Faydalı BilgilerListeler

Kehribar (Amber) Yağı Nedir? Faydaları ve Zararları

Kehribar yağı nedir? Kullanım alanları, nelere faydalıdır, zararları var mıdır gibi sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

istanbul temizlik şirketi

Amber, Taş Devri veya Neolitik dönemlerden beri şifalı ilaçların içinde kullanılmış ve büyük övgü almıştır. Amber yağı veya diğer bir deyişle kehribar yağının bir çok kullanım alanı vardır.

Kehribar yağı fosilleşmiş ağaç reçinelerinden elde edilen değerli bir potansiyel yağdır. Stres ve anksiyeteyi azaltır, deri ve saç sağlığını korur, ağrı ve iltihaplanmayı azaltır, bağışıklığı artırır ve kalp sağlığını güçlendirir.

Kehribar Yağı Kullanımları ve Yararları

Amber yağını yararlı kılan “büyülü özellikleri” vardır. Örneğin, topraklama özellikleri nedeniyle meditasyon ve maneviyatın desteklendiği bilinmektedir.

Kehribar esansiyel yağının da kalbi koruduğu, zihni sakinleştirdiği, libidoyu harekete geçirdiği, kan dolaşımını artırdığı, beyin sağlığını geliştirdiği, bağışıklığı güçlendirdiği, ağrıyı azalttığı düşünülmektedir.

Kehribar esansiyel yağ yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Amber Uçucu Yağı Kullanımları ve Yararları

1. Kehribar yağı Stres ve Anksiyeteyi Azaltır

Anksiyete, endişe ve stres genellikle birlikte yaşanır. Kehribar esansiyel yağı, beyni sakinleştiren ve sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.

2. Uyku Sorunlarını Giderir

Amber yağı uyumaya yardımcı olur. Kehribar yağının lavanta gibi diğer yatıştırıcı yağlarla karıştırılıp uyku sorunlarını ortadan kaldırır.

3.  Cilt ve Saça Faydaları

Amber esansiyel yağı egzama ve akne dahil cilt problemleri için yararlı olarak kabul edilir. İltihaplanmayı azaltır ve cildinizdeki gözenekleri temizler.

Kehribar içindeki süksinik asitin ayrıca antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinmektedir ve bu cilt hasarına karşı savaşmaya yardımcı olabilir.

Cilt sağlığınız için, normal nemlendiricinize veya banyo suyuna amber esansiyel yağı eklenebilirsiniz. Ayrıca bir bardak sıcak suya birkaç damla amber yağı ekleyerek bir yüz buharından yararlanabilirsiniz.
Saç veya kepek inceltme gibi saç problemleri için kafa derisine birkaç damla kehribar yağı damlatıp ovalayın.

4. Bilişimi Geliştirir

Alzheimer hastalığı, hafıza kaybı, duygudurum değişiklikleri, depresyon, yargı kaybı ve konfüzyon ile karakterize ilerleyici bir beyin bozukluğudur.

Kehribar yağındaki antioksidan bileşiklerin biliş ve konsantrasyonu iyileştirdiği bilinmektedir ve bu Alzheimer hastalığı ve demans gibi uzun vadeli problemleri önleyebilir.

Yağı tek başına veya lavanta yada bergamot yağlarıyla harmanlayarak dağıtmayı deneyin.

5. Ağrı ve İnflamasyonu düşürür

Amber yağı da antispazmodik ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle ağrı ve inflamasyonu azaltmak için oldukça etkili kabul edilir. Sonuç olarak, amber esansiyel yağı sindirim sorunları, artrit, kas veya sinir ağrıları gibi birçok acı türüne potansiyel olarak fayda sağlamaktadır.

Ağrıyı azaltmak için etkilenen bölgeye amber yağı karışımı uygulayın.

6. Bağışıklığı Artırır

Amber esansiyel yağı ayrıca antibakteriyel ve balgam söktürücü özellikleri nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Sonuç olarak, kehribar yağı göğüs tıkanıklığının tedavisine yardımcı olabilir; enfeksiyonlar; ve soğuk algınlığı, grip, bronşit ve astım semptomları.

Bunu, akciğerlerdeki mukusun parçalanmasını ve sizi hastalığa duyarlı hale getiren bakteriler ve diğer patojenlerle mücadele eder.

Solunum problemleri için, taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş kehribar yağını göğsünüze masaj yapın ya da başınızı bir havluyla kapatıp yağı sıcak su buharında soluyun.

7. Kalp Sağlığını Güçlendirir

Kalp hastalığı dünyada önde gelen ölüm nedenidir. Kehribar yağının antispazmoik doğası kalp damar fonksiyonunu ve kan dolaşımını, kalpteki daha düşük oksidatif stresi artırabilir ve kan damarlarını güçlendirebilir.

Sonuç olarak, amber esansiyel yağı kalp krizi, felç, anjin ve kalp çarpıntısı riskini azaltmaya yardımcı olur.

8. Libido’yu Artırıyor

Amber esansiyel yağı uzun zamandır birçokları için etkili bir afrodizyak olarak bilinir. Bunun nedeni, yağın hormonları uyarması ve daha yüksek cinsel uyarılmaya yol açan kan dolaşımını teşvik etmesidir.
Bununla birlikte, kehribarın kokusu herkese hitap etmeyeceğinden, bu etkinin biraz öznel olduğu düşünülmektedir. Kehribar yağının afrodizyak etkilerini test etmek için, önkol ve boynunuza birkaç damla uygulayın.

9. Daha Hızlı Yara İyileştirmesini Destekler

Kehribar esansiyel yağının analjezik ve elektrostatik özellikleri sayesinde yaraların iyileşme sürecini hızlandırma açısından çok güçlü bir etkisi bulunmaktadır. Yaraların ağrısını hafifletir ve iltihabı azaltır.
Yara iyileşmesi ve çürükler için kehribar yağını kullanmak için etkilenen bölgeye birkaç damla sürün. Yaralar tamamen iyileşene kadar amber yağı kullanın.

10. Epilepsi Belirtilerini Azaltır

Epilepsi tekrarlayan ve provoke olmayan nöbetlere yol açan kronik bir hastalıktır.

Bir nöbetin başlayabileceğine dair bazı belirtiler şunlardır; görme kaybı, bulanık görme, endişe, baş ağrısı, sıra dışı düşünceler, uyuşukluk, karıncalanma, bulantı, mide rahatsızlığı ve baş dönmesi belirtiler gösterir.

Amber esansiyel yağın, epilepsi semptomlarının şiddetini azaltmada etkili olduğu düşünülmektedir. Bunun, amber yağının stres ve anksiyeteyi azaltma ve yatıştırıcı yeteneği nedeniyle olduğu düşünülmektedir.

Amber Esansiyel Yağı Nasıl Yapılır?

Amber Esansiyel Yağı Nasıl Yapılır?

Bu bölümde, bir karışımda kehribar yağının nasıl yapıldığını göstereceğiz. Aşağıdaki tarif, kehribar reçinesinin uçucu bir yağ harmanına nasıl dönüştürüleceğini göstermektedir.

Talimatlar:

 • Bir çift sarı reçine parçasını küçük bir cam şişeye parçalayın. Küçük bir huni ile şişeyi doldurmak için yeterince tatlı badem yağı veya üzüm çekirdeği yağı ekleyin.
 • Bir kapak takın, şişeyi çalkalayın ve bir hafta boyunca bekletin, böylece karışım stabil hale gelir.

Amber Yağı Parfümü

Aşağıdaki malzemelerle doğal bir amber parfümü elde edebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 2 damla amber esansiyel yağı
 • 2 damla paçuli esansiyel yağı
 • 15 damla gül esansiyel yağı
 • 9 damla bergamot esansiyel yağı
 • 2 damla vanilya özü
 • 30 ml jojoba yağı

Talimatlar:

Malzemeleri bir cam şişede birleştirin ve üç hafta boyunca parfümün olgunlaşmasına izin verin. Koku zamanla sabitleşir.

Amber Yağı Parfümü

Amber Esansiyel Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Diffüz: Uyku ve rahatlama sağlamak için bir difüzöre birkaç damla amber yağı ekleyin.
 • Buhar banyosu: Bir kaseye veya sıcak su havuzuna birkaç damla ekleyin ve solunum sorunları için soluyun.
 • Masaj karışımı: Topikal kullanım için, bir masaj karışımı oluşturmak için amber yağını bir taşıyıcı yağ ile
 • Sıcak banyo: İltihap veya ağrıyı hafifletmek için ılık bir banyoya birkaç damla ekleyin.

Kehribar esansiyel yağı hakkında bazı önlemleri akılda tutmak önemlidir. Örneğin, hamile kadınlar ve çocuklar herhangi bir uçucu yağ kullanmadan önce sağlık çalışanlarına danışmalıdır. Ayrıca, kehribar esansiyel yağını, cildinize uygulamadan önce bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeyi unutmayın.

Kehribar yağının iç tüketimi tavsiye edilmez ve olası yan etkileri; mide bulantısı, kusma ve mide rahatsızlığını içerir. Bu yağı tüketirseniz, çok az miktarda olmalı ve seyreltmek için bir içecek veya taşıyıcı yağ ile karıştırılmalıdır.

İlginiz Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu