ListelerSağlık

Kürtaj Kaçıncı Aya Kadar Yapılır

istanbul temizlik şirketi

Uzmanların açıklamalarına göre gebeliğin 4.haftasında kese görünmeye başlar dolayısıyla bu dönemin kürtajın başlamasında bir sınır olduğunu söyleyebiliriz. 4. Haftadan önce kürtaj yaptırmak gebeliğinde önlenmesini sağlamayabilir.

Kürtaj Sonrası Parça Kalırsa

İstenmeyen gebelikler kadınların korkulu rüyasıdır. Dolayısıyla gebe kalanların bir bölümü plansız gebelik gerçekleştiğinde kürtaj yöntemine başvururlar. Sürekli olarak kürtaj yapılması zararlıdır. Burada kürtajın bir korunma yöntemi değil gebeliği sonlandırma yöntemi olduğunu bilmek gerekir. Bir kadın ne kadar fazla kürtaj olursa rahim içi tabaka da o kadar incelecektir. Bu da kadının bir sonraki gebelikte riskini artırabileceği gibi rahim duvarının birbirine yapışmasına neden olabilecek durumdur. Kürtajın kısaca tanımına bakacak olursak gebe kadının rahim içerisindeki herhangi bir dokunun alınması şeklinde değerlendirebiliriz. Eski dönemlere baktığımızda kürtaj olmak ciddi anlamda zor bir işlemdi ve de uzun sürerdi ancak günümüzde tıbbında ilerlemiş olması eskisi kadar zor ve ağrılı olmasının da önüne geçmiştir. Eskiden bu tür işlemler can yakan ve uzun süren operasyonlardır.

Peki, kürtaj hamileliğin kaçıncı haftasında yaptırılabilir.

Uzmanların açıklamalarına göre gebeliğin 4.haftasında kese görünmeye başlar dolayısıyla bu dönemin kürtajın başlamasında bir sınır olduğunu söyleyebiliriz. 4. Haftadan önce kürtaj yaptırmak gebeliğinde önlenmesini sağlamayabilir. Üst sınır ise 10. Hafta olarak belirlenmiştir. İdeal olan zaman dilimi ise gebeliğin 5 ve 6. Haftasında olmaktadır.  Bu haftalar içerisinde bebek ne büyük ne de küçük olur ancak bu haftalardan sonra bebek hızlı bir şekilde büyüyeceği için kürtaj esnasında farklı komplikasyonlarında gelişmesi muhtemel olasılıktadır.

Kürtaj Sonrası Parça Kalırsa

Yapılan kürtaj sonrasında parça kalması en sık görülen sorunlar arsındadır. Kürtaj sonrasında kanama veya yapışma gibi durumların olması beklenebilmektedir. Kürtaj esnasında parça kalmasının nedeni gebeliğin henüz çok küçük olmasıdır. İçeride parça kalması halinde kadının yeniden doktora gitmesi gerekir bu sıkıntı onu zaten bir şekilde doktora götürecektir. Kürtaj yapılma esnasında doktor kadının ne zaman kontrol için geleceğini de söylediğinden olası bir parça kalması burada saptanabilecektir.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu