ListelerYaşam - insan

Babalar Emzirilen Bebekle Nasıl Bağ Kurmalı?

abalar emzirilen bebekle nasıl bağ kurmalı Babalar bebekleri emzirilme sürecindeyken kendilerini dışlanmış hissetmemeli ve sürece dahil olmalıdır.

Babalar bebekleri emzirilme sürecindeyken kendilerini dışlanmış hissetmemeli ve sürece dahil olmalıdır. Babanın bebeğiyle bağ kurması hem anne hem baba hem de bebek için önemlidir. Üstelik babanın emzirme sürecinde bebeğin bakımında annenin yanında yer alması daha birçok faydayı da beraberinde getirecektir.

Tüm bu faydaları düşündüğümüzde babanın da tıpkı anne gibi bebeğiyle erkenden güçlü bir bağ kurmasının önemli vardır. Peki babalar bebekleriyle bu bağı nasıl kurmalı? ve bağ kurma sürecinde nelere dikkat edilmeli?

Bebeğin bakımına babayı da dahil etmek gerekir

Bebeğin bakımına babayı da dahil etmek gerekir

Babayla bebek arasındaki güçlü bağ kurulmasında babanın da bebeğin bakımında aktif rol alması önemli bir husustur. Anne bebek bakımını tek başına üstlenmemelidir. Özellikle emzirme sürecinde bebek anneye daha yakın olur. Babalar bu süreçte kendilerini biraz dışlanmış hissedebilirler. Bu dışlanmışlık hissini ortadan kaldırmak için annenin de babayı bebek bakımına dahil etmesi gerekir. Üstelik bebek bakımında babanın etkin olması annenin de iş yükünü azaltacak ve daha rahat hissetmesine yardımcı olacaktır. Böylelikle ebeveynlerin her ikisinin de bebek bakımında yer alması birçok faydayı da beraberinde getirecektir.

Zaten babaların da bebek bakımın yer almaları gerektiğini belirten birçok bilimsel araştırmalar bulunmadır. Baba faktörü bebeklerin duygusal olarak daha iyi doyurulmasında, bebeğin öz saygısının daha iyi bir şekilde gelişmesinde, zihinsel ve psikolojik gelişiminde önemli katkıları olmaktadır.

Bebeğe gece yardımı

Annenin babayı bebek bakımına katmasının ve bebeğin babayla bağ kur4masının yollarından birisi de gece bebek bakımında babanın da etkin rol oynamasıdır. Bebekler gece sık sık uyanırlar. Bu anne için oldukça yıpratıcı olabilir. Fakat gece uyanan bebekle babanın da ilgilenmesi hem ikisi arasındaki bağı güçlendirir hem de anneyi rahatlatır. Ayrıca gece bebeğin biberonla beslenmesinde, bebeğin uykuya dalmasına yardımcı olmada, ağlayan bebeği sakinleştirmede baba da anneye pekala yardımcı olabilir. Bu konuda bir takım çalışması yaratılabilir.

Anneler bazen geri planda durabilirler

Babayla bebek arasında bağ kurmada bazen annenin geri planda durup babanın bebekle birebir ilgilenmesi harika bir fırsat olabilir. Örneğin babanın bir akşam biberonla bebeği beslemesi, altını değiştirmesi, banyosunu yaptırması bebeğin babaya bağlanması için mükemmel bir fırsat olabilir. Bu konularda annenin de babayı teşvik etmesi önemlidir.

Babalar anneler kadara bebek bakımında baları göstermeyebilirler. Fakat bu deneyerek ve yaparak geliştirilebilecek bir beceridir. Bu konuda annenin de babayı desteklemesi, teşvik etmesi önemlidir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu