kadar çalıştırmamız yeterli olacaktır.

 

Damar Tıkanıklığı Kürü Nasıl Uygulanır?

Günlük taze olarak yaptığımız damar tıkanıklığı bitkisel tedavi kürü her sabah kahvaltıdan 15- 20 dakika önce tüketmeniz gerekiyor. Damar tıkanıklığı kürünü 3 gün sarımsaklı 3 gün sarımsaksız 3 gün sarımsaklı olarak toplam 9 gün yapıyor ve uyguluyoruz sonra 3 gün ara verip tekrar 3 gün sarımsaklı 3 gün sarımsaksız 3 gün sarımsaklı olarak toplam 9 gün daha uygulamamız gerekmektedir.

Önemli Not: Damar tıkanıklığı belirtileri, kol damar tıkanıklığı belirtileri, damar tıkanıklığı için şifalı bitkiler, damar tıkanıklığı neden olur, damar tıkanıklığı tedavisi, bacak damar tıkanıklığı,  damar tıkanıklığı bitkisel tedavi, bacakta damar tıkanıklığı nasıl anlaşılır ve Damar tıkanıklığı ile ilgili öğrenmek istediğiniz diğer tüm detayları ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu