Sinema

Quentin Tarantino’nun Seçtiği En İyi Dövüş Filmleri

Quentin Tarantino verdiği röportajlarda sevdiği filmlere dikkat çekiyor. Özellikle dövüş filmleri alanda seçmiş olduğu filmlerin hepsi en çok izlenenler arasında yer alıyor.

istanbul temizlik şirketi

Amerikalı yönetmen, oyuncu ve senarist Quentin Tarantino filmlerinde kendine has tarzı ile dikkat çeken ve tüm dünyada hayran kitlesi olan birisi. Video dükkanında çalıştığı zamanlarda e sevdiği ve en çok etkilendiği filmlere göndermeler yapmasıyla da tanınıyor. Özellikle kült yapımları öne çıkarıyor. Klasik filmleri kendi bakış açısıyla yorumlayan Quentin Tarantino verdiği röportajlarda sevdiği filmlere dikkat çekiyor. Özellikle dövüş filmleri alanda seçmiş olduğu filmlerin hepsi en çok izlenenler arasında yer alıyor.

Quentin Tarantino’nun Seçtiği En İyi Dövüş Filmleri

En İyi Dövüş Filmleri

Quentin Tarantino’nun seçimlerine göre en iyi dövüş filmleri arasında şunlar bulunuyor:

  • Beyaz Nilüfer Klanı: Filmde Shaolin Kung Fu ustaları kaplan ve yılan teknikleriyle dövüşen Hung ve Wu kardeşler şeytani Pai Mei’yi öldürürler. Mei’nin kötü kardeşi Beyaz Lotus intikam için Hung ve Wu’nun sevgililerinin de arasında olduğu bütün Shalin öğrencilerini öldürür. Hung arkadaşlarının intikamını almak için Beyaz Lotus’la savaşmak ister ve bu yüzden kendini eğitir.
  • Iron Monkey: Demir Maymun, zenginlerden çalıp fakirlere yardım eden birisidir. Bir gün eyalet valisinden çalar ve vali, Demir Maymun hakkında yakalama kararı çıkartır. Askerler Wong’u tutukladıkları için sevinseler de bir yanlış içeresindedirler. Daha sonra vali tutuklanan Wong’un Demir Maymun olmadığını anlayarak oğlunu esir alır. Wong’u da Demir Maymunu bulmaya zorlar.
  • The 36th Chamber of Shaolin: Liu Yu-De’nin savuma sanatları okulu saldırıya uğrar. Liu’nun tüm arkadaşları ve ustası öldürülür. Saldırıdan kaçan Liu bir saholin tapınağına sığınarak öç almak için kendini savaş sanatlarına verir.
  • Kartal’ın Gölgesi: 80’li yılların efsane filmidir. Öyle ki kaset dükkanlarından en fazla kiralanan filmlerdendir. Filmde Jackie Chan’in muziplikleri ve hocasıyla girmiş olduğu neşeli diyaloglar filme ayrı bir hava katar. Dövüşü öğrenmek için kedinin yılana saldırmasını taklit eden ve kendine has bir dövüş tekniği ortaya çıkaran Jackie Chan final sahnesiyle de her zaman kült filmlerden birisine imza atmıştır.
  • Öfkenin Yumruğu: Bruce Lee (Chen Zhen) öldürülen öğretmeninin öcünü almak ister. Bunun için rakip dövüş okulunun gözde üyelerinin peşinden gider. İntikam için her türlü zorluğa razıdır. Bu filmde dublör olarak rol alan Jackie Chan, Çin sinema tarihinin en uzun atlayışını yaparak Bruce Lee dahil herkesin taktirini kazanmıştır.
  • Beş Zehir: Yang De, ustasının eski öğrencisi olan beş kişiyi alt etmek durumundadır. Beşinin de kendilerine has hayvan dövüş stilleri vardır. Akrep, yılan, kurbağa, kırkayak, kertenkele. Yang De beş dövüş stilini birden öğrenir ve rakiplerinin karşısına çıkar.
  • Shaolin Futbolu: bir genç bir dönem futbol oynar. Fakat büyük bir kazık yiyerek futbol hayatına ara verir. Yıllar sonra kung fu bilen bir grup Shaolin rahibiyle futbola döner. Takımın büyümesi çok zaman alır. Fakat rahipler işin içerisine ruhlarını katınca olağanüstü bir güç ve komedi ortaya çıkar.
  • Efsane Yumruk: Bu dövüş filmi Japonya ve Çin arasındaki çekişmeyi konu alıyor. Çinli bir mühendis öğrenci Tokyo’da eğitim almaktadır. Chen Zhen adındaki öğrenci, kung fu ustasının öldüğünü öğrenir. Japon istilasındaki Şanghay’a gider. Burada ustasının bir Japon dövüşçü ile dövüşürken öldüğünü öğrenir. Ustasının onurunu kurtarmak için dövüşür.

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu