Yaşam - insan

Uzayda Başka Canlılar Var mı?

Amerikalı astronomlar devrim niteliğinde sonuçlar oluşturabilecek bir çalışma için kolları sıvamış durumda. SETI adlı bir enstitüsü de görev yapmakta olan gök bilim uzmanları insanlığın uzun zamandır varlığını araştırdığı uzaylılar ile iletişim kurmayı planlıyor, yapılacak çalışma ile birlikte evrenin derinliklerine radyo sinyalleri halinde mesajlar gönderilecek.

Uzayda Başka Canlılar Var mı?

Gönderilen radyo sinyallerinin şimdilik keşfedilmiş olan ama insan yaşamına elverişli olduğu düşünülen gezegenlere gönderilmesi bekleniyor. Yapılacak olan bu iletişime bazı kesimler tarafından kaygılı gözlerle bakılıyor, bazı astronomlar bu yapılacak iletişimin Dünya’ya kaos ve yıkımdan başka bir şey getiremeyeceği bir insanlık felaketinin yaşanabileceğini belirtmekteler. Şuan için yaşayan en zeki insan olarak kabul edilen ALS hastası Stephen Hawking bu duruma karşı duran gök bilimciler arasında yer almakta, Hawking e göre insalık olabildiğince dış evrene karşı sessiz bir pozisyonda kalmalı.

Stephen Hawking

Ünlü ve başarılı bir fizik bilimcisi olan Hawking, yapılacak bu iletişim sonucunda insanlardan daha gelişmiş olan canlı yaşam formlarının Dünya’yı istila edebileceğini ve Dünya üzerindeki kaynakları sömürebileceği ihtimalini belirtmekte  ve bu yapılan hareketin SETI’nin kuruluş amacına ters düştüğünü öngörmekte. SETI yaklaşık 30 yıldır uzayı dinlemekte ancak günümüze kadar herhangi bir doğaüstü ses duyulabilmiş değil.

Uzaya gönderilmesi beklenen radyo dalgalarının en yakın gezegene bile en az 9 yılda ulaşması bekleniyor, yani bu proje uzun zamanlı bir süreç için gerçekleşecek gibi görünüyor.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu