Hayvanlar AlemiListeler

Birkaç Yıl İçinde Nesli Tükenme Tehlikesinde 10 Hayvan

Bazı hayvanlar nesillerinin tükenme eşiğine gelmiş durumdalar. Bu hayvanlardan bazılarının vahşi yaşamdaki nesilleri tükendi ve sadece onları tutsak ettiğimiz yerlerde yaşıyorlar.

Bazı hayvanlar nesillerinin tükenme eşiğine gelmiş durumdalar. Bu hayvanlardan bazılarının vahşi yaşamdaki nesilleri tükendi ve sadece onları tutsak ettiğimiz yerlerde yaşıyorlar. Bununla birlikte, bu listedeki her hayvanın, üreme programları başarılı olmadıkça veya bir mucize olmadıkça, birkaç yıl içinde soyları tükenecektir.

Vaquita

Vaquita

Vaquita, muhtemelen hiç duymadığınız bir hayvan. Sadece Kaliforniya Körfezi’nde yaşayan küçük bir memeli. Halen “dünyadaki nadir deniz memelileri” unvanını taşımaktadır. Vahşi doğada sadece 10 tane kaldı ve bu sayı düşüyor. Vaquita balıkları, tabiatın doğal yaşam alanlarına özgü olan totoaba balığının yasadışı avlanmasından dolayı tehlikeye atılmıştır. Bu balıklar tıp doktorlarının birkaç hastalığı tedavi ettiğini iddia ettikleri için Çin’de çok rağbet görüyor.

Kuzey Beyaz Gergedanı

Kuzey Beyaz Gergedanı

Mart 2018’e kadar dünyada sadece üç kuzey beyaz gergedan vardı. Şimdi sadece iki tane var. Kuzeydeki son beyaz erkek gergedan olan Sudan’a, yaşlılığın neden olduğu bir dizi komplikasyondan sonra Mart 2018’de Kenya’daki Ol Pejeta Koruma Bölgesi’nde ötenazi yapıldı. Sudan 45 yaşındaydı. Bu insan yaşı olarak 90’a eşdeğer. Sudan, geriye kalan iki beyaz gergedan olan kızı ve torunu tarafından kurtarılmıştı. Her iki dişi gergedan da doğurma yaşını geçti. Kuzey beyaz gergedanlar mucizevi bir şekilde ortaya çıkmadıkça, türlerinin sonuncusu bu iki gergedandır.

Fernandina Adası Kaplumbağası

Fernandina Adası Kaplumbağası

Fernandina Adası kaplumbağası Galapagos Adaları‘nı oluşturan birkaç adadan biri olan Fernandina Adası’na özgüdür. Kaplumbağa bu yıl içinde gözle görülene kadar soyu tükenmiş olarak kabul edildi. İlk defa bir Fernandina Adası kaplumbağası en son tespit edildiğinde 1906 yılıydı. Daha sonra ortadan kayboldu. Aslında, bazıları gerçekten var olup olmadığından veya yanlış tanımlanmış bir tür olduğundan şüphe ediyorlar. Fernandina Adası kaplumbağası nesli tükenme tehlikesi olan tek kaplumbağa değil. Galapagos Adaları’ndaki diğer dokuz kaplumbağa türü de tehlikede. Birkaç yüzyıl önce, adalarda 15 tür kaplumbağa vardı. Beş tanesi çoktan tükendi.

Amur Leoparı

Amur Leoparı

Dünyadaki birçok leopar türü, son on yılda azalan bir nüfus yaşıyor. Onları bir tehdit olarak değerlendiren kaçak avcılar ve insanlar tarafından öldürülüyorlar. Ayrıca doğal yaşam alanlarının ormansızlaşması da nesillerini tüketiyor. İnsanlardan uzakta oldukça güvenli olsa da, leoparlar Amur kaplanı dahil ormandaki avcıların hedefi durumunda. Amur leoparı nüfusunun belirlenmesi zor çünkü dünya üzerindeki çok az görülebilen kedigillerden bir tanesi. Bunun için bazı stratejik noktalara kamera konup takip edilmekteler.

Yumuşak Kabuklu Dev Yangtze Kaplumbağası

Yumuşak Kabuklu Dev Yangtze Kaplumbağası

Yumuşak Kabuklu Dev Yangtze Kaplumbağası Çin’in Kızıl Nehri ile Vietnam’ın bir kısmında görülür. Bu yüzden Kızıl Nehir kaplumbağası olarak da bilinir. Maalesef, bu hayvan, yaşam alanlarının büyük bir bölümünü Çin’deki devasa altyapı gelişiminde kaybetti. Özellikle Çin daha fazla baraj kurduğu için daha fazla kaybetmeye de devam ediyor. Dünyada 2017’de sadece üç tane Yumuşak Kabuklu Dev Yangtze Kaplumbağası kalmıştı. Çin’in Suzhou Hayvanat Bahçesi’nde erkek ve dişi bir çift, üçüncüsü Vietnam’daki Dong Mo Gölü’nde yaşıyor. Üçüncünün cinsiyeti bilinmiyor çünkü tam olarak yerini tespit etmedeki sorun bu sorunun cevabını almayı zorlaştırıyor.

Hainan Gibbon

Hainan Gibbon

Hainan Gibbon, dünyanın en nadide primatıdır. Vahşi doğada sadece 25 tane kaldı. Güney Çin Denizi’ndeki Hainan Adası’nda bulunan Bawangling Ulusal Doğa Koruma Alanı’nın 2 kilometrekare büyüklüğündeki sınırlarında yaşamakta. Büyük nüfus kaybında, hayvan yetiştiriciliği ve sağlık sorunları etkili olmuştur. Adadaki hemen hemen her gibbon bu sorunlardan mustariptir. Hainan gibbonu nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan tek gibbon değil. 19 türünün 18’i tehlike altında.

Sehuencas Su Kurbağası

Sehuencas Su Kurbağası

Sehuencas su kurbağası, Bolivya’nın bulut ormanlarına özgüdür. Son yıllarda, kurbağa, geniş yaşam alanlarını kirlilik ve iklim değişikliği yüzünden kaybettikten sonra nüfusu oldukça azalmıştır. Nüfus kaybı, ölümcül Chytrid mantarı ve kurbağanın yumurtalarını yiyen istilacı bir alabalık ile daha da kötüleşti. Dünyada yalnızca altı tane Sehuencas kurbağası kaldı. İlginç bir şekilde, beş tanesi bulundu. 14 Şubat 2018 itibariyle yalnızca bir adet Sehuencas su kurbağası kaldı. Adı Romeo’ydu ve “dünyanın en yalnız kurbağası” olarak adlandırıldı.

Marsican Boz Ayısı

Marsican Boz Ayısı

Marsican boz ayısı (Ursus arctos Marsicanus) boz ayıların bir alt türüdür. İtalya’nın Apennine Dağları’nda yaşıyor ve bu nedenle Apennine boz ayısı olarak da adlandırılıyor. Birkaç yüzyıl önce dağlarda yüzlerce ayı yaşıyordu. Ancak çok geçmeden, onları zararlı olarak gören çobanlar ve çiftçiler bu ayıları öldürmeye başladılar. Bugün sadece 50 tane kaldı.

Güney Çin Kaplanı

Güney Çin Kaplanı

Güney Çin kaplanı (Panthera tigris amoyensis) kaplanın bir alt türüdür. Diğer türlerin bu türden çoğaldığı ana kaplan türü olduğuna inanılmaktadır. Ancak, nesli tükenirse artık bunun bir önemi kalmaz. Bu çok yakın bir tarihte olabilir. Dünyada sadece 24 tane kaldığı tahmin edilmektedir. Güney Çin kaplanı, ormanların azalmasıyla birlikte insanlara daha da yakınlaştı. 20. yüzyılda nesli tükenmekte idi. O sırada büyük ölçüde öldürüldü çünkü çoğunlukla hayvanlarla besleniyordu. Kaplanın nüfusu asla eski haline gelemedi. 1970’lerde, vahşi yaşamda 4.000 tane kaldı. Bugün vahşi doğada hiç yok. Hayatta kalan 24 tanesinin tamamı esaret altında.

Asya Çitası

Asya Çitası

Asya çitası (Acinonyx jubatus venaticus) birkaç asır önce birkaç Asya ülkesinde serbestçe dolaşıyordu. Hindistan’da da bu çitalardan çokça vardı ancak spor adı altında avlandılar. Asya çitasının, doğal alanının büyük bölümlerinin tarım arazisine dönüştüğü 19. ve 20. yüzyıllarda Asya’nın diğer bölgelerinde de nüfus kaybı yaşamaya başladılar. Asya çitası yakın zamanda İran dışında her yere tükendi. Bugün, İran’a özgü olarak kabul edilir. Ülkede sadece 50 tane kaldı. İran’da, Asya çitası zaman zaman koyun ve keçileri öldürmekte. Bu yüzden de çobanların saldırısına uğramakta.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu