Sağlık

Hamileliğin Erken Belirtileri Nelerdir?

istanbul temizlik şirketi

Hamile olup olmadığınızı gebeliğin ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkan belirtilerinden anlayabilirsiniz.

Yorgunluk

Hamileliğin erken belirtilerinin arasında ilk sıralarda yorgunluk gelmektedir. Erken gebelikte progesteron hormonunun seviyesi yükselir. Progesteron hormonun artması sizde uyku haline ve yorgunluk hissine sebep olabilir. Aynı zamanda kan üretiminin artması, kan şekeri seviyesinin ve kan basıncının düşmesi enerjinizi düşüreceğinden yorgunluk hissi oluşacaktır.

Lekelenme, vajinal kanama veya kramp

Bazen lekelenme veya vajinal kanama yine gebeliğin ilk belirtilerinden birini oluşturmaktadır. Bu vajinal kanama implantasyon kanaması (yerleşme kanaması) olarak bilinir. Halk arasında “üstüne görme” olarak da tabir edilen bu kanama, döllenmeden sonraki 7 ilâ 14. günler arasında gerçekleşir. Normalden daha açık renklidir ve uzun sürmez.

Yine bazı kadınlarda adet kramplarına benzer karın krampları hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanır.

Mide Bulantısı, Kusma

Özellikle sabah bulantılarının yaşanması ve kusma görülmesi yine gebeliğin klasik belirtilerindendir. Östrojen hormonunun artmasıyla birlikte mide daha geç boşalır bu da bulantılara sebep olur. Yine gebe kadınlarda koku alma duygusu da hassaslaştığı için bazı yemek kokularına parfümlere vs. bulantı hissi oluşur.

Göğüslerde Hassasiyet ve  Sertleşme

Yine göğüslerinizi daha dolgun, ağır, hassas veya ağrılı hissediyor olmanız da hamileliğin ilk belirtilerinden biri olabilmektedir.

Baş Ağrısı

Gebeliğin ilk dönemlerinde kan dolaşımının artması ve hormonal bazı değişikliklerden dolayı sık görülen hafif baş ağrıları ortaya çıkabilir.

Kabızlık

Gebe kalındığı zaman progesteron hormonunda artış olur, bu artış gıdaların bağırsaklardan daha yavaş geçmesine sebep olan durumlardan biridir. Bu da kabızlığı doğurur.

Bazal Vücut Sıcaklığında Artış

Bazal vücut sıcaklığınız tamamen dinlenik olduğunuz, özellikle sabah uyandığınızdaki ilk sıcaklığınızdır. Bu sıcaklığı dilinizin altına bir termometre koyarak ağız içi sıcaklığınızı ölçerek tespit edersiniz. Yumurtlama döneminden sonra artan bazal vücut sıcaklığı bir sonraki döneme kadar aynı seviyede kalır. Eğer ki yumurtlama döneminizi takip için bazal vücut ısınızı ölçüyorsanız ve iki haftadan daha uzun bir süre yükselme var ise hamilesiniz anlamına gelebilir.

Adet Gecikmesi

Bunu açıklamaya bile gerek görmemek lazım aslında ?? Birçoğunuzu belki de hamile miyim diye düşündüren ilk belirtidir. (Bazı durumlarda başka hastalıkların da belirtisi olabilen) adet gecikmesi hamileliğin en önemli erken belirtilerindendir.

Baş Dönmesi ve Solukluk

Gebeliğin başlamasıyla birlikte kan basıncınız düşer ve kan damarlarınız genişler. Bu da baş dönmesine sebep olabilir. Bu durum bazı kişilerde bayılmayı da tetikler. Yine soluklukta bu sebeplerden dolayı görülebilir.

Ruh Hali

Özellikle ilk trimester döneminde ruh halinizdeki dalgalanmalar yaşanır. Daha duygusal ve hassassınızdır, alıngan, öfkeli, moralsiz olabilir ya da birden neşeli davranabilirsiniz.

HAMILE OLUP OLMADIĞINIZI KESIN OLARAK NASIL ANLAYABILIRSINIZ?

HAMILE OLUP OLMADIĞINIZI KESIN OLARAK NASIL ANLAYABILIRSINIZ?

Bu belirtilerin birkaçı elbette hamileliğiniz için kesin kanıt değildir. Hastalandığınızı ya da döneminizin başlamak üzere olduğunu da gösterebilir. Aynı şekilde bu belirtilerin çoğunu yaşamadan da hamile kalmış olabilirsiniz.

Yine de adetiniz eğer gecikmiş ise ve bu listedeki belirtilerin birkaçını gözlenmediyseniz eğer en azından evde hamilelik testi yapmanız uygun olacaktır. Sonucunuz pozitif ise derhal bir kan testi yaptırarak sonucunuzu kesinleştirmeli ve bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz. Gebe olduğunuzu ne kadar erken öğrenirseniz doğum öncesi bakımınıza o kadar erken başlamış olursunuz.

Evde hamilelik testiniz negatif ya da ikinci çizgi silik çıkarsa eğer emin olmak adına birkaç gün sonra tekrar denemelisiniz. Çünkü bu testler bazen döllenmenin ilk zamanları için pozitif sonuç vermeyebilir. Ya da eczanenizden Erken Gebelik Testi olarak geçen test çubuklarından alarak gebeliğinizi adet gecikmenizi beklemeden bile öğrenmeniz mümkün olabilir.

Sağlıcakla kalın.

Sevda

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu