EDİTÖR BAŞVURU
Sinema

Özellikle Erkeklerin İzlemesi Gereken 6 Film

Erkeklerin izlemesi gereken filmler her zaman aksiyon ve macera filmleri olmuştur. Biz bu listemizle bu algıyı değiştirmeyi planlıyoruz.

Erkek çocukların ilgi duyduğu oyuncakların genel mantığından yola çıkarak özellikle erkeklerin izlemesi gereken filmler hakkında çıkarım yapanlar, genellikle savaş, aksiyon ve macera türünde filmler ortaya koyar: “Godfather”, “Fast & Furious”, “Rocky” gibi… Alışılmış ve geleneksel hale gelmiş bu mantığın, sinemayı seven bir erkeğe pek katkısı olacağını düşünmediğimizi ifade etmeliyiz…

erkeklerin izlemesi gereken filmler

Aslında birkaç soru ile mevzuya girmekte fayda var. Bir film özellikle neden erkekler tarafından izlenmeli? Yönetmenler ve senaristler yalnızca erkeklere yönelik film çeker ve senaryo yazar mı? Özellikle erkekler tarafından izlenilmesi tavsiye edilen filmlerin diğer filmlerden ne gibi farklı yönleri var?

Çocukluğunuzu hatırlayın… Erkek çocukların oyuncakları araba, silah, kılıç, Batman, Süpermen, Örümcek Adam gibi süper kahramanların oyuncak figürleri, futbolcu kartları, Pokemon, Digimon gibi çizgi filmlerdeki karakterlerin oyuncakları… Erkek çocukların ilgi duyduğu bu tür oyuncakların genel mantığından yola çıkarak özellikle erkeklerce izlenmesi gereken filmler hakkında çıkarım yapanlar, genellikle savaş, aksiyon ve macera türünde filmler ortaya koyar. Oysa bu tamamen yanlış bir düşünce gibi geliyor bize…

Bir erkeğin özellikle izlemesi gereken ve belirli kriterlere sahip olan başlıca filmlerin mantığını şu şekilde açıklamak mümkün:

# Hemcinslerinin ne gibi ruh hali içinde olduğunu görebilmesi, neler yaşayabileceğini anlaması ve kendi hayatı ile kıyas yapabilmesine imkan veren filmler.

# Üstte yer alan maddenin karşı cinsler için de geçerli olduğu filmler.

# Özellikle erkeklerin ağırlıklı olarak çalıştığı mesleklerde yaşadığı/yaşayacağı sıkıntıları görmesi ve bunların üstesinden gelebilmesi için kendisine fikir verebilecek donelerin bulunduğu filmler.

# Hemcinslerinin radikal bir karar alarak cinsiyet değiştirmesinin altında yatan sebepleri anlatmaya çalışan ve onların dünyasını göstermeye çalışan filmler.

# Kız çocuklarının aileye sadakati ve bağlılığının, erkek çocuklara oranla daha hassas ve duyarlı olduğu herkesçe kabul edilen bir çağda, bu algıyı kırmak için “Böyle de bir şey var, bunu görmezden gelmeyelim” diyen ve ağırlıklı olarak baba-oğul ilişkisini konu alan filmler.

# Kadınların da izleyebileceği, kadın-erkek ilişkilerini anlatan ve her iki tarafa da dersler çıkartılmasını sağlayan filmler.

# Ve bir hafta sonu dışarı çıkmaya üşenip erkek erkeğe film izleyerek zaman geçirmek isteyenler için izlenebilecek, çok derinlikli altyapısı olmayan filmler.

Hiç şüphe yok ki yukarıda belirtilen özelliklerdeki filmler yalnızca erkeklere yönelik olmayıp çoğunlukla erkekler tarafından tercih edilen veya benimsenen filmler.

Bu filmlerden birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz.

Kadın Kokusu | 1992 | IMDb Puanı: 8.0

Martin Brest’in yönetmen koltuğunda olduğu ve Al Pacino’nun devleştiği bir kült film. Al Pacino filmde gözleri görmeyen emekli bir yarbay rolünde. Kendisine göz kulak olması için yanına gönderilen Charlie ile hayli özel ve unutulmaz bir hafta sonu planlayan yarbay Flank Slade, gözleri görmemesine rağmen hayata nasıl devam edileceğini, hayattan nasıl tat alınacağını seyircilere çok iyi anlatıyor.

Al Pacino filme hazırlık aşamasında, karakterini daha iyi canlandırabilmek için uzunca bir süre körler okulunda yaşamış. Hatta hep aynı noktaya bakmak zorunda olması nedeniyle rahatsızlanmış ve gözlük kullanmaya başlamış. Al Pacino bu filmiyle o yıl En İyi Erkek Oyuncu ödülüyle Oscar’ı kazandı.

Hayat Güzeldir | 1997 | IMDb Puanı: 8.6

İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi kamplarında yapılan insanlık zulmünü anlatan bir film. Bu filme pek baba-oğul filmi gibi bakılmaz. Çünkü filmin genelindeki insanlık dramı, filmdeki baba-oğul ilişkisini bir nebze olsun gölgeliyor. Yönetmen ve oyuncu Roberto Benigni müthiş bir oyunculuk sergiliyor. Benigni, filmde esir kampındaki insanlık dışı trajediyi bir oyuna dönüştürüp oğluna yaşananları hissettirmemek için müthiş bir özveri ve çabada bulunuyor. Gözyaşlarınızı tutamayacağınız efsane bir İtalyan dram filmi. Baba olmak nedir, erkek çocuğu olmak nasıl bir duygudur, iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Film ayrıca yedi dalda Oscar’a aday oldu ve En İyi Yabancı Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Müzik dallarında bu ödülü kazandı.

Milk | 2008 | IMDb Puanı: 7.7

“Milk”, belgesel drama türünde aykırı bir film. ABD’li politikacı Harvey Milk’i anlatan bu filmde, Milk karakterini Sean Penn canlandırıyor. Harvey Milk, LGBT aktivisti bir politikacı. 77-78 yıllarında California eyaletinde belediye meclis üyeliğine seçilmiş ilk eşcinsel politikacı olan Milk, hem politikacı olmadan önce hem de politikacılık döneminde cinsel ayrımcılığı durdurmaya yönelik bir duruş sergiliyor. Fakat kendisi ve çalıştığı dönemdeki belediye başkanı, Dan White adlı diğer meclis üyesi tarafından öldürülüyor. Dan White, 5 yıl hapiste kaldıktan sonra çıkıyor ve 2 yıl sonra intihar ediyor.

Sean Penn ve “Milk” filmi, Gloden Globe ve BAFTA başta olmak üzere birçok alanda aday gösterildi ve ödüller aldı. Oscar’da ise sekiz dalda aday oldu ve En İyi Orijinal Senaryo ile En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görüldü.

Bir Ayrılık | 2011 | IMDb Puanı: 8.3

Vizyona gireli 3-4 yıl olmasına rağmen, Asghar Farhadi klasikleri arasına girdi. Dostoyevski’den fazlasıyla etkilenmiş olan yönetmen, filmde kişilik ve karakter analizini o kadar derinlemesine yapıyor ki, çiftlerin defalarca izleyip ders alması gereken bir baş yapıt ortaya çıkıyor.

Boşanmış bir çiftin hayatını anlatan film, Altın Ayı ödünü alan ilk İran filmi oldu. Oscar’da En İyi Yabancı Film ödülü ile birçok alanda ödül al.

Antonia’nın Yazgısı | 1995 | IMDb Puanı: 7.5

Marleen Gorris tarafından yazıldı ve yönetildi. Hollanda yapımı, feminizmin doruklarını zorlayan bir film. Bazı sinema eleştirmenleri tarafından, “Feminist bir peri masalı” olarak tanımlanıyor. Filmde kadınlara dair birçok detay dikkatimizi çekiyor. Kadınların olaylara nasıl tepkiler verdiği, hayata bakış açıları, erkeklerden ne gibi ayırt edici yönlerinin olduğu ve bunu nasıl ortaya koyduklarını dikkatli bir seyirci gayet net görebilir. “Anaerkil bir toplum nasıl olurdu” sorusunun cevabı bu filmde.

Film, 1996 yılında En Yabancı Film dalında Oscar ödülü aldı.

Büyük Hesaplaşma | 1995 | IMDb Puanı: 8.3

Al Pacino ve Robert De Niro gibi iki dev ismin bir araya geldiği ve zekice kotarılmış bir polisiye macera. Aslında hemen ifade etmek gerekir, “bir araya” gelmediler. Filmde de bu ikiliyi yan yana göremedik. Yönetmenin aynı sette bulunduklarına dair iddiaları varsa da, sinema dünyası buna pek inanmadı. Buna rağmen efsane olmuş bir film. Hırsızın ve polisin de zeki ve centilmeni nasıl olur, bunu gösteren harika bir suç filmi.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu