EDİTÖR BAŞVURU
Dünya

Tam 43.8 Milyon Dolar Değerindeki Tablo

Bakınca belki de renginden başka hiçbir şey anlaşılmayan bu tablo tam 43.8 milyon dolara alıcı buldu. Satış sonrası tüm dünyada gündem olmayı başardı.

New York’lu sanatçı Barnett Newman’ın soyut, beyaz bir çizgi ile ayırdığı mavi bir boya alanının tablosudur. Çoğu kişini bu esere asla ve asla 43.8 milyon dolar gözüyle bakmadığına eminiz. Fakat bu tablo tamı tamına o fiyata satıldı. Hatta öyle açık artırma savaşları döndü ki herkes kapmak için varını yoğunu ortaya koydu.

Daha önce Microsft kurucu ortağı Paul Allen’e ait olan bu eser, kimliği belirsiz bir istekliye açık artırmayla satın alındı.

Video oyun Pong’un tuval versiyonuna benzeyen “Onement VI” için yaklaşık 44 milyon dolarlık fiyat etiketi, 30 milyon dolar ile 40 milyon dolarlık fiyatı aştı. Citi Özel Bankasındaki savaş sonrası ve çağdaş sanatın kıdemli danışmanı Jonathan Binstock, “Spekülatif unsur piyasaya geri dönüyor” dedi.

Kimliği belirsiz açık artırmacı, “Daha riskli yatırımlarla daha fazla para harcanabilirdi. Ama ben bundan yana kullanırdım.” diye belirtti.

Gerhard Richter ve Nate Lowman’ın da aralarında bulunduğu dört sanatçı açık artırmada rekor kırdı ve prestijli müzayede evinde toplam 294 milyon dolar kazandı.

Newman’ın Mark Rothko, Jackson Pollock ve Frank Stella gibidiğer soyutcu ekspresyonistlerden etkilendiği söyleniyor.

Ama hala bu pahalı tablonun değerinin 43.8 milyon dolar olduğu tartışılıyor. İşte sanatın ve sanatçının görüş açısı da burada ortaya çıkıyor. Belki yıllar sonra bu eser yeniden açık artırmaya çıkarılırsa değer 100 milyon doların üzerinde olacak.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu