EDİTÖR BAŞVURU
Sinema

Öldükten Sonra da Sinemada Yer Alan10 Oyuncu

Teknoloji sayesinde artık sinema filmlerinde her şey mümkün. Bunların içinde ölmüş oyuncuların yeniden filmlerde yer alması dahil.

Çeşitli sebeplerle erken kaybettiğimiz, “keşke yaşasalardı da hala beyaz perdede görseydik” diye hayıflanarak andığımız nice başarılı oyuncu var. Bu kayıplarımızdan bazılarını öldükten sonra da bir kez için bile olsa görebildik bazı filmlerde. Kimi zorunluluktan, kimi ise daha çok filmin pazarlaması adına. Teknoloji de sağ olsun tabii ki, CGI korkutucu bir biçimde karşımıza çıkarmakta başarılı oluyor kaybettiğimiz değerleri. İşte öldükten sonra beyaz perdede oynamış 10 oyuncu:

Bruce Lee

Bruce Lee

Ölüm Oyunu (Game of Death) filmi her şeyiyle Bruce Lee’nin olan bir film: senaryo, çekimler, oyuncu seçimi, mekan tasarımları vs. Yapım tamamlanmadan hayatını kaybetti Bruce Lee (1973) ve yönetmen Robert Clouse projeyi ele alarak 1978’de vizyona soktu. Yönetmen senaryoyla biraz oynayarak, Bruce Lee’nin olduğu sahnelerde kimi zaman dublör kimi zaman Lee’nin karton maskesini kullanarak filmi tamamlayabildi.

Peter Sellers

Peter Sellers

Pembe Panter film serisindeki Şef Müfettiş Clouseau karakteri ile nam salmış ünlü oyuncuyu 1980 yılında kaybettik. O sırada çekimleri başlamış olan Pembe Panterin İzinde (Trail of the Pink Panther) filminin yönetmeni Blake Edwards, bu yapımda daha önceki filmler için çekilmiş ve kullanılmamış sahneleri, yeni çekimlerle bir araya getirdi. Blake Edward filmin başına şöyle yazmıştı; “Peter’a… eşsiz ve tek Müfettiş Clouseau”. Fakat Sellers’ın karısı Lynne Frederick, bu filmin eski eşinin anısına bir hakaret olduğunu söyleyerek film prodüktörlerine dava açtı ve davayı kazandı.

Brandon Lee

Brandon Lee

Brandon Lee 1993 yılında The Crow adlı ünlü çizgi romandan beyaz perdeye uyarlanan filminde baş karakter olan Eric Draven’ı canlandırıyordu. Fakat Brandon Lee’nin ölümü de babası Bruce Lee’nin ölümü gibi ani bir şekilde oldu. Lee, The Crow filminin çekimlerinin bitmesine son birkaç gün kala çekimler sırasında yanlışlıkla dolu bir silah ile vurularak hayatını kaybetti. Brandon Lee’nin ölümünden sonra nişanlısı Eliza Hutton ve annesi, The Crow filminin yapımcısı Alex Proyas’den filmi tamamlayıp yayınlanmasını istedi. Bunun üzerine son sahneler Brandon Lee olmadan tamamlansa da filmin başında kendisi vardı ve film bu şekilde yayınlanmış oldu.

Oliver Reed

Oliver Reed

Ünlü aktör Proximo rolünü oynadığı Ridley Scott filmi Gladyatör’ün çekimleri esnasında geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti. Oyuncu filmdeki bu rolle BAFTA ödülüne aday gösterildi. Ölümünden sonra Gladyatör’de eksik kalan sahnelerinin tamamlanabilmesi için şirket Reed’in yüzünü bilgisayar programıyla yeniden oluşturmak zorunda kaldı ve bu da şirkete tam 3 milyon dolara mâl oldu.

Marlon Brando

Marlon Brando

Usta oyuncuyu 2004’te kaybettik. 2006 yapımı Süpermen Dönüyor ölümünden sonra yayınlanmış olmakla birlikte filmde arşiv görüntülerinden Jor-El karakteri kullanıldı. 1978’deki Superman’de de aynı rolü üstlenmiş olan Brando’nun bu filmde yer alması yönetmen Bryan Singer için çok önemliydi.

Heath Ledger

Heath Ledger

Ledger, 2008’de, 28 yaşında, Manhattan’daki evinde, yanlış ilaç kullanımı yüzünden hayatını kaybetti. Ledger’ın son filmi, Tony rolünü oynadığı fakat çekimlerini tamamlayamadığı The Imaginarium of Doctor Parnassus idi. Terry Gilliam’ın yönettiği filmde, Tony rolünü, Ledger’ın ardından Johnny Depp, Jude Law ve Colin Farrell canlandırdı fakat filmdeki sahneleri atılmadı. Depp, Law ve Farrell, bu film için aldıkları ücreti Ledger’ın kızı Mathilda’ya bıraktı. Çekimleri Kasım ayında biten Kara Şövalye’nin kurgusunu sonlandıran Christopher Nolan da kurguda filme Ledger’ın verdiği performansı bozmadan küçük dijital eklemeler yaptı.

Audrey Hepburn

Audrey Hepburn

Efsanevi oyuncuyu 1993 yılında kaybetmiştik. Framestore’un Galaxy çikolataları için 2013’te çektiği reklam filminde ise ünlü oyuncuyu canlı kanlıymış gibi görmeniz mümkün. 1960’lar İtalya’sında geçen reklam filminde ünlü aktristin karakteristik özelliklerini taşıyan oyuncular ile çalışılmış. Daha sonra oyuncunun surat mimikleri dijital efektlerle yerleştirilmiş.

Paul Walker

Paul Walker

2013’te trafik kazasında hayatını kaybeden Paul Walker, 2001’den bu yana 6 farklı ‘Hızlı ve Öfkeli’ filminde boy gösteriyordu. Öldüğü yıl gösterime giren Hızlı ve Öfkeli’de Paul Walker’ın yarım kalan sahneleri, Walker’ın erkek kardeşi ile CGI teknolojisinin birleşmesiyle oldukça gerçekçi bir şekilde meydana geldi.

Peter Cushing

Peter Cushing

1977 yapımı Star Wars filmindeki Grand Moff Tarkin karakterine can veren usta oyuncuyu 1994’te kaybettik. 2016 yapımı Rogue One: A Star Wars Story’de ise kendisini görmemiz mümkün. Nasıl mümkün? Muhteşem bir CGI çalışması ile. Tüyler diken!

Carrie Fisher

Carrie Fisher

Star Wars evreninin muhteşem Prenses Leia’sı Fisher henüz hayattayken Paul Walker: Gareth Edwards yönetmenliğindeki Rogue One filminde CGI tekniğiyle prensesin 19 yaşındaki hali kullanıldı. Fisher’a izletilen ve onayı alınan film vizyona girmeden kısa bir süre önce Fisher’ı kaybettik.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu