Gezi RehberiListeler

İzmir Gezilecek Görülecek Turistik Yerler

Nüfus bakımındanEge Bölgesi’nin 1., Türkiye’nin 3. büyük şehri, kendi güzel insanları bir başka güzel şehir, İzmir… Batısında Ege Denizi, güneyinde Aydın, kuzeyinde Balıkesir, doğusunda Manisa illeri bulunan, Türkiye’nin en önemli fuar şehridir.

İzmir gezilebilecek yerler

İzmir’in en merkezi noktası olan Konak Meydanı’nda bulunan Saat Kulesi, Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümüne yetiştirilmek üzere 1901 yılında bazı parçaları yurt dışından getirilerek inşa edilmiş ve Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye olarak yaptırılmıştır. Saat Kulesi’nin heybetli görüntüsünün deniz tarafında Konak Vapur İskelesi, arka kısmında tarihi Valilik Binası ve Kemeraltı Çarşısı, hemen yanında da İzmir Büyükşehir Belediye binası bulunmaktadır.

Kemeraltı Kızlarağası Hanı
Kemeraltı Kızlarağası Hanı

Yapılan bir araştırmada, Türkiye’nin alışveriş yapmaya en uygun 6. merkezi olarak görünen Kemeraltı, her gün düzenli olarak kurulan bir pazar yeri gibidir. Kuşbakışı olarak bakıldığında devasa bir labirenti andıran Kemeraltıİzmir ekonomisinin can damarlarından biridir. Kemeraltı’nda tarihi bir dükkanda satılan ‘Karadut Şerbeti’ buraya gidenlerin mutlaka tatması gereken bir lezzettir.

Kızlarağası Hanı, Kemeraltı’nın yanı başında bulunan, ışıl ışıl görüntüsüyle insanı büyüleyen bir yapıya sahiptir. Handa el dokuma halılardan ipek kumaşlara, otantik takılardan güzel hatıralıklara birçok parça bulmak mümkündür. Hanın en güzel bölümünü ise fincanda pişen Türk Kahvesi yapılan dükkanlar oluşturmaktadır. İzmir’e yolu düşen herkesin bu lezzeti tatması gerekmektedir.

İzmir Tarihi Asansör Binası
İzmir Tarihi Asansör Binası

Güzelyalı semtinde bulunan Asansör BinasıDario Moreno Sokağı’nda bulunmaktadır. Eski adı Asansör Sokağı olan bu sokakta İzmirli ve bir İzmir aşığı dünyaca ünlü sanatçı Dario Moreno’nun doğduğu ev bulunmaktadır. 101 yıllık tarihi mekan, dönemin Musevi işadamı Nesim Levi Bayrakoğlu’nun evi Halil Rıfat Paşa Caddesi’nde, iş yeri ise Mithatpaşa Caddesi’nde iken, merdiven çıkmak yerine tarihi Asansör Binası’nı inşa ettirmesi ile oluşmuştur. Paris’in meşhur Eiffel Kulesi’nden esinlenerek yaptırılmıştır. 1977 yılında binayı Nesim Levi’den satın alan bir hayırsever olan Ayla Ökmen, binayı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlamıştır. Asansör Binası, kesme kırmızı taşlardan beyaz bir kaide olarak dört katlı inşa edilmiştir. Terasa çıkmak için Asansör’e binildiği anda Tanju Okan’ın yorumuyla ‘Deniz ve Mehtap’ şarkısı çalmaya başlıyor. Çıkılan yerdeki kafede bulunan dürbünlerle İzmir Körfezi’nin eşsiz manzarasını izlemek mümkündür.

Çiğli’de ise, mutlaka görülmesi gereken turistik yerlerden biri olarak Sasalı Doğal Yaşam Parkı bulunur. Ayrıca Balçova’daki “Teleferik” ve Karşıyaka’daki “Seyirtepe“, Bornova’daki tarihi köşkler mutlaka görülmesi gereken mekanlardandır. Ayrıca Urla, Çeşme, Mordoğan, Özdere gibi deniz kıyısı ve doğal güzellik bakımında oldukça zengin olan yerler de farklı alternatifler sunmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu