EğitimFaydalı BilgilerListeler

Amerika’da Nasıl Okurum? En İyi Üniversiteler Hangileri?

Amerika’da eğitim almak, bir nevi uluslararası tanınırlık sağlamaktır. Peki, Amerika’da nasıl üniversite okunur? En iyi üniversiteler hangileri?

istanbul temizlik şirketi

Amerika’da eğitim almak, bir nevi uluslararası tanınırlık sağlamaktır. Ülkedeki üniversitelerin büyük kısmı ise dünya çapında eğitim verir. Bu sayede mezun olduğunuzda iş imkanlarınız belirli bir ülkeyle sınırlı kalmaz. Birçok avantajı olmasına ek olarak, Amerika’da okumak sanıldığı kadar da zor değildir. Peki, Amerika’da nasıl üniversite okunur? En iyi üniversiteler hangileri?

Amerika’da Nasıl Okurum?

Eğitim sürecinizi planlarken lise, üniversite veya yüksek lisans programlarında Amerika’yı tercih etmeniz de mümkündür. Ancak bu süreçte birçok detaya dikkat edildiği için eğitim programlarından yararlanmanız gerekir. Başta Endless Broad olmak üzere yurt dışı eğitim programı veren pek çok firma vardır.

Endless Broad, yurt dışı eğitim programlarında oldukça başarılı olmasının yanı sıra sektörde en önde gelen isimlerden biridir. Firmanın eğitim programlarına katıldığınızda, izlemeniz gereken adımlarla ilgili kapsamlı bilgilere sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda firma tarafından öğrencilerle birebir ilgilenilir ve gerekli şartların sağlanması için danışmanlık hizmetleri sunulur.  Amerika’da üniversite okumak için gereken başlıca şartlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Lise not ortalamasının 5’lik sistemde en az 3.00 olması gerekir.
  • Eğitim dili İngilizce olduğu için başvurularda dil yeterliliği belgesi talep edilir.
  • TOEFL sınavı her üniversitede geçerli, IELTS sınavı ise birçok üniversitede geçerlidir.
  • Akademik kariyer planlayanların SAT veya ACT sınavlarına girmesi gerekir.
  • Şartlı kabul, doğrudan yerleştirme ve transfer yoluyla başvuru yapılabilir.
  • Son olarak başvuru yollarına göre evrakların hazırlanması ve üniversiteye iletilmesi yeterlidir.

Amerika’da Okumak Kaç Para?

Amerika’da üniversite okumak için gerekenler, üniversitelerin eyalet üniversitesi ve özel üniversite olmasına göre değişiklik gösterir. Okul masrafları da her iki üniversite için oldukça farklıdır. Eğer eyalet üniversitelerinde kabul görürseniz, aylık ortalama 25.000$ ödemeniz gerekir. Özel üniversiteler ise 35.000$ civarında ücret talep eder.

Konaklama, yeme-içme masrafları göz önünde bulundurulduğunda, aylık 40.000$ bütçeniz olmalıdır. Bununla birlikte Amerika’da üniversite fiyatları bilinenden daha düşük olabilmektedir. Endless Broad, öğrencilerin bütçelerine göre üniversite listeleri hazırlamakta ve tercih sürecinde en doğru yönlendirmeleri yapmaktadır.

Amerika’da Okurken Çalışmak Mümkün mü?

Amerika’da üniversite eğitimi alındığı süre içerisinde çalışmak mümkündür. Öğrenciler, kampüs içerisinde sunulan iş imkanlarından yararlanabilir. Ancak çalışma süresi, haftalık 20 saatle sınırlıdır.

Türkiye’dekine Kıyasla Amerika’da Daha Fazla Çalışma Olanağı mı Sunuluyor?

Amerika, dünya çapında eğitimlerin alınabildiği bir ülkedir. Amerika’da üniversite eğitimleri tamamlandığında ise uluslararası geçerliliği olan diplomalarla mezun olursunuz.

Öte yandan Amerika’da eğitim almak size pek çok avantaj sunar. Örneğin, Amerika üniversiteleri bünyesinde verilen eğitimin kapsamlı olması, dünya dilinde eğitim almak, size daha çok iş olanağı sunmaktadır.

Türkiye’de aldığınız diplomaların büyük kısmı ise Amerika ve Avrupa ülkelerinde geçersizdir. Bununla birlikte mesleğinizi idame etmek için çalışma vizesi alma süreci de zordur. Amerika’dan mezun olan öğrencilerin ise okulu devam ederken staj görme ve ülkeye dönmeden işe başlama gibi avantajları vardır.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu