Haberler

İngiltere’de Açılan Ankara Anlaşması Davasını Türk İş İnsanları Kaybetti.

istanbul temizlik şirketi
İngiltere'de Açılan Ankara Anlaşması Davasını Türk İş İnsanları Kaybetti.

Ne oldu ?

Ankara Anlaşması ile İngiltere’de bulunan Türk iş insanları topluluğu Türk İş İnsanları Birliği’nin ingiltere İçişleri bakanlığı’na açtığı davanın duruşması Londra’da Yüksek Mahkeme’de görüldü. Mahkeme heyeti, mağduriyet olduğu kabul etti. Fakat, mahkeme müdahelesini gerektirecek kadar büyük olmadığı için davayı reddetti. Verilen kararın temyiz hakkı bulunuyor. Türk İş İnsanları Birliği’nin kararı temyiz edip etmeyeceği henüz bilinmiyor. 

Bu sürece nasıl gelindi ?

Türkiye’den iş yapmak amaçlı İngiltere’ye giden Türk vatandaşları Ankara Anlaşması çerçevesinde yasal düzenleme olmadığı halde İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından ayrıcaklı haklara tabi tutuluyorlardı.

Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere’de süresiz oturma izni alan  Mustafa aydoğdu  eişini ve çocuğunu ingiltereye getirdi ve bu aile üyeleri için Ankara Anlaşması kapsamında süresiz oturma izni talep etti.  23 eylül 2015’de İngiltere İçişleri, eşi ile en az 2 yıl İngiltere’de yaşamış olması gerektiği gerekçesi ile Mustafa Aydoğdu’nun eşi Hacer Aydoğdu ve 2 yaşındaki oğlunun  süresiz oturma izni talebini reddetti.

Hacer Aydoğdu ve 2 yaşındaki oğlu bakanlığın kararının iptali için Yüksek Mahkeme’ye başvurdu. Yüksek mahkeme bakanlık kararını iptal etti. Ancak karara Türk vatandaşlarına verilen ayrıcalıkların Ankara Anlaşması kapsamında olmadığını, Türk vatandaşlarının diğer ülke vatandaşları ile aynı koşullarda oturum izni alabileceklerini yorum olarak ekledi.

Bu yorum üzerine harekete geçen İçişleri, yeni bir vize katagorisi getirerek Türk vatandaşlarının da diğer ülke vatandaşları ile aynı koşullarda oturum olabilecekleri kurallar koydu.

Yeni getirilen kurallara göre ;

* Daha önce 1+4 yıl sonunda verilen oturum izni 1+5 yıl sonunda verilecek.

* Diğer ülke vatandaşlarından alınan başvuru ücreti artık Ankara Anlaşması ile gelenlerden de alınacak.

* Başvuru sahibinin 1 yılın en az 6 ayını İngiltere’de geçirmiş olması gerekecek.

* Kültürel sınavlara tabi tutulacak.

Ankara Anlaşması nedir ?

Türkiye ile Avrupa Birliği ( o günkü ismiyle Avrupa Ekonomik Topluluğu ) arasında 1963 tarihinde imzalanan anlaşma ile Türk vatandaşlarına ve işletmelere özgü haklar verildi. Bu anlaşma ile verilen haklar ilk defa 2001 yılında İngiltere’ye karşı Avrupa Adalet Divanı’nda açtığı davayı kazanması ile başlamıştır

Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu Arasında bir Ortaklık Yaratan Anlaşma (Ankara Anlaşması)-12 Eylül 1963

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu