Faydalı Bilgiler

Sıkça Sorulan Sorular: Yeni Başlayanların VoIP Hakkında En Büyük Merakları Hakkında Doğru Bilgiler

VoIP hizmetleri belki de bugün keyfini çıkardığımız en küçümsenen gelişmedir. VoIP hakkında merak edilen soruların cevapları yazımızda.

istanbul temizlik şirketi

VoIP hizmetleri belki de bugün keyfini çıkardığımız en küçümsenen gelişmedir. Özellikle sınırlı bir bütçeyle çalışan yeni kurulan şirketler için iş büyümesini teşvik etmedeki önemine rağmen, birçok kişi voip hizmetlerine aşina değil.

Bugün ve gelecekte kullanımını tam olarak en üst düzeye çıkarmak için ortalama bir kişinin VoIP hizmetleri konusuna aşinalığını artırmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu yazı için elimizde Telnum Bugün VoIP hakkında en sık sorulan soruları yanıtlamak için.

VoIP nasıl çalışır?

Bakır teller kullanan sabit hatların veya baz istasyonları kullanan cep telefonlarının aksine, veri iletmek için interneti kullanır. Dolayısıyla bunun için güçlü ve stabil bir internet bağlantısına ihtiyacınız var.

Veri aktarımı gerçek zamanlı olarak ve saniyede ışık hızıyla gerçekleşiyor. Veriler aynı zamanda sesten sese dönüştürülüyor, böylece aramanın her iki tarafı da sanki birbirlerinin önündeymiş gibi konuşabiliyor.

Başlamak için bunun için sanal bir numaraya ihtiyacınız olacak. Bu, VoIP dünyasına ve ötesine açılan kapınız olacaktır.

VoIP yalnızca aramalara izin veriyor mu?

Hayır. Çağırma işlevi yapabileceğiniz pek çok şeyden yalnızca biridir. Aramaların yanı sıra, metin gönderip alabilir ve video görüşmeleri başlatabilirsiniz.

Ayrıca alabileceğiniz birçok özellik var. Bir VoIP sisteminiz varsa çağrı yönlendirme, çağrı filtreleme, otomatik operatör, e-postaya ses, çağrı menüsü ve daha birçok özelliğe erişebileceksiniz. Farklı sağlayıcıların bunlar için farklı teklifleri olacaktır. İhtiyaçlarınıza en uygun sistemi önerebilmemiz için bunları sormanız daha iyi olur.

Neden VoIP’yi denemeliyim?

Maliyetleri en aza indirerek karınızı en üst düzeye çıkarmakla ilgileniyorsanız, bunu yapmanın yollarından biri VoIP’yi denemektir. Bu durumda bütçe kesintisi mutlaka kaliteden ödün vermeyecektir. Ayrıca şu avantajlardan da yararlanabileceksiniz:

  1. Geliştirilmiş esneklik.Bir sözleşmeye bağlı kalmak istemiyorsanız VoIP sizin için çok çekici olacaktır. Özellikle kuruluşunuz oldukça yeniyse, kaynakları gerektiği gibi etkili bir şekilde yeniden tahsis edebilmek için çok fazla esnekliğe ihtiyacınız var.
  2. Zengin özelliklere sahip.Sabit hatlarda normalde almak istediğiniz her ek özellik için ödeme yapmanız gerekir. Bu sadece zahmetli değil aynı zamanda pahalıdır. VoIP sistemleri genellikle ödeme yapmanıza gerek olmayan harika özelliklerle birlikte gelir. İhtiyacınız olan her şeyi daha ucuza alabilirsiniz.
  3. Uzaktan çalışma dostu.Ofis alanları pahalıdır. Sunduğunuz hizmetler uzaktan çalışma kurulumuyla uyumluysa VoIP şiddetle tavsiye edilir. İstikrarlı bir internet olduğu sürece teknolojiyle ilgili hiçbir sorun yaşamazsınız.

VoIP’yi denemenin riskleri var mı?

Yatırım yapacağınız her şeyde olduğu gibi riskler her zaman olacaktır. Yapabileceğiniz şey bu riskleri yöneterek tüm avantajlardan yararlanmaktır. İşte birkaç risk faktörü:

  1. İnternet bağlantısı kalitesi.Aramalarınızın kalitesinin her zaman mükemmel olmasını istiyorsanız, mükemmel bir internet bağlantınızın da olması gerekir. Beklediğiniz iletişim için bant genişliğini destekleyebilmelidir. Lütfen sağlayıcınıza sisteminiz için gereken internet hızını sorun.
  2. Güvenlik.İnternetteki her şeyde olduğu gibi VoIP de bilgisayar korsanlarına, kimlik avına ve diğer siber saldırı türlerine karşı hassastır. Neyse ki bunların olmasını önlemek için alabileceğiniz önlemler var. Açıklardan dolayı iş kaybı yaşamak istemiyorsanız siber güvenliği ciddiye alın.
  3. Ekipman kalitesi.Doğru donanımı seçmek de önemlidir. Çağrı merkezi temsilcileri için gürültü önleyici kulaklıklar gerekli olabilir. Ancak çoğunlukla dizüstü bilgisayarlardaki stok donanım yeterlidir.

Kendi VoIP altyapımı nasıl oluştururum?

Kendinizi son derece teknolojiye sahip görmüyorsanız, lütfen bu görevi başkalarına devretmenin geçerli bir eylem planı olduğunu bilin. Aksi takdirde, bunu doğru yapmak için gerektiği kadar soru sormaktan çekinmeyin. Altyapınızı kurmak üç adımda yapılabilir:

  1. İşletmenizin ihtiyaçlarını belirleyin.Personeliniz evden çalışıyorsa gerekli internet hızı var mı? Laptop özellikleri nasıl? Ancak ofisteyseniz beklenen büyümeyi göz önünde bulundurun. VoIP esnek olabilir ancak internet sağlayıcınız esnek olmayabilir.
  2. Donanımı ayarlayın.Basit bir sistem için mevcut donanım yeterli olacaktır. Göz önünde bulundurulması gereken birkaç unsur şunlardır: internet, SIP hattı, internet yönlendiricileri, sunucular ve IP telefonlar.
    Sağlayıcınızı seçin.Aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla şey var. Ancak bunun sadece fiyatla ilgili olmadığını unutmayın. İhtiyacınız olan özellikleri ve müşteri desteğinin kalitesini düşünün. Seçtiğiniz sağlayıcı aynı zamanda ilk iki adımı ne kadar iyi yaptığınızı değerlendirmenize de yardımcı olabilir.

Bu adımlarla iletişim sisteminizi 21. yüzyıla taşıyabilirsiniz.

İlginiz Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu