EDİTÖR BAŞVURU
SinemaSinema - Tv

İçinden Tiyatro Geçen Muhteşem Filmler

Tiyatro sevenler sinemayı pek sevmezler aslında, bizde bunun için içerisinde tiyatro geçen filmlerden bazılarını sıraladık. İşte o 5 film.

Sahne tozu, perde bezi, oyundan önceki zilin sesi derken, beş bin yıllık güzide sanatımız tiyatro, ve henüz 120 yaşındaki genç sanatımız sinema. Metinleriyle olsun, oyuncularıyla olsun, tiyatro sinemayı kaçınılmaz biçimde etkilese de, bu iki sanatın arasındaki ilişki her zaman sancılı oldu. Tiyatro kokan replikler, abartılı oyunculuklar, sinema dili için bir eksiklik, olgunlaşmamışlık olarak yorumlandı. Tiyatrocular ve tiyatro pek çok filme de konu oldu.

Renkli ve hareketli yaşamları, uzaktan kulağa hoş gelen çalışma koşulları, paşa gönül kriterleri uyarınca esneyebilen çalışma saatleri ve bir mekanda hemen ayırt edilebilen güzel ve tok sesleriyle, tiyatrocular her zaman ilgi çekici olmuştur. Bir şekilde tiyatroya bulaşan ama sonrasında söz dinleyip doğru düzgün, sigortalı, mayışlı bir iş bulan ve tiyatro aşkını yeni nesillere devredenlerin içinde de bir tatlı hatıra kalır.

Tiyatroya gönül verdiğiniz dönemden kalma anılarınıza dalmadan ya da “tiyatro mu döver sinema mı” tartışmasına girişmeden önce, tiyatronun renkli dünyasını beyaz perdeye yansıtan filmlerden derlediğimiz listemize bir göz atın deriz.

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance, 2014)

Her filmi gönüllerde ayrı yer eden Alejandro Gonzales İnnaritu, bir zamanlar süper kahraman rolüyle şan şöhret sahibi olup gün görmüş, ama artık kimselerin pek de hatırlamadığı bir aktörün kendini yeniden kanıtlama çabasını anlattığı filmiyle listemizde ilk sırayı alıyor.

Noviembre (2003)

Dünyayı değiştirmek için yola çıkan ama perişanca yenilen idealist tiyatrocuların, belgeselmiş gibi yapan filmini, Achero Manas yönetmişti.

Mephisto (1981)

Klaus Mann’ın romanından uyarlanan, kariyerini korumak ve her koşulda tiyatro yapmaya devam etmek için Nazilerin zulmü karşısında sessiz kalmayı yeğleyen bir aktörün ibretlik öyküsünü büyük Macar yönetmen Istvan Szabo sinemaya aktardı.

Son Metro (La Dernier Metro, 1980)

Nazi işgali altındaki Paris’teyiz, kaçtığı söylentisini yayıp tiyatrosunun bodrumunda saklanan bir yönetmen, yeni bir oyunun provalarını oradan idare etmektedir. Yönetmen, karısı ve oyunun başrol oyuncusu arasındaki ilişki gittikçe karmaşıklaşacaktır. Filmin yönetmeni büyük Fransız sinemacı François Truffaut.

Kumpanya (O Thiasos, 1975)

Gezginci bir tiyatro kumpanyasının 1939-1952 yılları arasında çıktığı uzun Yunanistan turnesinin anlatıldığı epik destanı Theo Angelopoulos yönetti.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu